Хенри Кавил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хенри Кавил
Кавил на Сан Диего комик-кон во 2019 година
Роден(а)Хенри Вилијам Далглиш Кавил
5 мај 1983.(1983-05-05)(40 г.)
Сент Хелиер, Џерси
Националностбританска
Занимањеглумец
Активен период2001—
Потпис

Хенри Вилијам Далглиш Кавил (англиски: Henry William Dalgliesh Cavill; роден на 5 мај 1983 г.) — британски глумец. Тој е познат по неговата улога на Чарлс Брендон во Шоутајм, Тудорите (2007 — 2010), ликот на ДС-комикс Супермен во ДС-екстендед јуниверс, Гералт од Ривија во фантастичната серија на Нетфликс Вештерот (2019—), како и Шерлок Холмс во филмот на Нетфликс Енола Холмс (2020).

Кавил ја започнал својата кариера со улогите во играните адаптации на Грофот од Монте Кристо (2002) и Го фаќам замокот (2003). Подоцна играл споредни улоги во неколку телевизиски серии, вклучително и „ Инспекторот на Линли Мистерии “ на Би-би-си, „ Мидсомер Убиства“ на ИТВ и „ Тудорите “ на Шоутајм. Оттогаш тој се појави во многу големи студиски филмови, како што се Тристан и Изолда (2006), Ѕвезден прав (2007), Крвниот поток (2009), Бесмртници (2011), Студената светлина на денот (2012), Замокот од песок (2017) и Ноќен ловец (2018).

Кавил се здобил со меѓународно признание со неговата улога како Супермен во филмовите за суперхерои на DC Extended Universe, Човек од челик (2013), Batman v Superman: Dawn of Justice (2016), Justice League (2017) и Zack Snyder's Justice League (2021).[1][2] Тој исто така глумел во шпионските филмови Шифра А.Н.К.Л. (2015) и Mission: Impossible – Fallout (2018).

Ран живот

Кавил е роден на 5 мај 1983 година, како четврто од петте момчиња во Сент Хелиер, Џерси, дел од Каналските Острови. Неговата мајка, Маријана Далглиш, била секретарка во банка. Таа е родена во Џерси и има шкотско, англиско и ирско потекло. Тој се школувал во подготвителната школа на Свети Мајкл во Свети Спас, Џерси, пред да присуствува на училиштето Стоу во Стоу, Бакингемшир. Глумецот сподели неколку совети за глума, а подоцна испрати пакет во неговиот интернат. Двајцата глумци подоцна работеле заедно на Човекот од челик.

Кариера

Кавил ја започна својата филмска кариера со улогата во Лагуна (2001) и адаптацијата на Кевин Рејнолдс на Грофот Монте Кристо (2002). Тој продолжи со настапите во серијата на Би-Би-СиИнспектор Линли мистерии “ (2002), телевизискиот филм Збогум, г-дин Чипс (2002) и телевизиската серија „Мидсомер убиства“ (2003). Во 2003 година, тој имаше споредна улога во I Capture the Castle, проследено со Хелреизер: Хеллворлд (2005), Црвенкапа (2006) и Tристан и Изолда (2006). Тој имаше мала улога во адаптацијата на Метју Вон на Ѕвезден прав (2007).

Кавил на премиерата на филмскиот фестивал Трибека во 2009 година

Од 2007 до 2010 година, Кавил имаше водечка улога во телевизиската серија на Шоутајм „ Тудори“, како Чарлс Брендон, првиот војвода од Сафолк. Серијата беше комерцијално добро прифатена и беше номинирана за Златен глобус во 2007 година и доби Еми во 2008 година. Кавил му даде признание на шоуто за зајакнување на неговата кариера: „Тоа е направено најмногу за мене до сега. Сега, кога има публика некаде во Америка која е свесна за тоа кој сум јас, имам поголема способност за продавање, поради Tудоровите.“ [3] Eнтертеинмент викли го прогласи за „Најбрзиот војвода“ и ја пофали неговата работа на „Tудоровите “ за прикажување „шарм, длабочина и тело убијци“.[4]

Кавил требаше да го игра Супермен во филмот на МекГ од 2004 година, Супермен: Летање. МекГ се повлече од проектот, а режијата ја презеде режисерот Брајан Сингер, кој го префрли Брендон Рут како главен во Супермен се враќа.[5][6] Кавил, исто така, беше причина за напорот на фановите да го видат како Седрик Дигори во Хари Потер и пламениот пехар (2005).[7] Улогата на крајот му припадна на Роберт Патинсон . Стефани Мајер, авторката на серијата Самрак, беше отворена за Кавил да го игра ликот на Едвард Кален во филмот „ Самрак “,[8] нарекувајќи го нејзиниот „совршен Едвард“.[9] Меѓутоа, кога започнала продукцијата на филмот, Кавил бил премногу стар за да го игра ликот,[9][10] и повторно улогата му припаднала на Патинсон. И покрај извештаите дека тој бил претендент за Бетмен во Бетмен започнува, Кавил потврди дека никогаш не бил на аудиција, ниту му била понудена улогата.[5][11]

Во 2005 година, Кавил беше последниот избор за улогата на Џејмс Бонд во Казино Ројал.[11] Продуцентите и режисерот Мартин Кембел беа растргнати меѓу него и Даниел Крег ; наводно Кембел го поддржувал Кавил, но продуцентите претпочитале постар Бонд.[5][12] Крег на крајот ја доби улогата. Петнаесет години подоцна, во 2020 година, уред за вештачка интелигенција го избра Кавил како оптимален наследник на Крег по пензионирањето на Крег од улогата по Нема време за умирање.[13]

Додека се појавуваше во The Tudors, Кавил глумеше во хорор филмот на режисерот Џоел Шумахер, Крвниот поток (2008), и имаше споредна улога во комедијата на Вуди Ален, Whatever Works (2009).[14] Тој продолжи да ја игра главната улога на Тезеј во митолошкиот филм на Тарсем Синг, Бесмртници, објавен на 11 ноември 2011 година,[15] и глумеше, заедно со Брус Вилис, во Студената светлина на денот објавен во 2012 година.

На 30 јануари 2011 година, беше објавено дека Кавил е избран за улогата на Кларк Кент / Супермен во филмот „ Човек од челик “ на режисерот Зак Снајдер.[16] Снајдер го нарече Кавил „совршен избор за носење на наметка и S штит“.[17][18] Забавните медиуми му аплаудираа на Хенри Кавил на неговиот пат кон успехот.[19][20] Кога беше избрана за улогата, Кавил коментираше: „Во пантеонот на суперхероите, Супермен е најпрепознатливиот и најпочитуваниот лик на сите времиња, и јас сум почестен што сум дел од неговото враќање на големото платно“.[21] Кавил ја репризираше улогата на Супермен во Бетмен против Супермен: Зора на правдата, продолжение од 2016 година во кое имаше кросовер со Бетмен [22] и Чудесна Жена.[23][24] Тој присуствуваше на стрипот во Сан Диего маскиран за да ја изненади глумечката екипа на Одредот самоубијци.[25]

Кавил на стрипот во Сан Диего во 2016 година

Кавил се врати како Супермен во театарската верзија на Justice League од 2017 година, која беше преработена од режисерот Џос Видон откако Снајдер го напушти проектот поради семејна трагедија.[26] Тој повторно се појави во Лигата на правдата на Зак Снајдер, која имаше премиера на HBO Max во март 2021 година по интензивната кампања на обожавателите да го видат отсекот на Снајдер.[27] Неговиот менаџер Дени Гарсија изјави во 2016 година дека работи на нов самостоен филм за Супермен.[28] Режисерите Метју Вон [29] и Кристофер МекКуари [30] наводно биле заинтересирани. Набргу по објавувањето на Justice League, Кавил откри дека е под договор да го игра Супермен во уште еден филм.[31]

Во 2015 година, тој глумеше заедно со Арми Хамер во филмската верзија на шпионската серија „Човекот од чичко“ .[32][33][34] Во 2018 година, Кавил глумеше како Август Вокер во акциониот шпионски филм Mission: Impossible – Fallout . Подоцна истата година, тој глумеше во психолошкиот трилер Ноќен ловец (првично насловен Nomis ).[35] Кавил изрази интерес да ја преземе улогата на Џејмс Бонд кога Даниел Крег ќе се откаже од неа.[36]

На 4 септември 2018 година, беше објавено дека Кавил ќе го толкува протагонистот Гералт од Ривија во адаптацијата на Нетфликс на The Witcher .[37][38][39] Премиерата на серијата беше на 20 декември 2019 година [40]

На 27 јуни 2019 година, беше објавено дека Кавил ќе го портретира Шерлок Холмс во филмската адаптација на Легендарниот Ентертејмент на Мистериите на Енола Холмс, со Мили Боби Браун во истоимената улога.[41] На 13 мај 2021 година, беше објавено дека ќе ја повтори својата улога во Енола Холмс 2 .[42] На 21 мај 2021 година, беше објавено дека Кавил ќе ја толкува главната улога во рестартирањето на <i id="mwAUg">Хајлендер</i>, иако неговиот точен лик не е познат.[43] На 8 јули 2021 година, беше објавено дека Кавил ќе се приклучи на ол-стар глумечката екипа за новиот шпионски филм на режисерот Метју Вон, Аргил .[44] Истиот месец, една статија од Дедлајн потврди дека тој ќе глуми во Проектот Рози, во режија на Стив Фалк и базирана на истоимената книга, напишана од австралискиот автор Грем Симсион .[45]

Медиумска слика

Кавил беше наведена како еден од 50-те најдобро облечени Британци на GQ ' 2012 година.[46] Во декември 2013 година, тој беше прогласен за „најсекси маж на светот“ од британскиот магазин Гламур .[47] Истата година, списанието Empire го стави на третото место на нивната листа на „100 најсекси филмски ѕвезди 2013“.[48]

Во почетокот на 2008 година, Кавил стана заштитно лице на британскиот мирис Данхил .[49] Во телевизиската реклама за брендот беше прикажан прилагодениот Кавил кој шета низ Јунион Џек, пред да се качи на хеликоптер.[50] Во втората телевизиска реклама беше прикажана Кавил како вози автомобил низ пуст Лондон ноќе и запознава млада жена.[51]

Хуманитарна акција

Кавил е портпарол на трустот за заштита на дивиот свет во Дарел,[52] и амбасадор на добротворната организација на Кралските маринци.[53] Тој ја започна фазата на трчање на предизвикот на Кралските маринци 1664 и учествуваше во трката за карпи на Гибралтар 2014 година [54][55]

Личен живот

Кавил во јуни 2013 година

Кавил е опишан како Британец [56][57][58] и Англичанец.[59][60][61] Роден е во Краун Депендент Џерси, остров на Каналските Острови . Кавил живее во Јужен Кенсингтон, Лондон.[62][63][64] Тој беше свршен со англиската скокачка на шоу Елен Витакер од 2011 до 2012 година.[65][66]

Во 2016 година, Кавил започна да вежба бразилско џиу-џицу, откако беше виден како тренира во академијата на Роџер Грејси во Лондон.[67] Кавил го поддржува рагби клубот Џерси .[68]

Тој е страствен гејмер за компјутери уште од детството,[69][70] во еден момент пропуштил телефонски повик од Зек Снајдер кој му рекол дека ја добил улогата на Супермен затоа што бил премногу зафатен со играње Ворлд оф Вичкрафт .[71] Своето искуство во играњето на серијата видео игри Вештерот пред да се продуцира шоуто, тој го сметаше за негова мотивација да ја бара улогата на Гералт.[69] Тој, исто така, ја именуваше серијата на стратешки игри Total War за да бидат меѓу неговите омилени,[72] и во мај 2020 година беше објавено дека нов лик кој им оддава почит на Кавил и неговиот лик Вештерот, Гералт ќе биде додаден во Тотална Војна: Варчамен 2 преку DLC; Кавил, мајстор на Хоет.[73] Кавил, исто така, ужива во серијата игри и фикција Варчамен 40.000, велејќи дека „навистина не може да се засити од знаењето што тие го изградиле во текот на децениите“.[74] Во февруари 2021 година, тој исто така го задеваше своето учество во сè уште недефинираната адаптација на Mасивен Ефект .[75]

Филмографија

Филм

година Наслов Улога Белешки
2001 година Лагуна Томас Апреа
2002 година Грофот од Монте Кристо Алберт Мондего
2003 година Го фаќам замокот Стивен Коли
2005 година Hellraiser: Hellworld Мајк
2006 година Тристан и Изолда Мелот
Црвенкапа Ловецот
2007 година Ѕвезден прав Хемфри
2009 година Што и да работи Ренди Ли Џејмс
Крвниот поток Еван Маршал
2011 година Бесмртници Тезеј
2012 година Студената светлина на денот Вил Шо
2013 година Човек од челик Кларк Кент / Кал-Ел / Супермен
2015 година Шифра А.Н.К.Л. Наполеон Соло
2016 година Бетмен против Супермен: Зора на правдата Кларк Кент / Кал-Ел / Супермен
2017 година Замокот песок Капетан. Сиверсон
Лига на правдата Кларк Кент / Кал-Ел / Супермен
2018 година Mission: Impossible – Fallout Август Вокер / Џон Ларк
Ноќен ловец поручник Валтер Маршал
2020 година Енола Холмс Шерлок Холмс
2021 година Лига на правдата на Зак Снајдер Кларк Кент / Кал-Ел / Супермен
2022 година Аргил Аргил Пост производство [76]
Енола Холмс 2 Шерлок Холмс Пост производство [77]

Телевизија

година Наслов Улога Белешки
2002 година Инспекторката Линли мистерии Chas Quilter Епизода: „Добро школуван во убиство“
Збогум, господине Чипс Војник Коли Телевизиски филм
2003 година Убиства на средини Сајмон Мејфилд Епизода: „Зелениот човек“
2007–2010 година Тудорите Чарлс Брендон Главна улога
2019 – денес Вештерката Гералт од Ривија Главна улога [78]

Награди и номинации

Награда година Категорија Номинирана работа Резултат Ref.
NewNowNext награди 2012 година Зашто си жежок Тудорите Номиниран
NewNowNext награди 2013 година Зашто си жежок Човек од челик Номиниран
Награди за избор на тинејџери Избор летна филмска ѕвезда: Машко Номинран
Награди за избор на тинејџери Избор Липлок (shared with Amy Adams) Номиниран
Филмски награди од изборот на критичарите 2014 година Најдобар глумец во акционен филм Номиниран
MTV филмски награди Најдобар херој Победник
Награди за избор на тинејџери 2016 година Избор на филмски глумец: научна фантастика/фантазија Бетмен против Супермен: Зора на правдата Номиниран
Награди за избор на тинејџери Избор Липлок (shared with Amy Adams) Номиниран
Награди за избор на деца 2017 година Омилен филмски глумец Номиниран
Награди за избор на деца Омилен задник-удар Номиниран
Награди за избор на деца Омилени непријатели (споделено со Бен Афлек ) Номиниран
Награди Златна Малина Најлошиот глумец Номиран
Награди Златна Малина Најлоша комбинација на екран (споделено со Бен Афлек ) Победник
Награди за избор на тинејџери 2018 година Избор на акционен филмски глумец Лига на правдата Номиниран
Награди на Сатурн 2021 година Најдобар глумец на телевизија Вештерката Номиниран[79]

Наводи

 1. Schaefer, Sandy (9 April 2019). „Shazam's Secret Cameo Was Almost a Different DCEU Actor“. ScreenRant. Посетено на 1 August 2020.
 2. Hughes, Mark (29 May 2020). „Henry Cavill Likely To Don Cape Again As Superman“. Forbes. Посетено на 1 August 2020.
 3. „The Tudors Interview“. 8 April 2010. Архивирано од изворникот на 10 February 2017. Посетено на 18 February 2011.
 4. Svetkey, Benjamin (26 June 2009). „Must List 2009: TV“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 25 June 2009. Посетено на 18 February 2011.
 5. 5,0 5,1 5,2 Jensen, Jeff (18 February 2011). „Superman Soars Again“. Entertainment Weekly. Посетено на 1 August 2020.
 6. Wigler, Josh (6 May 2009). „Tudors' Star Henry Cavill Was So Close To Playing Superman, He Even Wore The Cape!“. MTV. Архивирано од изворникот на 4 March 2011. Посетено на 19 February 2011.
 7. „Henry Cavill for Cedric Diggory“. IntenseVibe. 22 February 2008. Архивирано од изворникот на 26 July 2011. Посетено на 19 February 2011.
 8. Morris, William (26 October 2005). „Interview: Twilight author Stephenie Meyer“. A Motley Vision. Архивирано од изворникот на 6 June 2012. Посетено на 19 February 2011.
 9. 9,0 9,1 Meyer, Stephenie (7 July 2007). „Twilight Movie Updates from 2007“. Official Website of Stephenie Meyer. Архивирано од изворникот на 26 October 2009. Посетено на 19 February 2011.
 10. „Henry Cavill Talks Twilight“. 2 November 2009. Архивирано од изворникот на 10 February 2017. Посетено на 19 February 2011.
 11. 11,0 11,1 „Henry Cavill Interview“. 21 June 2009. Архивирано од изворникот на 12 April 2016. Посетено на 19 February 2011.
 12. „David Arnold discusses screentesting the new James Bond, and Daniel Craig's competition“. MI6. 22 March 2007. Посетено на 19 February 2011.
 13. „Artificial intelligence selects Henry Cavill as the next James Bond“. NZ Herald. 2020-09-10. ISSN 1170-0777. Посетено на 2020-09-17.
 14. Freydkin, Donna (26 June 2009). 'Whatever' makes Henry Cavill tick“. USA Today. Архивирано од изворникот на 24 September 2015. Посетено на 4 September 2015.
 15. Billington, Alex (17 May 2010). „First Look: Tarsem Singh's 'Immortals' Epic with Henry Cavill“. FirstShowing.net. Архивирано од изворникот на 9 February 2011. Посетено на 19 February 2011.
 16. „Henry Cavill to Play Superman“. SuperHeroHype.com. 30 January 2011. Архивирано од изворникот на 2 February 2011. Посетено на 30 January 2011.
 17. Venutolo, Anthony (30 January 2011). „Henry Cavill cast as Superman in Zack Snyder's reboot“. NJ. Посетено на 19 February 2011.
 18. Ditzian, Eric (1 February 2011). 'Superman' Star Henry Cavill Will Be 'Amazing', Christopher Nolan Says“. MTV. Архивирано од изворникот на 7 March 2011. Посетено на 19 February 2011.
 19. Ditzian, Eric (31 January 2011). 'Superman' Star Henry Cavill Had Long Road To Landing The Role“. MTV. Архивирано од изворникот на 22 March 2011. Посетено на 30 March 2011.
 20. „Henry Cavill: The Next Superman“. CBS News. 30 January 2011. Архивирано од изворникот на 31 January 2011. Посетено на 31 January 2011.
 21. Bettinger, Brendan (30 January 2011). „Henry Cavill is SUPERMAN!“. Collider. Архивирано од изворникот на 1 August 2015. Посетено на 25 July 2013.
 22. „Batman vs Superman: first pictures from the film“. The Daily Telegraph. Архивирано од изворникот на 23 October 2015. Посетено на 23 October 2015.
 23. Kroll, Justin (4 December 2013). „Gal Gadot to Play Wonder Woman in 'Batman vs. Superman'. Variety. Архивирано од изворникот на 5 December 2013. Посетено на 4 December 2013.
 24. „Warner Bros. Pictures Pushes Batman vs. Superman Back to 2016“. ComingSoon.net. 17 January 2014. Архивирано од изворникот на 1 February 2014. Посетено на 20 January 2014.
 25. Schwerdtfeger, Conner (25 July 2016). „Watch Henry Cavill Prank The Suicide Squad Cast At Comic-Con“. Cinemablend. Архивирано од изворникот на 26 July 2016. Посетено на 25 July 2016.
 26. 'Justice League': The Shocking, Exhilarating, Heartbreaking True Story of #TheSnyderCut“. Vanity Fair (англиски). 2021-02-22. Посетено на 2021-09-19.
 27. „Justice League: Superman's Black Suit Change Explained By Costume Designer“. ScreenRant (англиски). 2021-03-23. Посетено на 2021-09-19.
 28. Ahmed, Tufayel (15 September 2016). „Dwayne Johnson's Rock: Meet Dany Garcia, The Woman Behind Hollywood's Highest Earner“. Newsweek. Архивирано од изворникот на 27 April 2018. Посетено на 24 September 2016.
 29. „Man of Steel 2: Matthew Vaughn Eyed to Direct Sequel“. Collider (англиски). 2017-03-13. Посетено на 2021-09-19.
 30. „Looks Like Christopher McQuarrie Pitched Both Superman And Green Lantern Movies To DC“. CINEMABLEND. 2019-07-05. Посетено на 2021-09-19.
 31. Zemler, Emily (19 November 2017). „Henry Cavill on the secrets of Superman's return in 'Justice League'. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на 20 November 2017. Посетено на 20 November 2017.
 32. Alexander, Bryan (4 June 2013). 'Man of Steel' star Henry Cavill needs nerves of steel“. USA Today. Архивирано од изворникот на 3 August 2017. Посетено на 29 August 2017.
 33. Didelot, Patricia (5 June 2013). „Henry Cavill Confirms His Role In 'The Man From U.N.C.L.E.' And Shares More About 'Man Of Steel'. Inquisitr. Архивирано од изворникот на 13 June 2013. Посетено на 23 June 2013.
 34. Nepales, Ruben V. (6 June 2013). „From 'Man of Steel' to 'Man From U.N.C.L.E.'. Philippine Daily Inquirer. Архивирано од изворникот на 12 June 2013. Посетено на 23 June 2013.
 35. „Sir Ben Kingsley to Shoot 'Nomis' in Winnipeg“. ChrisD.ca. 10 February 2017. Архивирано од изворникот на 25 February 2017. Посетено на 24 February 2017.
 36. „Superman star keen to try Bond“. 3 News NZ. 23 April 2013. Архивирано од изворникот на 20 October 2013. Посетено на 23 April 2013.
 37. „Henry Cavill on Instagram: "My new mailing address is: Geralt C/O Vesemir Kaer Morhen Kaer Morhen Valley Hertch Kaedwen Please note, I'm rarely there...". Instagram. Архивирано од изворникот на 13 May 2019. Посетено на 4 September 2018.
 38. Otterson, Joe (4 September 2018). „Henry Cavill to Star in 'Witcher' Series at Netflix“. Variety. Архивирано од изворникот на 4 September 2018. Посетено на 4 September 2018.
 39. Goldberg, Lesley (4 September 2018). „Henry Cavill to Topline Netflix Drama Series 'The Witcher'. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на 4 September 2018. Посетено на 4 September 2018.
 40. Gonzalez, Oscar (31 October 2019). „Netflix's The Witcher begins streaming in December“. CNET. Архивирано од изворникот на 31 October 2019. Посетено на 31 October 2019.
 41. D'Nuka, Amanda (27 June 2019). „Henry Cavill To Play Sherlock Holmes In Legendary's 'Enola Holmes' Adaptation“. Deadline. Архивирано од изворникот на 27 June 2019. Посетено на 28 June 2019.
 42. Jackson, Angelique (2021-05-13). „Millie Bobby Brown, Henry Cavill Return Set for ˜Enola Holmes Sequel“. Variety.com. Посетено на 2021-07-03.
 43. Kroll, Justin (2021-05-21). „Henry Cavill To Star in Lionsgate's 'Highlander' Reboot From Chad Stahelski“. Deadline (англиски). Посетено на 2021-05-21.
 44. Yossman, K. J. (2021-07-08). „Henry Cavill, Samuel L. Jackson, Bryce Dallas Howard Among A-List Cast for Matthew Vaughn's Spy Thriller 'Argylle'. Variety (англиски). Посетено на 2021-10-16.
 45. Kroll, Justin (2021-07-14). „Henry Cavill To Star In 'The Rosie Project'. Deadline (англиски). Посетено на 2021-07-20.
 46. „Tinie Tempah and Mario Balotelli GQ's best dressed men“. BBC Newsbeat. 16 January 2017. Архивирано од изворникот на 11 July 2019. Посетено на 17 January 2017.
 47. „Henry Cavill voted world's sexiest man in Glamour poll“. BBC Newsbeat. 2 December 2013. Архивирано од изворникот на 18 May 2016. Посетено на 13 September 2015.
 48. „3. Henry Cavill – The 100 Sexiest Movie Stars 2013“. Empire. Архивирано од изворникот на 25 September 2015. Посетено на 13 September 2015.
 49. „Dunhill Fragrances“. Dunhill. Архивирано од изворникот на 22 February 2010. Посетено на 19 February 2011.
 50. „Dunhill London fragrance with Henry Cavill“. 5 March 2008. Архивирано од изворникот на 23 July 2016. Посетено на 19 February 2011.
 51. „Henry Cavill - Dunhill Black“. 13 February 2009. Архивирано од изворникот на 3 October 2016. Посетено на 19 February 2011.
 52. „Superman actor Cavill joins wildlife trust“. BBC News. 8 August 2014. Архивирано од изворникот на 31 January 2016. Посетено на 23 October 2015.
 53. „Ambassadors » Henry Cavill“. RMA - THE ROYAL MARINES CHARITY. Архивирано од изворникот на 14 November 2021. Посетено на 14 November 2021.
 54. 'Man of Steel' Henry Cavill launches the Royal Marines 1664 Challenge“. May 26, 2014. Архивирано од изворникот на 22 May 2015. Посетено на 4 September 2015.
 55. 'Man of Steel' Henry Cavill joins fundraisers and Gibraltarians to celebrate a very important birthday“. Royal Marines Charitable Trust Fund. Архивирано од изворникот на 24 September 2015. Посетено на 4 September 2015.
 56. Adebowale, Temi (2019-11-19). „Good Afternoon, Henry Cavill Is British“. Men's Health (англиски). Посетено на 2021-03-20.
 57. „Will Cavill fly as new Superman?“. BBC News (англиски). Посетено на 2021-03-20.
 58. „Why Superman Can Be Played By A British Actor, According To Henry Cavill“. CINEMABLEND. 2016-02-15. Посетено на 2021-03-20.
 59. „Henry Cavill“. Glamour.
 60. „Henry Cavill & Ben Affleck visit EJ, Charles, Kenny & Shaq on TNT NBA Tip-Off“. Henry Cavill.org. Архивирано од изворникот на 2022-03-21. Посетено на 15 February 2016.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 61. Harrison, Andrew. „Henry Cavill: Super Spy“. Men's Journal.
 62. Benson, Richard (13 March 2016). „Why Henry Cavill is more Clark Kent than Superman“. The Sunday Times. Архивирано од изворникот на 6 October 2016.
 63. Booth, Ali (3 April 2017). „Henry Cavill Gushes About His Favorite Traveling Companion — His Dog“. US Magazine. Архивирано од изворникот на 27 January 2018. Посетено на 26 January 2018.
 64. Piper, Robert (8 March 2016). „Henry Cavill on Batman v Superman, Dunhill suits and stockbroking“. Square Mile. Архивирано од изворникот на 22 October 2019. Посетено на 28 December 2019.
 65. „Superman actor to marry showjumper“. Belfast Telegraph. 4 May 2011. Посетено на 14 October 2020.
 66. Johnson, Zach (August 20, 2012). „Henry Cavill, Ellen Whitaker Secretly End Engagement“. US Magazine. Посетено на 14 October 2020.
 67. „Superman Actor Henry Cavill Trains Jiu-Jitsu w/ Roger Gracie“. BJJ Eastern Europe. Архивирано од изворникот на 28 November 2017. Посетено на 26 February 2018.
 68. Gorillas in the Mist: Henry Cavil on JRFC support and Cavill Conservation (англиски), Архивирано од изворникот на 2021-07-25, Посетено на 2021-07-25CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 69. 69,0 69,1 Chalk, Andy (3 January 2020). „Henry Cavill rejects your notion of a 'gaming man cave'. PC Gamer.com.
 70. White, Sam (19 December 2019). „Henry Cavill: Gaming on my own is much more fun than going out“. British GQ.
 71. Good, Owen S. (2 April 2016). „Henry Cavill was too busy playing Warcraft to answer a call to play Superman“. Polygon. Посетено на 28 April 2020.
 72. „The Witcher's Henry Cavill Would Rather Play Total War: Warhammer 2 Right Now“. Gamespot. 24 December 2019. Посетено на 21 May 2020.
 73. „Henry Cavill is in the new Total War: Warhammer 2 DLC“. PC Gamer.com. 19 May 2020. Посетено на 21 May 2020.
 74. Chalk, Andy (13 April 2020). „Henry Cavill is spending his quarantine time painting Warhammer miniatures“. PC Gamer.com.
 75. „Henry Cavill Seemingly Teases Mass Effect Project“. CBR. 25 February 2021.
 76. „Confirmed Wrap on Filming for Argylle“. Архивирано од изворникот на 2021-12-23.
 77. „Cavill confirmed in Instagram post he has wrapped filming on Enola Holms 2“. www.screenrant.com. Посетено на 2021-12-09.
 78. Whalen, Andrew (3 June 2019). 'The Witcher' Netflix series release date may be in December“. Newsweek. Архивирано од изворникот на 7 June 2019. Посетено на 7 June 2019.
 79. Hipes, Patrick (March 4, 2021). „Saturn Awards Nominations: 'Star Wars: Rise Of Skywalker', 'Tenet', 'Walking Dead', 'Outlander' Lead List“. Deadline. Посетено на March 5, 2021.