Ромен Лемаршан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ромен Лемаршан
Лемаршан (2015)
Лични податоци
Цело имеРомен Лемаршан
Роден26 јули 1987 (1987-07-26) (34 г.)
Лонжимо,  Франција
Висина1,78 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСтелтинг Сервис Груп
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2010
2011–2012
2013–2014
2015
2016-
БигМат-Обер 93
Аг2р-Ла Мондијал
Кофидис
Култ Енерџи Про Сајклинг
Стелтинг Сервис Груп
Последна промена
27 август 2017

Ромен Лемаршан (француски: Romain Lemarchand; р. 26 јули 1987) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Стелтинг Сервис Груп.

Лемаршан претходно настапувал за екипите БигМат-Обер 93, Аг2р-Ла Мондијал, Кофидис и Култ Енерџи Про Сајклинг; ја напуштил втората кон крајот на 2012 и се приклучил на Кофидис за сезоната 2013.[1][2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. MaillotFra.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2010
9. Тро-Бро Леон
4. Париз-Мант ан Ивлин
5. Краен пласман Ронде де л’Оас
7. Тур ду Дуа
9. Тур де ла Сом
2013
10. Краен пласман Тур ду Лимузен
2014
10. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mignot, Alexandre (3 август 2012). „Lemarchand and Hardy sign for Cofidis“. Cyclism'Actu (француски). Swar-Agency. Посетено на 6 август 2012.
  2. „Cofidis, Solutions Credits (COF) - ФРА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 31 јануари 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]