Илија Карајанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Илија Карајановмакедонски поет, есеист и критичар.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Илија Карајанов е роден во Гевгелија на 8 јули 1943 година. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Работи како професор во гимназијата „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија. Член на ДПМ од 1987 година. Автор е на стихозбирките: Сончогледово око (1978), Цветови на слободата (1979), Полноќен сонопис (1987), Сономорје (1991), Слики од југот (1995), Зорници во сонот (1997), Сонети без почеток и крај 1999), Свилени звуци (хаику поезија, 2000).


  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Душтво на писатели на Македонија, 2004. стр. 114.