Андреј Воронцевич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Андреј Воронцевич
Андрей Константинович Воронцевич
Висина м
Тежина кг
Лига РКЛ
Евролига
Екипа КК ЦСКА Москва
Број 20
Роден 17 јули, 1987
Омск, СССР
Националност Русин
Драфт нема, 2009
Проф. кариера 2005–
Натпрев. историја КК Сибиртелеком Локомотив (2005-06)
ЦСКА Тринта (2006-07)

Андреј Воронцевич (руски: Андрей Константинович Воронцевич, роден на 17 јули 1987 во Омск) е руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК ЦСКА Москва.