20 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

20

дваесет
19 20 21
Реден број: дваесетти
Делители: 1,2,4,5,10,20
Факторизација: 2 \cdot 10
Римски броеви: XX
Бинарно: 10100
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

20 (дваесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 19 а претходник на бројот 21.