Доктор по медицина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лекари на 1.000 лица во 2016 година.[1]

Доктор по медицина (англиски: Doctor of Medicine, M.D.(Д.М.) или MD(ДМ), од латинските зборови Medicinæ Doctor што значи „Наставник по медицина“) е докторска титула за лекарите. Вообичаено, во повеќето земји лекарската професија е строго регулирана и за да се биде професионален доктор, потребно е да се има универзитетска диплома.

Докторите како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Докторите како тема во книжевноста[уреди | уреди извор]

Докторите како тема во филмот[уреди | уреди извор]

Докторите како тема во музиката[уреди | уреди извор]

 • „Д-р Роберт“ (англиски: Dr. Robert) - песна на британската рок-група „Битлси“ (The Beatles) од 1966 година.[8]
 • „Докторе, докторе“ (англиски: Doctor, Doctor) - песна на англиската рок-група „Ху“ (The Who) од 1968 година.[9]
 • „Доктор Ву“ (англиски: Doctor Wu) - песна на американската рок-група „Стили Ден“ (Steely Dan) од 1975 година.[10]
 • „Дама-доктор“ (англиски: Lady Doctor) - песна на британскиот рок-пејач Греам Паркер (Graham Parker) од 1976 година.[11]
 • „Мил докторе“ (англиски: Dear Doctor) - песна на британската рок-група „Ролинг Стоунс“ (The Rolling Stones) од 1968 година.[12]
 • „Доктор Џип“ (англиски: Doctor Jeep) - песна на британската рок-група Sisters of Mercy.[13]
 • „Наредбите на докторот“ (англиски: Doctor's Orders) - песна на американската рок-група „Соник Јут“ (Sonic Youth) од 1994 година.[14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Medical doctors per 1,000 people“. Our World in Data. Посетено на 5 March 2020.
 2. Марко Цепенков, Три вреќи лаги. Скопје: Мисла, 1967, стр. 89-90.
 3. „Mihail Bulgakov 1891 - 1940. Hronologija“, во: Mihail Bulgakov, Pseće srce. Beograd: LOM, 2008, стр. 123.
 4. „Mihail Bulgakov 1891 - 1940. Hronologija“, во: Mihail Bulgakov, Pseće srce. Beograd: LOM, 2008, стр. 123.
 5. Јован Јовановиħ Змај, Краљевина Лаждишажди. Београд: Просвета, 1963, стр. 29.
 6. Nikola Milićević, „Između sna i jave“, во: Pedro Kalderon de la Barka, Život je san. Beograd: Rad, 1977, стр. 121.
 7. „HRT(пристапено на 5.11.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-11-16. Посетено на 2017-11-16.
 8. Discogs, The Beatles ‎– Revolver (пристапено на 14.7.2020)
 9. DISCOGS, The Who ‎– Magic Bus (пристапено на 25.3.2018)
 10. DISCOGS, Steely Dan ‎– Katy Lied (пристапено на 10.3.2018)
 11. DISCOGS Graham Parker And The Rumour ‎– Howlin Wind (пристапено на 24.12.2017)
 12. DISCOGS, Rolling Stones* ‎– Beggars Banquet (пристапено на 13.3.2021)
 13. DISCOGS, The Sisters Of Mercy ‎– Greatest Hits Volume One (A Slight Case Of Overbombing) (пристапено на 2.12.2019)
 14. DISCOGS, Sonic Youth ‎– Experimental Jet Set, Trash And No Star (пристапено на 20.7.2019)