Едмилсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Едмилсон
Едмилсон тренирајќи со Барселона во 2008
Лични податоци
Полно име Жозе Едмилсон Гомес де Мораес
Роден на 10 јули 1976(1976-07-10)(47 г.)
Роден во Такуаритинга, Бразил
Држава  Бразил
Висина 1.86 м (6 ст 1 ин)
Играчки податоци
Позиција одбрана, среден ред
Повлекување 2011
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–2000 Саун Пауло Саун Пауло 72 (1)
2000–2004 Олимпик Лион Олимпик Лион 104 (3)
2004–2008 Барселона Барселона 71 (0)
2008 Виљареал Виљареал 6 (0)
2009 Палмеирас Палмеирас 22 (0)
2010–2011 Реал Сарагоса Реал Сарагоса 29 (1)
2011 Сеара Сеара 11 (2)
Total 373 (10)
Репрезентација
2000–2007  Бразил 40 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Жозе Едмилсон Гомес де Мораес (роден на 10 јули 1976 година),  едноставно познат како Едмилсон, е пензиониран бразилски фудбалер.

Настапувал или како одбранбен играч од средниот ред или централен дефанзивец, тој играл во три земји во својата професионална кариера, претставувајќи се со тимски и поединечните успех во Сао Паоло, Лион и Барселона (по четири сезони секој во последните два клуба).

Настапил 40 пати за репрезентацијата на Бразил, Едмилсон ја претставувал нацијата во 2002 година на Светското Првенство, помагајќи и да победи на турнирот.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]