Кристофер Нолан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кристофер Нолан
Chris Nolan.jpg
Роден(а) Кристофер Џејмс Нолан[1]
Занимање Филмски режисер, продуцент & сценарист
Сопруга Ема Томас (1997–)

Кристофер Џонатан Џејмс Нолан (англиски: Christopher Jonathan James Nolan) (роден на 30 јули 1970) е британско-американски филмски режисер, сценарист и продуцент. Најпознат е по режирањето на психолошкиот трилер Мементо и за оживување на филмскиот серијал Бетмен, кој му донесе неизмерен успех. Често соработува со брат му, сценаристот Џонатан Нолан, а во последно време и со глумците Кристијан Бејл и Мајкл Кејн. Нолан е основач на продукциската компанија Syncopy Films и има англиско и американско државјанство.

Наводи[уреди | уреди извор]