Ана Полеска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Полеска
Лични информации
Спорт

Ана Полеска (родена на 20 февруари 1980 година во Крефелд, Северна Рајна-Вестфалија ) е германска пливачка која плива градно, се натпреваруваше на меѓународни настани и освои бронзен медал на Летните олимписки игри во Атина 2004 година .

Полекса, исто така, се натпреваруваше на Олимписките игри во 2000 и 2008 година, пливаше за Универзитетот во Алабама до 2006 година,[1] и го освои второто место на Светското првенство во 2005 година во Монтреал, Канада.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Еванс, Хилари; Ѓерде, Арилд; Хејџманс, Јероен; Малон, Бил . "Ана Полеска" . Олимпијадата во Sports-Reference.com . Спорт Референтен ДОО .
  1. NBC Olympics site accessed 08-11-2008