Џеки Шроф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џеки Шроф
Роден(а)Јаи Кишан Какубхаи Шроф
1 февруари 1957 (1957-02-01) (66 г.)
Удгир Латур, Махараштра, Индија
ЖивеалиштеМамбаи, Махараштра, Индија
НационалностИндиец
Други имињаЏеки Шроф, Јагу Дада
ЗанимањеМодел, глумец, филмски продуцент
Познат(а) поХерој, Јудх, Карма
СопружникАјеша Дут (в. 1987)
ДецаTiger Shroff
Krishna Shroff
Страница
jackieshroff.in

Џајкишен Какубаj Шроф ,( Мумбаj, 1 февруари 1957) е индиски филмски глумац.

Животопис[уреди | уреди извор]

Џајкишен е роден во Удгир, Латур, Махараштра. Неговиот татко, Какабаj Харибаj, бил припадник Гуџарата, а неговата мајка, Рита, Ујгурка од Казахстан. Живееле во Малабир Хил, познатото туристичко место во Мумбај, во областа Тин Бати. Имал постар брат кој умрел во 17 година. Пред да влезе во филмската индустрија, се појавувал во рекламите и имал споредна улога во филмот во потрага за љубовта.

Својот филмски деби го имал во филмот Дева Анада, Имагинарен светец. Во 1983 година, глумел во филмот Хероj Субаша Гај, во кој ја игра главната улога со Минакше Сесадра, поранешната на Мис на светот и на Индија и позната глумица. Со овој филм, кои постигнал огромен успех, Џеки Шроф станал голема звезда.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Џеки се оженил со Аjша на 5 јуни 1987 година[1][2]. Имаат две деца: синот, Хеманта Џаија, познатат како Тигар Шроф, исто така глумец,[3] и ќерката Кришна.

Филмографија[уреди | уреди извор]

година Македонско име Англиско име улога
1983. Херој -{Hero}- Џеки Дада / Џаj Кишан
1985. Јудх -{Yudh}- Инспектор Викрам (Вики)
Твојот пријател -{Teri Meherbaniyan}- Рам
Правдата Шива -{Shiva Ka Insaaf}- Шива / Бола
1986. Карма -{Karma}- Бау Такур
Алах Рака -{Allah Rakha}- Алах Рака
1987. Ако само -{Kaash}- Ритеш Ананд
1989. Птица -{Parinda}- Кишан
Црниот пазар -{Kala Bazaar}- Инспектор Камал Кимтилал
Рам и Лакан -{Ram Lakhan}- Инспектор Рам Пратап Синг
Тројство -{Tridevi}- Рави Матур
Јас сум твојот непријател -{Main Tera Dushman}- Кишан Сривастав
1991. 100 дена -{100 Days}- Рам Кумар
1992. Срцето е само за тебе -{Dil Hi To Hai}- Принц Харшвардан / Принц Говардан
1993. Негативец -{Khalnayak}- Инспектор Рам Кумар Синха
Кралот вујко -{King Uncle}- Ашок Бансал
1994. 1942: љубовна приказна -{1942: Love Story}- Шубшанкар
Каскадер -{Stuntman}- Баџранџ Тивари
1995. Забава -{Rangeela}- Раџ Камал
Тројца браќа -{Trimurti}- Шакти Синг
1996. Оган-сведок -{Agni Sakshi}- Сураџ Капур
1997. Граница -{Border}- Командирот на крилото Ананд "Енди" Бајва
1998. Вистинските вредности -{Bandhan}- Такур Сураџ Пратап
2000. -{One 2 Ka 4}- Џавед Абас
Мисија Кашмир -{Mission Kashmir}- Хилал Кохистани
Бегалци -{Refugee}- Рагувир Синг
2001. Островска љубов -{Albela}- Прем Ариjа
Бегунац -{Lajja}- Рагувир
2002. Девдас Devdas Чунилал Бабу
2003. Три sида -{3 Deewarein}- Џагу (Џагдиш Прасад)
Бум -{Boom}- Адбул Вахаб Баркатали Ал Сабунчи 50/50 aka Чоте Миjа
2006. Еклавија: Кралска гарда -{Eklavya: The Royal Guard Рана Јиотиваршан
2009. Вир Veer цар Мадавгара
2012. Удата за Америку -{Married 2 America}- Пратап Синг
2013. Карпа 3 -{Dhoom 3}- Икбал Кан
2014. Легенда -{Kochadaiiyaan}- Раја Махендран
Среќна Нова Година -{Happy New Year}- Чаран Гровер
2015. Браќа -{Brothers}- Герсон Фернандес
2016. Комплетна куќа 3 -{Housefull 3}- Урџа Нагре
2017. Саркар 3 -{Sarkar 3}- Мајкл Валија

Наводи[уреди | уреди извор]