Престиж (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Престиж е американски филм од 2006 година, во режија на Кристофер Нолан. Главните улоги ги толкуваат: Хју Џекмен, Кристијан Бејл, Скарлет Јохансон, Дејвид Боуви и Мајкл Кејн. Филмот е снимен според романот на Кристофер Прист.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива во Лондон, на почетокот на 20 век. Двајца магионичари (ги глумат Џекмен и Бејл) се натпреваруваат меѓу себе, а посебен предизвик им се оптичките илузии. Во нивниот натпревар се вклучува и Никола Тесла (го игра Боуви), чии изуми ги користи еден од магионичарите за да победи во дуелот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дуел на маестрални магионичари“, Антена, број 852, 24.10.2014, стр. 3.