Прејди на содржината

19 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

19

деветнаесет
18 19 20
Редно: деветнаесетти
Делители: 1,19
Факторизација: Прост број
Римски: XIX
Двоично: 10011
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

19 (деветнаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 18 а претходник на бројот 20.