Игор Митрески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игор Митрески
Митрески во 2012 година
Лични податоци
Роден на 19 февруари 1979(1979-02-19)(45 г.)
Роден во Струга, СР Македонија, СФРЈ
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Одбрана
Младинска кариера
1995 Македонија
1995–1998 Караорман
1998–1999 Напредок
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2001 Силекс 34 (0)
2001–2004 Спартак Москва 85 (0)
2005 Металург Запорожје 12 (0)
2006 Беитар Ерусалим 10 (1)
2006–2010 Енерги Котбус 76 (0)
2009Берсхот (позајмица) 16 (0)
2010 ЦСКА Софија 4 (0)
2010–2014 Нефтчи Баку 101 (1)
Репрезентација
2001-2011 Македонија Македонија 70 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Игор Митрески (роден во Струга, 19 февруари 1979), ― поранешен македонски фудбалер, кој играл како одбранбен играч.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Митрески е роден во Струга. На почетокот на 2005 година, тој бил признат како можен член на Баерн Минхен, а подоцна бил блиску да потпише за Портсмут. На 6 ноември тој бил суспендиран од првата екипа од Енерги Котбус. На 9 јануари 2009 година, тој бил позајмен на белгиската екипа Герминал Берсхот.[1]

Една година подоцна, во јануари 2010 година, бугарска ЦСКА од Софија потпишала со Митрески на двегодишен договор за 300.000 евра.

Митрески и ЦСКА Софија меѓусебно се договориле да го раскинат договорот на Митрески бидејќи тој повеќе не бил во нивните планови и Митрески повеќе немал желба да игра за ЦСКА.

Митрески потпишал двегодишен договор со Нефтчи Баку од Азербејџан на 9 јули 2010 година.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Митрески дебитирал за македонската репрезентација во 2001 година на пријателски натпревар против Чешка и има стекнато 70 натпревари во кои постигнал гол еден гол.[2] Неговиот последен репрезентативен натпревар бил во октомври 2011 година за време на Квалификациите за европското првенство 2012 против Ерменија.[3][4]

Освоени титули[уреди | уреди извор]

Спартак Москва

Нефтчи Баку

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mitreski auf Leihbasis nach Beerschot“ [Митрески позајмен во Берсхот] (германски). ФИФА. 10 јануари 2009. Архивирано од изворникот на 25 февруари 2012. Посетено на 10 мај 2023.
  2. „Igor Mitreski“. MacedoniaFootball. Посетено на 10 мај 2023.
  3. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 10 мај 2023.
  4. Александар Златески (6 октомври 2011). „Igor Mitreski to retire from national team“ (англиски). Macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2023-05-10. Посетено на 10 мај 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]