18 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

18

осумнаесет
17 18 19
Реден број: осумнаесетти
Делители: 1,2,3,6,9,18
Факторизација: 2 \cdpt 9
Римски броеви: XVIII
Бинарно: 10010
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

18 (осумнаесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 17 а претходник на бројот 19.