Родени во јули

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во јули е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец јули.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец јули во Категорија:Родени во јули
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во јули и Категорија:Починати во јули

1 јули


1646  Готфрид Лајбницгермански математичар.
1804  Жорж Сандфранцуска писателка.
1902  Вилијам Вајлерамерикански режисер.
1909  Никола Парапунов — македонски револуционер.
1915  Вили Диксон — американски блуз-музичар.
1916  Оливија де Хевиленд — англиско-американска глумица.
1926  Роберт Фогел — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1993 година.
1938  Александар Курлјандски — советски аниматор, творец на цртаниот филмНу, погоди!“.
1939  Паскал Гилевски — македонски поет.
1941  Симеон Гугуловски — македонски оперски пејач.
1945  Деби Хари — американска пејачка, членка на групата „Блонди“ (Blondie).
1946  Слободан Сантрач — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1955  Ли Кеќангпремиер на НР Кина.
1955  Владимир Петровиќ - Пижон — српски и југословенски фудбалер.
1961  Карл Луис — американски атлетичар.
1961  Дијана — Принцеза од Велс.
1967  Тони Михајловски — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, водител и шоумен.
1971  Миси Елиот — американска раперка и продуцентка.
1976  Реваз Миндорашвили — грузиски борач во слободен стил, освојувач на златен медал на ЛОИ 2008 во Пекинг.
1976  Руд ван Нистелројхоландски фудбалер.
1976  Патрик Клајвертхоландски фудбалер.
1977  Лив Тајлер — американска глумица и модел.
1977  Бјерн Лекеманс — белгиски велосипедист.
1982  Јохан Чоп — швајцарски велосипедист.
1989  Том-Јелте Слагтер — холандски велосипедист.
1990  Ендру Фен — британски велосипедист.
1991  Лукас Вазкез — шпански фудбалер.
1996  Лудовик Фабрегас — француски ракометар.


2 јули


1492  Елизабета Тјудор — ќерка на англискиот крал Хенри VII.
1486  Јакопо Сансовино — италијански вајар и архитект, прочуен по своите градби околу плоштадот Св. Марко во Венеција.
1714  Кристоф Вилибалд Глук — германски композитор и диригент.
1843  Антонио Лабриолаиталијански марксистички теоретичар.
1876  Тодор Паница — деец во македонското национално-револуционерно движење.
1877  Херман Хесегермански писател, добитник на Нобеловата награда.
1903  Олаф Vкрал на Норвешка.
1904  Жан Рене Лакост — француски тенисер и претприемач.
1911  Михаил Д. Петрушевски — македонски академик.
1914  Богољуб Арсиќ — македонски полковник.
1923  Вислава Шимборскаполска поетеса,добитничка на Нобеловата награда.
1940  Георги Иванов — бугарски офицер (генерал-полковник).
1965  Фрањо Араповиќ — југословенски и хрватски кошаркар.
1985  Јирген Рулантс — белгиски велосипедист.
1989  Катарина Живковиќ — српска пејачка.
1990  Дани Роуз — англиски фудбалер.
1991  Хендрик Пекелер — германски ракометар.
1995  Енис Барди — македонски фудбалер.


3 јули


1421  Џовани ди Козимо де Медичи — италијански банкар.
1423  Луј XIфранцуски крал.
1883  Франц Кафкачешки писател.
1894  Зинаида Рајх — руска и советска глумица, сопруга на Сергеј Есенин и на Всеволд Меерхолд.
1902  Виторио де Сика — италијански филмски режисер и артист.
1927  Кен Расел — англиски филмски режисер.
1934  Славка Арсова — македонски поет и писател за деца.
1935  Харисон Шмит — американски космонаут.
1939  Љубивое Ршумовиќ — српски поет.
1942  Најдо Георгиевски — македонски поет.
1948  Вади Садех — либанско-австралиски поет.
1949  Емилија Масларова — бугарски политичар.
1949  Костадинка Велковска — хрватска глумица.
1953  Драган Великиќ — српски писател.
1960  Винс Кларк — англиски електро-поп музичар.
1961  Чедомир Јаневски — македонски фудбалер и тренер.
1962  Том Крузамерикански глумец.
1968  Рамуш Харадинај — поранешен водач на ОВК и премиер на Косово.
1971  Џулијан Асанж — австралиски новинар и интернетски активист.
1980  Тарас Данко — украински борач.
1984  Николас Роуш — ирски велосипедист.
1987  Себастијан Фетел — германски возач на Формула 1.
1990  Фабио Ару — италијански велосипедист.
1991  Анастасија Пављученкова — руска тенисерка.
1996  Филип Кузмановски — македонски ракометар.


4 јули


1546  Мурат IIIотомански султан.
1804  Натаниел Хоторнамерикански писател.
1807  Џузепе Гарибалдииталијански револуционер.
1855  Влахо Буковац — хрватски сликар.
1884  Луис Б. Мајерфилмски продуцент.
1917  Манолетешпански матадор.
1921  Жерар Дебрефранцуски економист, добитник на Нобеловата награда.
1926  Алфредо Ди Стефано — аргентинско-шпански фудбалер и тренер.
1927  Џина Лолобриџидаиталијaнска глумица.
1928  Џампјеро Бониперти — италијански фудбалер.
1940  Филип Давид — српски писател.
1949  Славенка Дракулиќ — хрватска писателка.
1961  Хусреф Мусемиќ — босански фудбалер и тренер.
1965  Хорас Грант — американски кошаркар.
1972  Нина Бадриќ — хрватска поп-пејачка.
1995  Поуст Малоун — американски поп-музичар.


5 јули


1321  Јованакралица на Шкотска.
1855  Влахо Буковац — истакнат хрватски сликар.
1857  Клара Цеткин — германски политички активист, борец за женски права.
1889  Жан Коктофранцуски писател, поет, дизајнер, драматург, боксерски менаџер и режисер.
1891  Тин Уевиќхрватски поет.
1891  Џон Хауард Нортропамерикански хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1911  Жорж Помпидуфранцуски политичар.
1928  Стеван Раичковиќ — српски поет.
1936  Џејмс Мирлис — шкотски економист, добитник на Нобеловата награда во 1996 година.
1943  Роби Робертсон — канадски рок-музичар, член на групата „Бенд“ (The Band).
1950  Хју Луис — американски рок-пејач и глумец.
1961  Златко Сарачевиќ — хрватски и југословенски ракометар.
1966  Џанфранко Ѕола — италијански фудбалер.
1969  РЗА — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1973  Рошин Марфи — ирска пејачка.
1973  Камила Андерсен — данска ракометарка.
1975  Хернан Креспо — аргентински фудбалер.
1979  Милош Симовиќ — српски криминалец.
1982  Филип Жилбер — белгиски велосипедист.
1986  Пјермарио Морозини — италијански фудбалер.
1987  Александер Кристоф — норвешки велосипедист.
1989  Алексеј Цатевич — руски велосипедист.
1989  Дејан Ловрен — хрватски фудбалер.
1993  Лука Циндриќ — хрватски ракометар.
1996  Овцата Доли — првиот клониран цицач.


6 јули


1599  Диего Веласкес — шпански сликар.
1818  Адолф Андерсенгермански шахист.
1832  Максимилијан I — надвојвода од Австрија и цар на Мексико.
1838  Ватрослав Јагиќ — хрватски славист.
1859  Вернер фон Хејденстам — шведски поет и нобеловец.
1907  Фрида Каломексиканска сликарка.
1927  Џенет Лиамериканска глумица.
1935  Тенцин Ѓацо — тековниот далај-лама.
1943  Глигорие Гоговски — македонски стопанственик и политичар.
1946  Силвестер Сталонеамерикански глумец.
1946  Џорџ Буш — 43. американски претседател.
1951  Џефри Раш — австралиски глумец.
1951  Гоце Тодоровски — македонски глумец.
1964  Садула Ергин — министер за правда на Турција.
1979  Мирсад Бешлија — босански фудбалер.
1980  Пау Гасол — шпански кошаркар.
1981  Роман Широков — руски фудбалер.
1988  Данил Шишкарев — руски ракометар.


7 јули


1690  Јохан Тобијас Кребс — германски композитор.
1860  Густав Малеравстриски композитор.
1887  Марк Шагал — руско-француски сликар.
1893  Владимир Мајаковски — руски писател.
1893  Мирослав Крлежахрватски писател.
1901  Виторио де Сика — италијански режисер.
1921  Васко Карангелески — народен херој на Македонија.
1922  Пјер Карден — италијанско-француски моден творец.
1926  Радка Кушлева — бугарска народна пејачка.
1930  Хенк Мобли — американски џез-музичар.
1932  Џо Завинулавстриско-американски џез-музичар.
1940  Ринго Стар — тапанар на „Битлси“.
1959  Муса Џафери — македонски политичар и член на ОНА.
1967  Сашо Мацановски - Трендо — македонски телевизиски водител и стопанственик.
1974  Наталија Тодоровска — македонска ракометарка.
1978  Крис Андерсен — американски кошаркар.
1984  Алберто Аквилани — италијански фудбалер.


8 јули


1621  Жан де Лафонтенфранцуски поет и баснописец.
1809  Људевит Гајхрватски идеолог и водач на Илирското движење.
1819  Ватрослав Лисинскихрватски композитор.
1839  Џон Дејвисон Рокфелер — американски индустријалец и филантроп.
1877  Елин Пелин — бугарски писател.
1885  Ернст Блохгермански филозоф.
1891  Јозеф Хора — чешки поет.
1893  Фердинанд Цепелингермански генерал и конструктор на воздушните бродови.
1909  Петар Шегедин — хрватски писател.
1936  Габи Новак — хрватска пејачка.
1943  Илија Карајанов — македонски поет, есеист и критичар.
1948  Слободан Шнајдер — хрватски писател.
1951  Анџелика Хјустон — американска глумица, режисерка манекенка.
1958  Кевин Бејкон — американски глумец.
1961  Фикри Фејзули — член на ОНА.
1961  Енди Флечер — англиски електро-поп музичар.
1967  Клаус Чичерпремиер на Лихтенштајн.
1970  Бек — американски рок-музичар.
1972  Вјорел Молдован — романски фудбалер.
1977  Кристијан Абијати — италијански фудбалски голман.
1977  Паоло Тиралонго — италијански велосипедист.
1980  Роби Кин — ирски фудбалер.
1984  Марина Мијаковска — македонска поетеса.
1988  Џеси Сарџент — новозеландски велосипедист.
1990  Кевин Трап — германски фудбалер.
1991  Вирџил ван Дајк — холандски фудбалер.
1992  Никита Гусев - руски хокеар.
1992  Сон Хеунг-мин — корејски фудбалер.


9 јули


1834  Јан Нерудачешки писател и публицист.
1850  Иван Вазов — бугарски поет.
1937  Дејвид Ворк Грифитанглиски сликар.
1938  Петар Башески — македонски поет.
1947  Мич Мичел — англиски тапанар, член на групата „Џими Хенрикс експириенс“ (The Jimmi Hendrix Experience).
1952  Димо Н. Димчев — македонски поет.
1956  Том Хенксамерикански глумец.
1959  Џим Кер — шкотски рок-пејач, член на групата „Симпл мајндс“.
1964  Кортни Лав — американска рок-пејачка.
1964  Џанлука Вијали — италијански фудбалер.
1966  Зоран Терзиќ — српски и југолсовенски одбојкар и тренер.
1967  Јордан Лечков — бугарски фудбалер.
1968  Паоло Ди Канјо — италијански фудбалер.
1974  Никола Ѓуричко — српски глумец.
1978  Сашка Димитровска — македонска глумица.
1981  Ристо Арнаудовски — македонски ракометар.
1985  Ешли Јанг — англиски фудбалер.
1990  Лукас Лима — бразилски фудбалер.
1990  Рафаел да Силва — бразилски фудбалер.


10 јули


1509  Жан Калвин — верски реформатор.
1830  Камиј Писарофранцуски сликар и графичар.
1931  Алис Манро — канадска писателка.
1851  Фридрих Визер — австриски економист.
1856  Никола Тесла — истражувач и пронаоѓач на полето на електриката и радиотехниката.
1867  Анте Тресиќ-Павичиќ — хрватски писател и политичар.
1871  Марсел Прустфранцуски писател и академик.
1888  Џорџо де Кирико — италијански сликар.
1889  Николај Асеев — советски и руски поет.
1895  Карл Орфгермански композитор.
1911  Кути Вилијамс — американски блуз и џез-музичар.
1926  Павле Вуисиќ — југословенски и српски глумец.
1930  Иван Ивановски — македонски поет.
1931  Алис Манро — канадска писателка — нобеловка.
1942  Мирјана Марковиќ — српска и југословенска политичарка и универзитетска професорка, сопруга на српскиот претседател Слободан Милошевиќ.
1950  Абдираим Идризи — македонски и косовски писател.
1957  Петар Нечовски — македонски пејач.
1965  Митар Мркела — српски и југословенски фудбалер.
1965  Алексија — принцеза на Грција.
1967  Зоран Џорлев — македонски виолинист.
1976  Едмилсон — бразилски фудбалер.
1983  Габи — шпански фудбалер.
1985  Марио Гомез — германски фудбалер.


11 јули


1274  Роберт Брускрал на Шкотска.
1767  Џон Квинси Адамспретседател на САД.
1844  Петар I Караѓорѓевиќкрал на Србија и Кралство СХС.
1871  Стјепан Радиќхрватски политичар и писател.
1888  Карл Шмитгермански политички теоретичар.
1920  Јул Бринер — американски глумец.
1927  Теодор Мајменамерикански физичар, конструктор на првиот ласер.
1934  Џорџо Арманииталијански моден творец.
1934  Љупка Арсова - Џундева — македонска глумица.
1949  Френк Биерд — американски рок-музичар, член на групата „ЗЗ Топ“ (ZZ Top).
1953  Леон Спинкс — американски боксер, поранешен светски шампион.
1957  Мајкл Роуз — јамајски реге-пејач.
1957  Питер Марфи — англиски рок-музичар, член на групата „Баухаус“ (Bauhaus).
1958  Хуго Санчез — мексикански фудбалер.
1959  Сузан Вега — американска поп-пејачка.
1959  Ричи Самбора — американски рок-гитарист, член на групата „Бон Џови“ (Bon Jovi).
1970  Џастин Чејмберс — американски глумец.
1975  Рубен Бараха — шпнски фудбалер и тренер.
1980  Даниеле Пјетрополи — италијански велосипедист.
1987  Давиде Малакарне — италијански велосипедист.
1990  Каролина Возњацки — данска тенисерка.
1992  Мохамед Елнени — египетски фудбалер.


12 јули


100 п.н.е.  Гај Јулиј Цезарримски војсководец, политичар и писател.
1828  Николај Чернишевски — руски револуционер, филозоф и социјалист.
1884  Амедео Модиљанииталијански сликар.
1892  Бруно Шулц — полски писател.
1904  Пабло Нерудачилеански поет и комунист, добитник на Нобеловата награда и венценосец на Струшките вечери на поезијата.
1937  Бил Козби — американски комичар.
1948  Душан Ковачевиќ — српски драмски писател.
1952  Ирина Бокова — бугарска политичарка.
1967  Џон Петручиамерикански рок-музичар, гитарист на прогресивен метал групата „Dream Theater“.
1967  Катерина Блажевска — македонски новинар.
1973  Билјана Раева — бугарски политичар.
1973  Кристијан Вјери — италијански фудбалер.
1982  Антонио Касано — италијански фудбалер.
1995  Лук Шо — англиски фудбалер.
1996  Муса Дембеле — француски фудбалер.
2000  Винисиус Јуниор — бразилски фудбалер.


13 јули


1590  Папа Климент Xримски папа.
1894  Исак Бабел — руски писател.
1907  Елисие Поповски — македонски учесник во Шпанската граѓанска војна.
1934  Воле Шојинканигериски писател и Нобелов лауреат.
1936  Алберт Ајлер — американски џез-музичар.
1942  Харисон Фордамерикански глумец, познат по улогата на Индијана Џонс во истоимената филмска трилогија.
1957  Камерон Кроуамерикански режисер-оскаровец.
1964  Слободан Маровиќ— српски фудбалер.
1970  Симеон Ѓанков — бугарски политичар.
1973  Робето Мартинез — шпански фудбалер и тренер.
1976  Дијана Вишневаруска балерина.
1979  Крег Белами — велшки фудбалер.
1985  Гилермо Очоа — мексикански фудбалски голман.
1989  Џек Бобриџ — австралиски велосипедист.
1996  Че Адамс — шкотски фудбалер.


14 јули


1743  Гаврила Романович Державинруски класицистички поет.
1801  Јоханес Петер Милер — германски физиолог, анатом, ихтиолог и херпетолог.
1817  Мадам де Сталфранцуска писателка, основоположник на францускиот романтизам.
1862  Густав Климтавстриски сликар-симболист.
1904  Исак Башевис Сингерамерикански писател и Нобелов лауреат.
1910  Вилијам Хана — американски аниматор, продуцент и режисер на цртани филмови.
1918  Ингмар Бергманшведски филмски и театарски режисер и сценарист.
1942  Хавиер Соланашпански политичар.
1945  Владимир Светиев — македонски глумец.
1946  Кирил Дојчиновски — македонски и југословенски фудбалер.
1966  Тања Донели — американска рок-музичарка.
1971  Хауард Веб — англиски фудбалски судија.
1985  Јанко Божовиќ — австриски ракометар.
1995  Серж Гнабри — германски фудбалер.
1997  Џенгиз Унгер — турски фудбалер.


15 јули


1606  Рембрант ван Рајнхоландски сликар.
1910  Александар Тирнаниќ — српски и југословенски фудбалер и тренер.
1919  Ајрис Мердок — ирско-британска писателка.
1923  Трајче Попов — македонски режисер.
1930  Жак Деридафранцуски филозоф.
1932  Вили Кобсамерикански блуз-музичар.
1933  Џулијан Бриманглиски класичен гитарист и лејтист.
1946  Линда Ронстад — американска пејачка.
1952  Џони Тандерс — американски рок-музичар.
1953  Жан-Бертран Аристидпретседател на Хаити.
1953  Неда Арнериќ — српска и југословенска глумица.
1954  Марио Кемпесаргентински фудбалер.
1956  Џо Сатријаниамерикански рок-гитарист.
1956  Ијан Кертис — англиски рок-музичар, член на групата „Џој дивижн“.
1961  Дамир Мартиновиќ — југословенски и хрватски рок-музичар, член на групите „Термити“ и „Лет 3“.
1963  Игор Џамбазов — македонски глумец, водител, музичар и писател.
1981  Себастјен Роселер — белгиски велосипедист.
1985  Грацијано Пеле — италијански фудбалер.
1985  Бурак Јилмаз — турски фудбалер.
1989  Диего Улиси — италијански велосипедист.
1989  Ентони Рандолф — американско-словенечки кошаркар.
1990  Демиен Лилард — американски кошаркар.
1991  Данило — бразилски фудбалер.
1992  Тобијас Херис — американски кошаркар.


16 јули


1723  Џошуа Рејнолдсанглиски сликар, портретист.
1872  Роалд Амундсеннорвешки поларен истражувач..
1899  Божидар Јакац — словенечки сликар.
1907  Барбара Стенвик — американска глумица.
1921  Крсте Црвенковскимакедонски политичар.
1926  Иван Хорват — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1941  Мишо Ковач — хрватски поп-пејач.
1942  Маргарет Корт — австралиска тенисерка.
1952  Стјуарт Коупленд — англиски рок-тапанар, член на групата „Полис“ (Police).
1962  Уве Хон — германски атлетичар.
1964  Мигел Индураин — шпански велосипедист.
1982  Андре Грајпел — германски велосипедист.
1986  Тимофеј Мозгов — руски кошаркар.
1987  Муса Дембеле — белгиски фудбалер.
1988  Серхјо Бускец — шпански фудбалер.
1989  Герет Бејл — велшки фудбалер.
1996  Камил Семењук — полски одбојкар.


17 јули


1899  Џими Кегниамерикански глумец.
1920  Хуан Антонио Самаранч — шпански министер за спорт и претседател на Меѓународниот олимписки комитет од 1980 до 2001 година.
1925  Ласло Наѓ — унгарски поет и преведувач.
1935  Доналд Сатерлендканадски глумец.
1937  Петре Наковски — македонски романописец и преведувач.
1944  Карлос Алберто — бразилски фудбалер.
1948  Рон Ештонамерикански рок-музичар, член на групата „Стуџис“ (The Stooges).
1950  Стево Степановски — македонски библиофил.
1954  Ангела Меркелгермански канцелар.
1961  Гуру — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1963  Миран Тепеш — словенечки скијачки скокач.
1966  Лу Барлоу — американски рок-музичар.
1972  Јап Стам — холандски фудбалер.
1976  Маркос Сена — бразилски фудбалер.
1985  Мартин Колер — швајцарски велосипедист.
1987  Андреј Воронцевич — руски кошаркар.
1991  Бари Маркус — холандски велосипедист.
1994  Бенжамен Менди — француски фудбалер.
1997  Јакуб Кохановски — полски одбојкар.


18 јули


1635  Роберт Хуканглиски физичар.
1664  Франц Лудвиг Фалечко-Нојбуршкигермански епископ († 1732)
1837  Васил Левскибугарски револуционер.
1877  Елин Пелинбугарски писател.
1887  Видкун Квислингнорвешки соработник на нацистите. Неговото име стана синоним за велепредавство на идеалите на сопствената држава.
1892  Артур Фриденрајх — бразилски фудбалер.
1918  Нелсон Манделајужноафрикански претседател.
1924  Џон Гленамерикански космонаут.
1932  Евгени Евтушенко — советски и руски поет, писател, глумец, сценарист и режисер.
1934  Даринка Челениќ — српска глумица.
1938  Ијан Стјуарт — британски рок-музичар.
1934  Наум Манивилов - Преспански — македонски поет.
1942  Џакинто Факети — италијански Фудбалер.
1963  Марк Џирардели — луксембуршки скијач
1970  Анатоли Тишченко — руски спринт-кануист.
1971  Пени Хардавеј — американски кошаркар.
1980  Кристен Бел — американска глумица.
1983  Даниел Наваро — шпански велосипедист.
1984  Хавиер Морено — шпански велосипедист.
1986  Сајмон Кларк — австралиски велосипедист.
1995  Недим Ремили — француски ракометар.
1997  Ноа Лајлс — американски атлетичар.
1997  Бам Адебајо — американски кошаркар.


19 јули


1814  Семјуел Колт — творецот на најпознатиот тип на револвери кој и денес го носи неговото презиме.
1819  Готфрид Келер — швајцарско-германски писател.
1834  Едгар Дегафранцуски сликар.
1893  Владимир Мајаковскируски поет.
1898  Херберт Маркузе — германско-американски филозоф, социолог и политички теоретичар.
1900  Арно Брекер — најистакнатиот вајар на Третиот Рајх.
1921  Борка Талескинароден херој на Македонија.
1941  Наталија Бесмертноваруска и советска балерина.
1943  Томас Сарџент — американски економист, добитник на Нобеловата награда.
1946  Илие Настасе — романски тенисер.
1947  Брајан Меј — англиски рок-музичар, најпознат како гитарист на групата „Квин (Queen)“.
1951  Абел Ферара — американски филмски режисер.
1964  Саша Лошиќ — југословенски и босански пејач, член на групата „Плави оркестар (Plavi orkestar)“.
1968  Павел Кука — чешки фудбалер.
1971  Витали Кличко — украински боксер и политичар.
1984  Александар Самедов — руски фудбалер.
1985  Ванче Шиков — македонски фудбалер.
1990  Арон Палмарсон — исландски ракометар.
1995  Марко Рог — хрватски фудбалер.
1995  Мануел Аканџи — швајцарски фудбалер.


20 јули


356 п.н.е.  Александар III Македонски — крал на Македонија, еден од најголемите војсководци и освојувачи на сите времиња.
1304  Франческо Петрарка — лирски поет на италијанската предренесанса.
1519  Инокентиј IXримски папа.
1659  Ијасент Ригофранцуски барокен сликар и портретист.
1785  Махмуд IIотомански султан.
1804  Ричард Овен — англиски биолог и палеонтолог.
1847  Макс Либермангермански постимпресионистички сликар.
1878  Петар Манџуков — македонски револуционер и анархист.
1890  Георги IIкрал на Грција.
1919  Едмунд Хилариновозеландски офицер и истражувач, учесник во хималајските и во поларните експедиции.
1927  Нешо Марковски — македонски новинар.
1938  Роџер Хант — англиски фудбалер.
1947  Карлос Сантана — мексиканско-американски гитарист.
1948  Жан Ренофранцуски глумец.
1948  Сафет Алиу — македонски правник.
1956  Мима Јаушовец — словенечка и југословенска тенисерка и политичарка.
1960  Првослав Вујчиќ — српски поет.
1962  Примож Улага — словенечки и југословенски скокач на скии.
1964  Крис Корнел — американски рок-музичар, член на групата „Саундгарден“ (Soundgarden).
1969  Џош Холовеј — американски глумец.
1978  Марија Александроваруска балерина.
1978  Павел Датсјук — руски хокеар.
1981  Џејмс Синглтон — американски кошаркар.
1988  Дејан Митрев — македонски фудбалер.
1989  Јури Газински — руски фудбалер.
1991  Надја Петровиќ — македоски уметник.
1996  Бен Симонс — австралиски кошаркар.


21 јули


1476  Ана Сфорца — ќерка на Галеацо Марија Сфорца.
1816  Паул Јулиус фон Ројтер — основач на британската новинскa агенцијa Ројтерс.
1893  Ханс Фалада — германски писател.
1899  Ернест Хемингвејамерикански писател, добитник на Нобеловата награда за литература во 1954 година.
1911  Маршал Меклуанканадски писател.
1948  Кет Стивенс — британски пејач и музичар.
1951  Робин Вилијамс — американски глумец.
1955  Бела Тар — унгарски филмски режисер.
1957  Тихомир Арсиќ — српски глумец.
1964  Јенс Вајслоггермански ски-скокач.
1969  Изабел Верт — германска јавачка и дресерка на коњи.
1984  Драган Гаиќ — словенечки ракометар.
2000  Ерлинг Браут Холанд — норвешки фудбалер.


22 јули


356 п.н.е.  Александар III Македонски — една од најпознатите личности на стариот век, војсководец и државник. Го поразил огромното персиско царство и во своите походи стигнал до Индија.
1210  Јована Англиска — кралица на Шкотска.
1784  Фридрих Вилхелм Беселгермански астроном и математичар.
1822  Грегор Менделавстриски ботаничар и генетичар.
1882  Едвард Хопер — американски сликар.
1888  Селман Ејбрахам Ваксманамерикански микробиолог по потекло од Украина, добитник на Нобеловата награда за медицина во 1952 година.
1894  Оскар Марија Графгермански писател.
1916  Марсел Сердан — француски боксер.
1941  Џорџ Клинтон — американски фанк-музичар.
1944  Ананд Сатјананд — генерален гувернер на Нов Зеланд.
1946  Дени Гловер — американски глумец.
1946  Пол Шредер — американски режисер.
1947  Дон Хенли — американски поп-рок музичар, член на групата „Иглс“ (Eagles).
1949  Ласе Вирен — фински атлетичар.
1956  Мајкл Спинкс — американски боксер, поранешен светски шампион.
1969  Деспина Ванди — грчка пејачка.
1983  Дрис Девенинс — белгиски велосипедист.
1991  Кени Елисонд — француски велосипедист.
1992  Селена Гомес — американска пејачка.
1998  Федерико Валверде — уругвајски фудбалер.
2013  Џорџ Велшки — син на во британскиот престолонаследник Вилијам и принцезата Катерина


23 јули


1872  Спас Мартинов — македонски револуционер.
1892  Хаиле Селасије Iетиопски цар.
1888  Рејмонд Чендлер — американски писател и сценарист.
1906  Владимир Прелогшвајцарско-хрватски хемичар.
1915  Тихомир Милошевскинароден херој на Македонија.
1931  Виктор Корчнојруски шаховски велемајстор.
1934  Стив Лејси — американски џез-музичар.
1957  Никос Галис — грчки кошаркар.
1961  Ентоан Кар — американски кошаркар.
1963  Слободан Живоиновиќ — српски и југословенски тенисер.
1968  Гери Пејтон — американски кошаркар.
1972  Џовани Елбер — бразилски фудбалер.
1974  Морис Грин — американски атлетичар.
1976  Јудит Полгар — унгарска шахистка.
1987  Луис Густаво — бразилски фудбалер.
1988  Бјерн Турау — германски велосипедист.


24 јули


1725  Џон Њутон — англиски морнар и свештеник.
1783  Симон Боливарјужноамерикански борец за независност. Овој ден се слави како Ден на Симон Боливар во Еквадор.
1802  Александар Дима Таткотофранцуски писател.
1828  Николај Чернишевскируски писател, критичар и револуционер.
1860  Алфонс Муха — чешки сликар и илустратор, основоположник на стилот „Арт нуво“.
1886  Џуничиро Танизаки — јапонски писател.
1921  Џузепе Ди Стефано — италијански оперски пејач.
1928  Бранко Хорват - хрватски економист.
1933  Јежи Харасимович — полски поет.
1938  Хозе Алтафини — италијанско-бразилски фудбалер.
1946  Тито Беличанец — македонски правник и универзитетски професор.
1947  Предраг Ејдус — српски и југословенски глумец.
1950  Јадранка Стојаковиќ — југословенска пејачка.
1954  Живан Љуковчан — српски фудбалски голман.
1958  Мик Карн — британски рок-музичар.
1961  Максим Федотов — руски виолинист.
1963  Карл Мелоун — американски кошаркар.
1969  Џенифер Лопезамериканска глумица и пејачка.
1971  Дино Баџо — италијански фудбалер.
1974  Милан Јуришиќ — српски криминалец.
1975  Рајан Стак — натурализиран македонски кошаркар.
1985  Лукаш Росол — чешки тенисер.


25 јули


1894  Волтер Бренан — американски глумец.
1894  Гаврило Принцип — српски анархист, атентатор на Франц Фердинанд.
1905  Елијас Канети — германско-британски писател, добитник на Нобеловата награда во 1981 година.
1919  Илија Антевски - Смок — македонски комунист.
1920  Розалинд Френклинанглиски научник.
1920  Куширо Хајаши — јапонски астрофизичар.
1923  Коста Томашевиќ — српски и југословенски фудбалер.
1925  Невена Георгиева Дуња — македонска партизанка во НОВ.
1946  Љупка Димитровска — македонска пејачка.
1953  Џемал Хаџиабдиќ — босански и југословенски фудбалер.
1958  Турстон Мур — американски рок-музичар, член на групата Соник јут.
1973  Билјана Беличанец - Алексиќ — македонска глумица.
1976  Јовица Тасевски - Етернијан — македонски поет.
1978  Луис Џој Браун — првото бебe од епрувета.
1981  Кевин Кузманов — американски безбол играч со македонско потекло.
1983  Ненад Крстиќ — српски кошаркар.
1986  Андреј Шкиотов — руски кану-спринтер.
1987  Џекс Џонс — англиски поп-музичар.
1990  Насер Бухани — француски велосипедист.
1994  Бјанка Буша — српска одбојкарка.


26 јули


1782  Џон Филдирски композитор.
1842  Алфред Маршал — англиски економист.
1856  Џорџ Бернард Шо — англиски писател.
1862  Васил Иванов К’нчов — бугарски етнограф.
1875  Карл Густав Јунгшвајцарски психијатар.
1894  Олдос Хакслианглиски писател и есеист.
1900  Артуш Черник — чешки писател, новинар и филмски и театарски критичар.
1901  Нина Берберова — руска писателка.
1928  Стенли Кјубрикамерикански режисер.
1931  Теле Сантана — бразилски фудбалер и тренер.
1934  Даница Ручигај — македонска поетеса.
1943  Мик Џегер — англиски пејач, член на рок-групата „Ролинг стоунс“.
1945  Хелен Мирен — англиска глумица.
1949  Роџер Тејлор — англиски рок-музичар, член на групата „Квин“.
1954  Роза Топузова Каревска — македонски политичар.
1953  Феликс Магат — германски фудбалер и тренер.
1959  Кевин Спејси — американски глумец.
1961  Дејвид Хејмен — британски филмски продуцент.
1981  Мајкон Сисенандо — бразилски фудбалер.
1985  Брис Феји — француски велосипедист.
1985  Гаел Клиши — француски фудбалер.
1987  Ромен Лемаршан — француски велосипедист.
1990  Хесус Ерада — шпански велосипедист.


27 јули


1452  Лудовико Сфорца — милански војвода.
1832  Ѓура Јакшиќ — српски поет и сликар.
1835  Џозуе Кардучииталијански поет — добитник на Нобелова награда за литература во 1906 година.
1853  Владимир Короленко — украински писател, хуманист и новинар.
1874  Иван Ачков — македонски револуционер.
1904  Оскар Ланге — полски економист.
1907  Петар Лубарда — црногорски и југословенски сликар.
1915  Марио дел Монако — италијански тенор.
1946  Раде Шербеџија — хрватски и југословенски глумец и пејач.
1965  Хозе Луис Чилавертпарагвајски фудбалски голман.
1972  Јанко Нинов — македонски поет.
1977  Џонатан Рис Маерс — ирски глумец.
1983  Горан Пандев — македонски фудбалер.
1987  Марек Хамшик — словачки фудбалер.


28 јули


1165  Ибн Араби - арапски филозоф.
1804  Лудвиг Андреас Фојербах — германски филозоф.
1887  Марсел Дишанфранцуски сликар и вајар.
1902  Карл Попер — австриско-британски филозоф.
1915  Чарлс Таунсамерикански физичар, добитник на Нобеловата награда.
1921  Воислав Кушевски — македонски историчар.
1925  Хуан Алберто Скјафино — италијанско-уругвајски фудбалер.
1926  Власта Велисављевиќ — српски глумец.
1929  Жаклина Кенеди Оназис — сопруга на Џон Кенеди и Аристотел Оназис.
1938  Арсен Дедиќ — хрватски пејач, музичар и композитор
1943  Ричард Рајтанглиски музичар, член на Пинк Флојд.
1954  Уго Чавезпретседател на Венецуела од 1998 година.
1954  Славиша Жунгул — југословенски и американски фудбалер.
1956  Ирена Колиштрковска Настева — македонски археолог.
1974  Алексис Ципрас — грчки политичар.
1977  Ману Џинобили — аргентински кошаркар.
1981  Мајкл Карик — англиски фудбалер.
1987  Педро — шпански фудбалер.
1987  Немања Петриќ — српски одбојкар.
1988  Сеп Ванмарке — белгиски велосипедист.
1993  Хари Кејн — англиски фудбалер.
1994  Бобан Николов — македонски фудбалер.
2000  Емил Смит Роу — англиски фудбалер.


29 јули


1883  Бенито Мусолинииталијански диктатор и фашист.
1905  Даг Хамаршелдшведски политичар.
1925  Микис Теодоракисгрчки композитор.
1927  Хари Мулиш — холандски писател.
1929  Жан Бодријар — француски социолог и филозоф.
1929  Жулињо — бразилски фудбалер.
1930  Абдулазис Ислами — македонски поет.
1949  Љупчо Силјановски — македонски поет.
1954  Игор Крутој — советски и руски композитор.
1957  Нели Ким — советска гимнастичарка.
1961  Муртезан Етхеми — поранешен член на ОНА.
1962  Карл Кокс — британски продуцент на техно-музика.
1965  Андреа Ѕорѕи — италијански одбојкар.
1979  Владимир Блажев – Панчо — македонски пејач и член на дуото DNK.
1981  Фернандо Алонсо — возач на „Формула 1“.
1982  Перо Антиќ — македонски кошаркар.
1983  Илчо Наумоски — македонски фудбалер.
1985  Золта Фодор — унгарски борач.
1985  Хавиер Чакон — шпански велосипедист.


30 јули


1511  Џорџо Вазарииталијански сликар и архитект.
1818  Емили Бронтеанглиска писателка.
1863  Хенри Форд — производител и конструктор на автомобили.
1898  Хенри Мурбритански вајар.
1939  Питер Богданович — американски филмски режисер.
1941  Пол Анка — канадски пејач и глумец.
1947  Арнолд Шварценегерамерикански глумец и политичар.
1948  Миливоје Каракашевиќ — српски и југословенски пингпонгар.
1950  Габриеле Салваторес — италијански режисер и сценограф.
1958  Кејт Буш — англиска поп-музичарка.
1959  Петра Фелке — германска атлетичарка.
1964  Јирген Клинсман — германски фудбалер.
1970  Кристофер Нолан — британско-американски филмски режисер.
1982  Ивон Страховски — австалиска глумица.
1983  Тимур Дибиров — руски ракометар.
1991  Патрик Тишлер — унгарски фудбалер.
1993  Андре Гомеш — португалски фудбалер.
1993  Филип Пајовиќ — српски голман.
1995  Ирвинг Лозано — мексикански фудбалер.


31 јули


1704  Габриел Крамер — швајцарски математичар.
1800  Фридрих Велергермански хемичар.
1912  Милтон Фридманамерикански економист, добитник на Нобеловата награда.
1919  Примо Левииталијански писател.
1929  Хозе Сантамарија — уругвајско-шпански фудбалер.
1944  Роберт Мертон (економист) — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1997 година.
1958  Бил Бери — американски рок-музичар.
1965  Џоан Роулингшкотска писателка — автор на книгите „Хари Потер“.
1969  Антонио Конте — италијански фудбалер и тренер.
1986  Евгени Малкин - руски хокеар.
1989  Викторија Азаренка — белоруска тенисерка.