Катарина Живковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Катарина Живковиќ (Лесковац, 2 јули 1989) е српска поп-фолк пејачка.[1]

Станала позната по широката јавност со учевствувањето во српската емисија „Ѕвездите на Гранд“  (2007), а својата популарност ја стекнала по победата во третата сезона во емисијата „Фарма“. Била во врска со Бранислав Јанковиќ кој исто така учествувал на „Фарма“.[2]

Синглови[уреди | уреди извор]

 • 2007 — Кога не те сакам
 • 2008 — Чувајќи ја твојата слика
 • 2009 — Можеби црн, можеби плав (Дует со Силвија Недељковиќ)
 • 2010 — Ако се разделиме еднаш (III, Гранд фестивал)
 • 2011 — Кој ме знае
 • 2011 — Љубов
 • 2012 — Ова е земја Србија
 • 2012 — Состави ме повторно (Дует со Раде Давидовиќ)
 • 2012 — Девет месеци (IV Гранд фестивал)
 • 2012 — Да ми е
 • 2013 — Јас те сакам (Дует Dj Erke & E-One)
 • 2014 — Љуби ме (Дует DJ Mateo & Sha)
 • 2014 — Да заборавам
 • 2014 — Целосно (Дует со Елвир Узуновиќ) (Гранд фестивал 2014 година.)
 • 2014 — Лудило (Дует со Ела)
 • 2015 — Верувам во љубов {Дует DJ Mateo}      2015 — Вистина
 • 2015 — Не достапен корисник (Дует MC ИНА)
 • 2016 — Ме работи болката
 • 2016 — Џокер
 • 2017 — Вистина

Дискографија[уреди | уреди извор]

Лудо срце (2013)

 1. Лудо срце
 2. Да ми е
 3. Никогаш со друг, никогаш со пријател
 4. Ноќно лудило
 5. Рака на срце
 6. Без љубов, не сум жива
 7. Хеј, убав ѓаволу
 8. Ако се раделиме некогаш
 9. Девет месеци
 10. Кога не те сакам
 11. Љубов
 12. Сложи ме повторно

Порок (2017)

 1. Порок
 2. Се каам
 3. Џокер
 4. Посилно од животот
 5. Браво среќо, Браво
 6. Вистина
 7. Ти не ме гледаш
 8. Гори се
 9. Може ти се може
 10. Ме прави болката

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Љубов 2011 Алес Белак
Сложи ме повторно 2012 Душан Петровиќ
Девет месеци 2012 Горан Корцеба
Лудо срце 2013 C4D Ведад Јашаревиќ
Те сакам 2013 Бојан Андрејек
Ноќно лудило 2013 Дејан Миличевиќ
Да ми е 2013 Дејан Марковиќ
Љуби ме 2014 Ведад Јашаревиќ
Лудило 2014 Андреј Илиќ
Верувам во љубов 2015 C4D Ведад Јашаревиќ 
Недостапен корисник 2015 ТОКСИК
Ме прави болка 2016 Ведад Јашаревиќ
Џокер 2016 Ведад Јашаревиќ
Вистина 2017 Љуба Радојевиќ
Можеби може да се 2017 Ljuba Radojević
Полошо од сите 2017 Кралската Филмови
Не можете да ме видите 2017 Кралската Филмови
Жал ми е 2017 Ljuba Radojević
Браво среќо, Браво 2017 Royal Films
Посилно од животот 2017 Ljuba Radojević
Заменик 2017 Ljuba Radojević

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Katarina Živković: Nemam mnogo prijatelja !!". Express magazine. 15 April 2013. Посетено на 19 October 2014.
 2. "Katarina Živković pobednica Farme". Blic. 30 December 2010. Посетено на 14 June 2014.