Стево Степановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стево Степановски
Библиотеката во село Бабино - Најголема приватна библиотека во Македонија

Стево Степановски (Бабино, Демирхисарско, 17 јули 1950) — македонски библиофил и сопственик на најголемата приватна библиотека во Македонија која се наоѓа во Бабино, Демир Хисар. Фондацијата Рамковски во септември 2010 му ја додели наградата "Крсте Петков Мисирков" за животно дело. Тој има две деца : Александар и Бисера. Александар Степановски е Доктор по медицина, а Бисера Степановска е студент по фармација.[1][2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наградата „Крсте Петков Мисирков“ за животно дело на Стево Степановски
  2. Свечено врачени наградите „Крсте Мисирков“ на Фондацијата Рамковски
  3. „Признание за големиот библиофил од Бабино“. Архивирано од изворникот на 2010-09-12. Посетено на 2011-01-03.
  4. „Селото Бабино има 20 жители и 12.000 книги“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2011-01-03.