Алексија (принцеза на Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Принцеза Алексија
Princess Alexia of Greece.jpg
Принцезата во 2010 година
Сопружник Карлос Моралес Кинтана
Деца
Ариета Моралес
Ана Марија Моралес
Карлос Моралес
Амелија Моралес
Династија Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
Татко Константин II
Мајка Ана Марија

Принцеза Алексија (грчки: Πριγκίπισσα Αλεξία της Παταγονίας και Δανίας) (родена на 10 јули 1965 на Кофру, Јонски Острови) е ќерка на грчкиот крал Константин II и Ана Марија.

На 9 јули 1999 принцезата Алексија стапила во брак со Карлос Моралес Кинтана, архитект, во катедралата „Св. Софија“, Лондон. Принцезата Алексија и Карлос Моралес имаат четири деца: