Меморија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Меморија - дел од мозокот кој ги забележува и чува информациите и ги употребува кога е потребно. Меморијата е од животно значење за искуството, зашто таа претставува чување на информациите со текот на времето, со цел да се влијае врз некоја идна акција.[1]

Меморијата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • „Конструкција на сеќавањето на тебе“ - песна во проза на полскиот поет Збигњев Бјењковски.[2]
 • „Меморијата на светот“ (La memoria del mondo) - расказ на италијанскиот писател Итало Калвино.[3] [4]
 • „Изгубено сеќавање“ (Изгубљено сећање) - кус расказ на македонскиот писател Митко Маџунков од 1984 година.[5]
 • „Сеќавање“ - песна на полскиот поет Јулијан Тувим.[6]
 • „Тажно сеќавање“ (Sad Memory) - песна на американската рок-група „Бафало Спрингфилд“ (Buffalo Springfield) од 1967 година.[7]
 • „Сеќавањата не можат да чекаат“ (Memories Can't Wait) - песна на американската рок-група „Токинг Хедс“ (Talking Heads).[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Lauralee Sherwood (1 January 2015). Human Physiology: From Cells to Systems. Cengage Learning. стр. 157–162. ISBN 978-1-305-44551-2. https://books.google.com/books?id=_i5BBAAAQBAJ&pg=PT189. 
 2. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 142-167.
 3. Italo Kalvino, Pre nego što kažeš „halo“. Beograd: Rad, 2001, стр. 71-77.
 4. Italo Kalvino, Nove kosmikomike. Beograd: Rad, 1999, стр. 65-71.
 5. Митко Маџунков, Међа света. Београд: Просвета, 1984, стр. 190.
 6. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 33.
 7. DISCOGS, Buffalo Springfield ‎– Buffalo Springfield Again (пристапено на 21.12.2018)
 8. YouTube, Memories Can't Wait (пристапено на 3.12.2018)