Хју Џекмен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хју Џекмен
Роден(а)Хју Мајкл Џекмен
12 октомври 1968(1968-10-12)(55 г.)
Сиднеј, Нов Јужен Велс, Австралија
Занимањеглумец, продуцент, пејач, танчер
Активен период1994–денес
Познат(а) поX-Men, Ван Хелсинг, Тони Награда, 81-ви Академски Награди, Real Steel, Клетници, Затвореници
СопружникДебора-Ли Фурнес (в. 1996)
Деца2

Хју Мајкл Џекмен (роден на 12 октомври 1968)[1] е Австралиски глумец и продуцент кој е инволвиран во филм, музички театар и телевизија.

Џекмен има добиено интернационални признанија за неговите улоги во познати филмови, претежно како херојски, временски и романтични карактери. Тој е познат по неговата долгорочна улога како Вулверин во X-Men филмскиот серијал, како и за главните улоги во Кејт и Леополд, Ван Хелсинг, Престиж, Австралија, Real Steel, Клетници, и Затвореници. Неговата улога во Клетници му ја донесе неговата прва номинација за Академска награда за Најдобар Глумец и неговата прва Златен Глобус Награда за Најдобар Глумец – Мјузикл или Комедија во 2013. Тој исто така е и пејач, танчер и глумец во мјузикли, и има добиено Тони Награда за улогата во Момчето од Оз.

Трипати водител на Тони Наградите, добивајќи Еми Награда за едно од овие појавувања, Џекмен исто така ги има водено и 81-те Академски Награди на 22 февруари 2009.

Ран Живот[уреди | уреди извор]

Џекмен е роден во Сиднеј, Нов Јужен Велс, син на Грејс МкНил (Гринвуд) и Кристофер Џон Џекмен, консултант образуван на Кембриџ.[2][3] His parents were English and had come to Australia in 1967 as part of the "Ten Pound Poms" immigration.[3] Еден од прадедовците на Џекмен бил Грк.[4] Неговите родители биле посветени христијани, кои биле сменети од Евангелистот Били Грахам по нивниот брак.[3] Џекмен има четири постари браќа и сестри, и бил второ дете кое е родено во Австралија.[5] Тој исто така има помала полусестра, од другиот брак на неговата мајка.[6] Неговите родители се развеле кога имал осум години, и Џекмен останал во Австралија со татко му и двајцата браќа, додека неговата мајка и две сестрисе преселиле назад во Англија.[3][7][8] Како дете, Џекмен сакал да биде надвор, поминувајќи многу време на плажата и на кампувања и одмори низ цела Австралија. Тој сакал да го виде светот: "Ги поминував ноќите гледајќи во атласи. Одлучив дека сакам да бидам готвач на авион. Бидејќи кога бев во авион имаше храна, па претпоставив дека има готвач. Мислев дека тоа би била идеална работа."[9]

Џекмен тргнал во основно училиште во Памбл Паблик Училиштето а потоа продолжил на Нокс Грамар Училиштето само за момчиња на Горниот Северен Брег на Сиднеј, каде учествувал во неговата продукција на Мојата Убава Дама во 1985, и станал капитен (претседател на класот) во училиштето во 1986.[10] По матурирањето, поминал празна година работејќи во Апингам Училиштето во Англија.[11] Кога се враќа, студира на Универзитетот за Технологија, Сиднеј, дипломирајќи во 1991 со БА воКомуникации.[12] Во неговата последна година на универзитетот, посетил курс за глума за да надополни кредити. Класот ја извел Ваклав Хавел-овата Меморандум со Џекмен во главната улога.[5] Тој подоцна искоментирал, "За време на таа недела се чувствував повеќе дома со тие луѓе отколку во сите три години [на универзитетот]".[13]

Откако ја зел неговата диплома, Џекмен комплетирал едногодишен курс "Патувањето" во Центарот за Глумци во Сиднеј.[5] За постојаното студирање глума, изјавил, "Сè додека не наполнив 22 години никогаш не го замислував моето хоби како нешто од што ќе можам да заработувам. Како момче, секогаш имав интерес кон театарот. Но идејата во моето училиште бење дека драмата и музиката се за да го комплетираат човекот. Не беше нешто од кое човек заработува. Преминав преку тоа. Најдов храброст да станам и кажам, 'Сакам да го направам тоа'."[9] По завршувањето на "Патувањето", му била понудена улога во познатата сапуница Соседи но ја одбил[14] за да студира на Западната Австралиска Академија за Изведувачки Уметности на Едит Кован Универзитетот во Перт, Западна Австралија, на која дипломирал во 1994.[15]

Џекмен има кажано дека "секогаш сум го сакал глумењето но кога почнав со школата за драма бев како изгубен во класот. Едноставно не ми доаќаше како што треба. Сите беа подобри, сите изгледаа дека ќе бидат поуспешни, сите изгледаа поприродно во тоа и гледајќи наназад мислам дека тоа е доброe. Мислам дека треба да си претпазлив како глумец. Мислам дека е добро да се влезе на аудиција со мислење 'Треба да бидам најдобар за да ја добијам улогата.'"[16]

Кариера[уреди | уреди извор]

Почетна работа[уреди | уреди извор]

Ноќта на неговата финална изведба на Академската Дипломска, Џекмен примил телефонски повик на кој му била понудена улога во Correlli: "Технички бев невработен околу тринаесет секунди." Correlli, смислена од Австралиската глумица Денис Робертс, била серија на АБЦ составена од 10 дела, првата поголема професионална работа на Џекмен , и каде ја запознал својата идна жена Дебора-Ли Фуентес: "Запознавањето со жена ми беше најдоброто нешто што мижеше да излезе од сето тоа."[9] Шоуто траеше само една сезона.

По Correlli Џекмен отишол на сцената во Мелбурн. Во 1996, Џекмен го играл Гастон во локалната Дизниева продукција на Убавицата и Ѕверот, и Џо Гилис во Сансет Булевар.[5] За време на неговата музичка кариера на сцената во Мелбурн, глумел во 1998 во Мидсумма Фестивалската кабаре продукција на Сумма Кабаре. Исто така ги водел Мелбурновите Carols by Candlelight и Сиднејските Carols in the Domain.

Почетната работа на Џекмен ги вклучува Кралевите на Ераксвил иPaperback Hero (1999), и неговата телевизиска работа вклучува Законот на земјата, Halifax f.p., Blue Heelers, and Бенџо Петерсон-овата Човекот од Снежната река.

Оклахома![уреди | уреди извор]

Џекмен станал познат надвор од Австралија во 1998, кога ја играл главната улога како Карли во Ројалниот Национален театар-овата адаптирана продукција на Оклахома!, во Лондоновиот Вест Енд.[5] Изведбата му донела Оливие Награда номинација за Најдобар Глумец во Мјузикл. Џекмен изјавил "Тотално се чувствував дека не може подобро од ова. На некое ниво оваа продукција ќе биде една од светлите точки во мојата кариера."[9] Исто така играл и во 1999 филмска верзија од истиот сценски мјузикл, кој бил емитуван во многу држави.

X-Men[уреди | уреди извор]

Џекмен на X-Men Потекло: Вулверин премиерата, април 2009.

Во 1999, Џекмен бил избран како Вулверин во X-Men на Брајан Сингер (2000), заменувајќи го Дугреј Скот. Негови колеги биле Патрик Стјуарт, Јејмс арсден, Фамке Јенсен, и Ијан МекКелен. Според ЦБС-овото интервју во ноември 2006, Жената на Џекмен Дебора-Ли Фурнес му рекла да не ја прифаќа улогата, совет којшто подоцна признала дека и е мило што го игнорирал.[се бара извор]

Вулверин бил тежок за да го изведе Џекмен бидејќи имал малку за говорење, но многу емоции за да ги изведе. За да ги изведе, тој го гледал Клинт Иствуд во Валканиот Хари филмовите и Мел Гибсон во Воин на Автопатот. "Овие беа момци кои имаат малку дијалог, како Вулверин, но се знаеше и се чувствуваше се. Не сум некојшто копира, но сакав да видам како овие момци го постигнале тоа."[9] Џекмен бил непопустлив за да ги прави сопствените акробации во филмот. "Многу работевме на стилот на движење на Вулверин, и проучив некои боречки вештини. Гледав многу од борбите на Мајк Тајсон, особено неговите рани борби. Има нешто во неговиот стил, животинскиот бес, кој изгледаше како добар за Вулверин. Постојано им кажував на писателите, 'Не ми давајте долги, кореографирани борби жити се. Не ги правете борбите убави."[9]

Џекмен морал да се прилагоди да ги носи канџите на Вулверин. "Секој ден во мојата дневна соба, само се шетав со канџите, да се навикнам на нив. Имам лузни на едната нога, дупки низ образот, на моето чело. Малку сум несмасен. Среќен сум бидејќи не им кажав за тоа кога бев на аудиција."[9]

Џекмен[17] е една стапка повисок од Вулверин, за кој во оригиналниот стрип пишува.[18] Затоа, режисерите биле често принудувани да го снимат Џекмен од невообичаени агли или само од половината нагоресамо да изгледа понизок отколку што е, а неговите колеги носелеплатформски стапала. Од Њекмен исто така било барано да додаде голема колицина на мускули за оваа улога.[19]

Џекмен ја репризирал неговата улога во 2003-тата X2: X-Men Обединети, 2006-тата X-Men: Последен Отпор, и во 2009-тата X-Men Потекло: Вулверин, иако Трој Сиван ја играше помладата верзија на Џејмс Ховлет. Тој исто така имаше појавување како Вулверин во 2011-тата X-Men: Прв Клас. Се врати во улогата на Вулверин повторно во 2013-тата The Wolverine, самостојно продолжение кое зазема место по настаните од X-Men: Последниот Отпор, и ќе го репризира своето појавување во продолжението во 2014 X-Men: Денови на Идното Минато.

2001[уреди | уреди извор]

Џекмен го глумеше Леополд во 2001 во романтичната комедија Кејт & Леополд, улога за која доби Најдобар Глумец Златен Глобус номинација.[5] Џекмен игра Викторијански Англиски војвода кој не сакајќи патува низ времето во 21-иот век во Менхетн, каде ја запознава Кејт (Мег Рајан), циничен извршен директор во рекламна агенција. Во 2001, Џекмен исто така глуми во акциската драма Сабјарка со Џон Траволта и Хали Бери. Ова бил вторпат Џекмен да работи со Бери, и двајцата работеле заедно уште двапати во X-Men филмовите.

Водел една епизода на Сабота Навечер во Живо во 2001.[20]

2002–2011 (сцена)[уреди | уреди извор]

Во 2002, Џекмен ја испеал улогата на Били Бигелоу во мјузиклот Carousel во специјално концертно издание во Салата Карнеги со Оркестарот на Св. Лука.

Во 2004, Џекмен освоил Тони Награда и Драма Деск Наградата за Извонреден Глумец во Мјузикл за неговиот портрет во 2003–2004 на Бродвеј на Австалискиот кантавтор и изведувач Питер Ален во хит мјузиклот Момчето од Оз, кој исто го глумел и во Австралија во 2006.[5] Исто така, Џекмен ги водел Тони Наградите во 2003, 2004, и 2005, собирајќи позитивни критики. Неговото водење во 2004 на Тони Хаградите му донеле Еми Награда за Извонреден Поединечен Изведувач во Музички или Комичен програм.

Џекмен бил колега со Даниел Крејг на Бродвеј во Скоенфелд Театарот во лимитирано емитување на претставата Постојан Дожд, која се емитувала од 10 септември 2009 до 6 декември 2009.[21]

Се вратил на Бродвеј во ново шоу, Ху Џекмен, Назад на Бродвеј во Бросдхрст Театарот, кое започнало со изведби на 25 октомври 2011 и завршило на 1 јануари 2012.[22]

2003–2008 (филмови)[уреди | уреди извор]

По X2: X-Men Обединети, Џекмен ја играл насловната улога на убиец на чудовишта Габриел Ван Хелсинг во 2004 во филмот Ван Хелсинг.[5] Џекмен и филмон биле спомнати во книгата на Брус А. МекКлеланд "Убијци и Ивнит Вампири: Културна историја на убивање на Мртвите".

Џекмен бил еден од изборите за да го игра Џејмс Бонд во 2006 во Казино Ројал, но на крај изгуби од Даниел Крејг.[23] Џекмен глумел и во филмот Престиж, режиран од Кристофер Нолан и бил колега со Кристијан Бејл, Мајкл Кејн, и Скарлет Јохансон. Глумејќи го Роберт Ангиер, Џекмен претставил магионичар кој развил соперништво со Алфред Борден во обид да се надминат еден со друг в уметноста на илузијата. Џекмен изјавил дека главната причина за да глуми во Престиж било за да игра со музичарот Дејвид Боуви, кој го играл научникот Никола Тесла.

Хју Џекмен и Рајан Рејнолдс (десно) на премиерата на X-Men Потекло: Вулверин во Темпа, Аризона(2009)

Џекмен претставил три различни карактери во научно-фантастичниот филм на Дарен Аронофски Фонтаната: Томи Крео, невролог, кој е разделен помеѓу неговата жена, Изи (Рачел Веиз) која умира од тумор на мозокот, и неговата работа пробувајќи да ја излечи; Капетан Томас Крео, Шпански Освојувач во 1532 Севиља; и иден астронаут, Том, патувајќи до златно соѕвездие во еколошко вселенско летало барајќи да биде заедно со Изи. Џекмен рекол Фонтаната бил неговиот најтежок филм до тогаш заради физичките и психичките побарувања за улогата.

Џекмен глумел и во филмот на Вуди Аленво 2006 Scoop заедно со Скарлет Јохансон. Таа година тој исто така ја репризирал улогата на Вулверин во X-Men: Последен Одбор. Ја заокружил 2006 со два анимирани филмови: Среќни Стапала, режиран од Џорџ Милер, во кој го глумел ликот на Мемфис, пингвин император; и Исфрлен, каде Џекмен го глумел глушецот со име Роди кој е исфрлен во семеен тоалет во Лондонскиот канализационен систем. Во Исфрлен глумел со Кејт Винслет и Ијан МекКелен (Четвртата соработка на Џекмен со него).

Во 2007, Џекмен ја продуцирал и глумел како гостин во телевизискиот Мјузикл-драмедија серијата Да живее смеењето, која била прекината од ЦБС по две епизоди. ВО филмовите на Џекмен за 2008 биле вклучени и Измама (во кој глумел и го продуцирал), Чичко Џони, и Австралија.

Австралија[уреди | уреди извор]

Во 2008, режисерот Баз Лурман го одбрал Џекмен да го замени Расел Кроу како главна машка улога во неговиот многу публициран епски филм, Австралија, во кој глумел со Никол Кидман. Премиерата на филмот била во ноември 2008 во Ацтралија и САД.

Џекмен играј јак, независен преносник на добиток, кој и помага на Англиска чесна жена во нејзината потрага да ги спаси Фармата за добиток на нејзиниот сопруг и Абориџинското мелез дете кое го пронаоѓа таму.

На филмот, Џекмен рекол, "Ова е претежно една од оние улоги кои ме тераа да се измачувам цело време на снимањето. Имав да снимам високобуџетен, бесрамно старовремски романтично епски сет неспроти едно од најтрубулентните времиња од античката историја на мојата земја, додека, во исто време, славејќи ја природната убавина на земјата, нејзините луѓе,нејзините култури... Ќе умрам среќен знаејќи дека го имам овој филм на моето CV."[24]

2009–денес[уреди | уреди извор]

Џекмен ја репризирал својата улога на Вулверин во продолженијата на X-Men филмовите. Џекмен глумел во X-Men Потекло: Вулверин чија премиера била во 2009. Џекмен пак глумел како Вулверин во 2013 во Вулверин. Џекмен имал кратко појавување како Вулверин во X-Men: Првиот Клас во 2012.

Џекмен имал монолог шоу во Куран Театар-от во Сан Франциско од 3 до 15 мај 2011.[25] Продукцијата била мешавина од неговите омилени Бродвејски и Холивудски мјузикли, поддржано од 17-член оркестар, од шоуа како Оклахома и Момчето од Оз. Шоуто траело околу 100 минути, заедно со презентација од младоста, семејството и работата на Џекмен, исто така и еден-на-еден комуникација со публиката. Џекмен бил придружуван од неговите пријатели ветерани од музичкиот театар Мерл Данриџ и Ангел Рида.[26][27]

Во изданието во ноември во 2012, Џекмен го позајмил гласот за улогата на Е.Астер Банимунд (Велигденското зајаче) во анимираниот филм Издигнување на Чуварите.[28]

Џекмен глумел како Жан Валжан во филмот Клетници, адаптација на мјузиклот. Премиерата на филмот била на 25 декември 2012.[29][30][31] For the role, he lost 15 pounds and later had to regain 30 pounds to mirror his character's newfound success.[32] Тој ја добил наградата Златен Глобус за Најдобар Глумец – Мјузикл или Комедија во јануари 2013 за оваа изведба.[33]

Џекмен се појавил заедно со Кејт Винслет во Филм 43, споена комедија, во јануари 2013.[34]

Џекмен (заедно со глумицата Кристен Уиг) присуствувал на "Ти го имаш погледот", на песната од комичната хип-хоп група The Lonely Island на нивниот трет албум, The Wack Album, издаден во јуни 2013.

Идни проекти[уреди | уреди извор]

Продукциска Компанија[уреди | уреди извор]

Во 2005, Џекмен му се придружил на долгогодичниот асистент Џон Палермо за да отворат продукциска компанија, Сиид Продакшн, чиј прв проект бил Да Живее Смеењето во 2007. Жената на Џекмен Дебора-Ли Фурнес е исто вклучена во компанијата, и Палермо имал направено три прстени со "единство" изгравирано за него, Фурнес, и Џекмен.[40] Џекмен рекол, "Многу сум среќен од партнерите со кои работам во мојот живот, Деб и Џон Палермо. Навистина функционира. Сите имаме свои различни јаки особини. Ми се допаѓа. Многу е возбудливо."[41]

Фокс-заснованата Сиид лабела пораснала во големина за да ги вклучи Аманда Швеитзер, Кетрин Тамблин, Алан Манделбаум и Џон арино, Со Алан Фри водејќи ја продукциската канцеларија во Сиднеј чија цел е да работи со скромно-буџетни филмови и да пронаоѓа локален талент во татковината на Џекмен.

Други Интереси[уреди | уреди извор]

Добротворна работа[уреди | уреди извор]

Џекмен на палубата на Амфибискиот напаѓачки брод USS Kearsarge во Њујорк, мај 2006

Како филантропист, Џекмен е долгогодишен поборник за микрокредит – екстензија на многу мали кредити на перспективни стопанственици во сиромашни земји. Тој е гласовен поддржувач на Мухамед Јунуз, микрокредит пионер и добитнив во 2006 на Нобелова награда за Мир.[42][43][44]

Џекмен е глобален советник на Глобалниот Проект за Сиромаштија, за кој раскажувал во документарец;[45] и тој и основачот на проектот Хју Еванс ги посетиле ОН за целта во 2009.[46] Џекмен водел проба за Проектот за Глобална Сиромаштија презентацијата во Њујорк заедно со Дона Каран, Лиза Фокс и неговата жена Дебора-Ли.[47] Тој е исто и World Vision амбасадор и учествувал во Нујоршката церемонија на 21 септември 2009.[48][49]

Џекмен ја поддржува уметноста не Елисеум[50] and the MPTV Fund Foundation,[51] и тој и неговата жена Дебора-Ли Фурнес се патрони на Бон Мароу Институтот во Австралија.[52] Џекмен исто така раскажувал во документарецот за глобално затоплување во 2008, Сезоната на Горење.[53]

Џекмен исто го користи својот Твитер профил за добротворни цели. На 14 април 2009, Џекмен објавил на неговата Твитер страна дека ќе донира 100.000 долари на една поединечна непрофитабилна организација.[54] На 21 април 2009 ја објавил неговата одлука да донира 50.000 долари Charity:Water и 50,000 долари на Операцијата за Надеж.[55][56]

Хју Џекмен и Даниел Крејг зазеле уникатно место за нив во историјата на Бродвеј Се Грижи/Борба на Еднаквост СИДА за собирање на средства на 8 декември 2009, кога било објавени дека собрале 1,549,953 долари на 21-иот годишен Gypsy of the Year натпревар, за шест недели појавување на нивната Бродвејска драма, Постојан Дожд.[57]

Спорт и други активности[уреди | уреди извор]

Џекмен покажал голем интерес кон спортовите. Во средно, тој играл рагби и крикет, учествувал и во скок во височина и бил во пливачкиот тим.[5] Тој уживал во кошарка и кајак.[58] Покажал и интерес кон фудбал, посветувајќи се као поддржувач на Норич Сити ФК.[59] Во Обединетите Држави, Џекмен навивал за Филаделфија Унион од Главната Фудбалска Лига, присуствувајќи на меч во ППЛ Парк во јуни 2010.[60] На 22 јуни 2011, Џекмен повторно посетил домашен меч на Унион со Спортинг КЦ, седејќи напред со навивачката група Синовите на Бен, наречена "Ривер Енд".

Џекмен е долгогодичен навивач на Морските Орли, Национална Рагби Лига (НРЛ) клуб од северот на Сиднеј.[61] Ја испеал Австралиската Национална Химна во 1999-тото НРЛ Големо Финале.[62]

Џекмен исто така гостувал на 19 септември 2011 изданието на WWE Понеделник Навечер Raw, асистирајќи на Зак Рајдер во победата над WWE Шампион на Обединетите Држави Долф Зиглер. Џекмен им помогнал на "Long Island Iced Z" да победатво меч без титула удирајќи го шампионот во вилицата додека не гледал судијата.[63][64]

Џекмен свири на пијано,[65] прави јога,[66] и е член наШколата за Практична Филозофија од 1992.[67]

Џекмен бил страствен практичар на Трансендентална Медитација од неговата дваесетта година. "Ништо ми ги нема отворено ошите како Трансендентална Медитација. Ме прави смирен и среќен, и, добро, ми дава малку мир и тишина во приличјо хаотичниот живот!". Тој сега помага на Фондацијата на Дејвид Линч да "ја донесе медитацијата до сите на кои им е потребна".[68][69]

Џекмен е нов амбасадор на Индискиот производител на мобилни телефони, Микромакс.[70]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Џекмен се венчал со Дебора-Ли Фурнес на 11 април 1996 во Сб. Џон во Торак, Викториа, мало во Мелбурн.[71] Тие се сретнале на снимањето на 
Австралиското ТВ шоу Корели.[72] Џекмен лично дизајнирал венчален прстен за Фурнес, и на нивните венчални прстени имало изгравирано
Санскрит натпис "Om paramar mainamar", кој во превос значи "ка посветуваме начата заедница на поголем извор".[73] Фурнес имала два брака,
[74] после кои таа и Џекмен посвоиле две деца, Оскар Максимилиан[75] и Ава Елиот.[76]

Во ноември 2013, Џекмен објави дека имал рак на кожата отстранет од носот.[77]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Филм
Година Филм Улога Забелешки
1999 Кралевите на Еркенсвил Вејс
1999 Paperback Hero Џек Вилис
2000 X-Men Логан / Вулверин
2001 Кејт & Леополд Леополд
2001 Некој како тебе Еди
2001 Сабјарка Стенли Џобсон
2003 X2: X-Men Обединети Логан / Вулверин
2004 Ван Хелсинг Габриел Ван Хелсинг
2004 Ван Хелсинг: Лондонската задача Габриел Ван Хелсинг (глас)
2005 Приказни за изгубени души Роџер Сегмент "Соба Само за Стоење"
2006 Среќни стапала Мемфис (глас)
2006 Исфрлен Роди (глас)
2006 Престиж Роберт Ангиер
2006 {{{last}}}, Фонтаната[[Фонтаната {{{last}}}|Фонтаната {{{last}}}]] Томас / Томи / Том Крео
2006 Скууп Питер Лиман
2006 X-Men: Последниот отпор Логан / Вулверин
2008 Измама Вајат Бууз Исто и продуцент
2008 Чичко Џони Чичко Расел Краток Филм
2008 Австралија Дроувер
2008 {{{last}}}, Сезона на горење[[Сезона на горење {{{last}}} (2008 film)|Сезона на горење {{{last}}}]] Раскажувач Документарец
2009 X-Men Потекло: Вулверин Логан / Вулверин Исто и продуцент
2011 X-Men: Прв Клас Логан Кратко појавување
2011 Снежниот Цвет и Тајниот обожавател Артур
2011 Real Steel Чарли Кентон
2012 Путер Бојд Болтон
2012 Издигнување на Чуварите Банимунд (Велигденско Зајаче) (глас)
2012 Клетници Жан Валжан
2013 Филм 43 Дејвис
2013 Волверин Логан / Вулверин Исто и продуцент
2013 Затвореници Келер Доувер
2014 X-Men: Денови на Идното Минато Логан / Вулверине Пост-Продукција
2015 Чапи Винсент Се снима

Телевизија[уреди | уреди извор]

Телевизија
Година Серија Улога Забелешка
1994 Законот на Земјата Чарлс "Чика" МекКреј Епизода: "Победи, Загуби и Нерешено"
1995 Correlli Кевин Џонс 10 епизоди
1995 Blue Heelers Брејди Џексон Епизода: "Само Дезертери"
1996 Man from Snowy River, TheThe Man from Snowy River Данкан Џонс 5 епизоди
1998 Halifax f.p. Ерик Рингер Епизода: "Исплашени од темнината"
2001 Saturday Night Live Себеси/Водител Епизода: "Хју Џекмен/Мик Џегер"
2006 An Aussie Goes Barmy Раскажувач 1 епизода
2006–07 Punk'd Себеси 2 епизоди
2007 Viva Laughlin Ники Фонтана Епизода: "Pilot", исто и извршен продуцент
2008 An Aussie Goes Bolly Раскажувач 6 епизоди
2010 Улицата Сесам Себеси Епизода: "Придонес за Бројот Седум"
2011 WWE Raw Себеси/Водител Епизода #955
2011 Saturday Night Live Даниел Редклиф Епизода: "бен Стилер/Потикни ги Луѓето"
2013 Top Gear Себеси Епизода: "20.4"
2014 WWE Raw Себеси/Водител Епизода #1,091

Водител[уреди | уреди извор]

Телевизија
Година Наслов Забелешка
2003 57-ми Тони Награди ТВ Специјал
2004 58-ми Тони Награди ТВ Специјал
2005 59-ми Тони Награди ТВ Специјал
2009 81-ви Академски Награди[78] ТВ Специјал
2014 68-ми Тони Награди ТВ Специјал

Театар[уреди | уреди извор]

Театар
Година Наслов Улога Белешки
1998 Оклахома! Курли МекЛејн Вест Енд
2002 Момчето од Оз Питер Ален Њујорк
2002 Карусел Били Бигелоњ Надвор од Бродвеј
2003 Момчето од Оз Питер Ален Бродвеј
2006 Момчето од Оз:Мјузиклот во Арената Питер Ален Австралија
2009 Постојан Дожд Дени Бродвеј
2011 Назад во Бродвеј Себеси Бродвеј

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Спомнувања во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • Џекмен бил избран како Најсекси Жив Маж во 2008 во People-овиот магазин."[79]
 • Во АБЦ-овата комедија Scrubs, една од најекспонираните е нерационалната омраза кон Хју Џекмен на Д-р Кокс (Џон Ц. МекГини).
 • Во 7-мата сезона на Punk'd, Џекмен бил наместен да верува дека не сакајќи ја кренал во воздух куќата на директорот Брет Ратнер.[80]
 • Во 6-тата сезона, 13-та епизода од Вил & Грејс, која се емитувала на 10 февруари 2004, карактерот Џек МекФарланд (Шон Хејс), спомнува дека ќе оди да го гледа Момчето од Оз, бидејќи не може да дочека да го види Хју Џекмен.[81] Подоцна кажува даке сака да го тужи Џекмен затоа што му украл некои од танцувачките потези.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Monitor“. Entertainment Weekly (1228/1229). Time Inc. 12/19 Oct 2012. стр. 23. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. Sullivan, Leanne (2009). Who's who in Australia. Crown Content. ISBN 978-1-74095-166-1. Посетено на November 9, 2013.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Illey, Chrissy (3 October 2011). „Hugh Jackman: The Wonderful Wizard of Oz“. The Daily Telegraph. London. Посетено на 9 November 2013.
 4. „1911census.co.uk blog » Blog Archive » Family history for actor Hugh Jackman“. blog.1911census.co.uk. Архивирано од изворникот на 2013-12-09. Посетено на 2014-02-20.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 5,7 5,8 "Hugh Jackman". Inside the Actors Studio. Bravo. ; can be viewed at http://www.youtube.com/watch?v=Sf6DH_LKjro
 6. „Jackman's Sisterly Pride“. Teen Hollywood. 21 May 2004. Архивирано од изворникот на 2013-04-25. Посетено на 9 November 2013.
 7. „Hugh Jackman relishes performing“. Today.com. Associated Press. 2004-05-11. Посетено на 9 November 2013.
 8. „Hugh Jackman and his mum finally at peace“. Perth Now. 18 November 2009. Посетено на 9 November 2013.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 Biography Today. Detroit, Michigan: Omnigraphics. 2010. стр. 86. ISBN 978-0-7808-1058-7.
 10. Scobie, Claire (18 December 2008). „Hugh Jackman: X Appeal“. The Daily Telegraph. UK. Посетено на 6 September 2010.
 11. „Hollywood star, Hugh Jackman, returns to Uppingham“. Uppingham School. 25 May 2012. Архивирано од изворникот на 2013-11-09. Посетено на 9 November 2013.
 12. „Alumnus Hugh Jackman honoured at UTS 20-year celebration“. Посетено на 27 May 2009.
 13. Lariviere, Serafin (29 June 2011). „Hugh Jackman on overcoming his fear of being called a poof“. Daily Xtra. Архивирано од изворникот на 2013-11-09. Посетено на 9 November 2013.
 14. home and away. Архивирано од изворникот на 2009-02-21. Посетено на 27 May 2009.
 15. „Jackman back as boy from Waapa“. Архивирано од изворникот на 2009-04-17. Посетено на 27 May 2009.
 16. Karmali, Ziyah. „Interview: Hugh Jackman“. Shave Magazine. Архивирано од изворникот на 2012-03-11. Посетено на 8 November 2011.
 17. „Hugh Jackman“. imdb.com. Посетено на 18 December 2008.
 18. Marvel Universe: Wolverine (James Howlett) Marvel.com
 19. Fleming, Michael (December 2008). „Playboy Interview: Hugh Jackman“. Playboy: 62.
 20. "saturday night live" imdb.com
 21. Gans, Andrew (9 July 2009). „A Steady Rain, with Craig and Jackman, to Play Broadway's Schoenfeld“. Playbill. Посетено на 9 November 2013.
 22. „Photo Flash: HUGH JACKMAN, BACK ON BROADWAY- Production Shots!“. Broadway World. 2 November 2011. Посетено на 9 November 2013.
 23. Walls, Jeannette (18 October 2005). „Call him Bland, James Bland“. Today.com. Посетено на 9 November 2013.
 24. Byrne, Paul (11 December 2008). „Big Down Under“. Evening Herald. Посетено на 9 November 2013.
 25. Hurwitt, Robert (21 March 2011). „Hugh Jackman exclusive at Curran Theatre in May“. SFGate. Архивирано од изворникот на 2011-03-27. Посетено на 16 May 2011.
 26. Ayres-Fredrick, Linda (12 May 2011). „Hot Hugh Jackman in Vegas Mode“. SF Bay Times. Посетено на 14 August 2011.
 27. „Review: Hugh Jackman in San Francisco - ContraCostaTimes.com“. contracostatimes.com. Архивирано од изворникот на 2013-11-09. Посетено на 2014-02-20.
 28. „DreamWorks Animation Names All-Star Cast Featuring Chris Pine, Alec Baldwin, Hugh Jackman, Isla Fisher and Jude Law for Rise of the Guardians on November 21, 2012“. DreamWorks Animation. PRNewswire. 27 January 2011. Архивирано од изворникот на 2013-01-14. Посетено на 9 November 2013.
 29. Jones, Kenneth (9 September 2011). „Hugh Jackman Is Russell Crowe's Quarry in Les Miserables Film“. Playbill. Посетено на 9 November 2013.
 30. Kit, Borys (15 June 2011). „Hugh Jackman in Talks to Star in 'Les Miserables' Adapation“. The Hollywood Reporter. Посетено на 9 November 2013.
 31. Fleming Jr, Mike (15 June 2011). „If Hugh Jackman Plays Jean Valjean, Will Paul Bettany Play Javert In 'Les Miserables'?“. Deadline.com. Посетено на 9 November 2013.
 32. Galloway, Stephen (5 December 2012). „Inside the Fight to Bring 'Les Mis' to the Screen“. The Hollywood Reporter. стр. 2. Посетено на 13 January 2013.
 33. „Golden Globes: Jackman takes comedy/musical actor prize“. USA Today. 13 January 2013. Посетено на 14 January 2013.
 34. „Movie 43 is Upcoming Movie of Emma Stone, Release Date, Cast, Wallpapers“. Архивирано од изворникот на 2011-05-03. Посетено на 2 May 2011.
 35. Schaefer, Sandy (19 December 2012). „Bryan Singer Confirms Hugh Jackman for 'X-Men: Days of Future Past'. Screenrant. Посетено на 19 January 2013.
 36. „Hugh Jackman To Topline Daniel's 'Selma'. hollywood.com. Посетено на 11 May 2010.
 37. Weinstein, Joshua L. (17 August 2011). „Michael Gracey to Direct Hugh Jackman in Fox's 'Greatest Showman on Earth'. TheWrap. Архивирано од изворникот на 2016-03-07. Посетено на 9 November 2013.
 38. „Hugh Jackman signs on for Joe Wright's Peter Pan movie“. ew.com. Архивирано од изворникот на 2015-01-11. Посетено на 24 January 2014.
 39. „Garrett Hedlund Offered Captain Hook Role in 'Pan'. Архивирано од изворникот на 2014-01-30. Посетено на 2014-05-07.
 40. „Movies Online“. Moviesonline.ca. Архивирано од изворникот на 2010-07-09. Посетено на 6 September 2010.
 41. „Movie News“. Comingsoon.net. Архивирано од изворникот на 2011-05-18. Посетено на 6 September 2010.
 42. Hugh Jackman Congratulates Professor Yunus (video)
 43. "Books That Made a Difference to Hugh Jackman." Oprah.com
 44. "Hugh Jackman's Bookshelf: Banker to the Poor, by Muhammad Yunus." Oprah.com
 45. „Global Poverty Project Narrated by Hugh Jackman“. Look to the Stars. Посетено на 9 November 2013.
 46. Firkin, Katherine (2 July 2009). „Hugh Jackman goes to UN to join fight against poverty“. Herald Sun. Посетено на 9 November 2013.
 47. „Hugh Evans, LIsa Fox, Deborra-Lee Furness – The Global Poverty Project Presents "1.4 Billion Reasons" – Photo“. LIFE. 14 December 2009. Архивирано од изворникот на 2009-12-18. Посетено на 6 September 2010.
 48. Shanahan, Dennis (22 September 2009). „Hugh Jackman steals lead role on climate“. The Australian. Посетено на 9 November 2013.
 49. „World Vision ambassador Hugh Jackman speaks on climate change“. Worldvision.org. 16 September 2009. Архивирано од изворникот на 2009-09-25. Посетено на 6 September 2010.
 50. The Art of Elysium
 51. „MPTV Fund Foundation“. Mptvfund.org. Посетено на 6 September 2010.[мртва врска]
 52. „Bone Marrow Donor Institute“. Bmdi.org.au. Посетено на 6 September 2010.
 53. „The Burning Season“. Theburningseasonmovie.com. 15 January 2010. Посетено на 6 September 2010.
 54. „Charity Tweet“. Twitter. 14 April 2009. Посетено на 6 September 2010.
 55. „Twitter on the Radio: Hugh Jackman Reveals $100K Charity Donation“. Mashable. 24 April 2009. Посетено на 9 November 2013.
 56. „Operation of Hope“. Operation of Hope. 13 June 2009. Посетено на 6 September 2010.
 57. „Broadway Cares“. Broadway Cares. 9 February 2010. Посетено на 6 September 2010.
 58. „Jackman in training for Boy From Oz“. The Sydney Morning Herald. Australian Associated Press. 13 February 2006. Посетено на 9 November 2013.
 59. „Sky Sports Interview“. Skysports.com. Посетено на 6 September 2010.
 60. Klein, Michael (29 June 2010). „Inqlings: Idle time for traffic reporter“. Philly.com. Посетено на 9 November 2013.
 61. „ManlySeaEagles.com.au“. ManlySeaEagles.com.au. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 6 September 2010.
 62. „Hugh Jackman Biography“. Monsters and Critics. Архивирано од изворникот на 2012-12-11. Посетено на 6 September 2010.
 63. „WWE Raw SuperShow results: Miz & Truth fired | WWE.com“. wwe.com. Посетено на 2014-02-20.
 64. „Hugh Jackman Comes Out Swinging for 'Monday Night RAW'. TMZ. 20 September 2011. Посетено на 9 November 2013.
 65. „Hugh Jackman takes up piano lessons“. Starswelove.com. Архивирано од изворникот на 2011-08-09. Посетено на 6 September 2010.
 66. „Hugh Jackman: Actor“. People. 14 May 2011. Архивирано од изворникот на 2013-10-22. Посетено на 9 November 2013.
 67. School of Practical Philosophy. Архивирано од изворникот на 2010-07-14. Посетено на 2014-05-07.
 68. 'Meditation Has Changed My Life,' Says Hugh Jackman“. Huffington Post. 1 July 2013. Посетено на 9 November 2013.
 69. How David Lynch and His Hollywood Friends Are Bringing Back Transcendental Meditation - One of film's darkest directors, with help from Jerry Seinfeld and Hugh Jackman, is shining a light by bringing meditation to everyone from PTSD sufferers to inner-city kids.
 70. 'Wolverine' star Hugh Jackman to endorse Micromax“. The Times Of India.
 71. „The Wedding of the Year 1996“. Trumpet Events. Посетено на 21 December 2012.
 72. „Deborra-Lee Furness“. Enough Rope with Andrew Denton]] / Australian Broadcasting Corporation. 29 March 2004. Посетено на 6 September 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 73. „Enough Rope with Andrew Denton“. Australian Broadcasting Corporation. 29 March 2004. Посетено на 6 September 2010.
 74. „Furness on enough rope-adoption“. Australian Broadcasting Corporation. 29 March 2004. Посетено на 6 September 2010.
 75. Jenny Schafer (16 May 2010). „Hugh Jackman & His Birthday Boy“. CelebrityBabyScoop.com. Архивирано од изворникот на 2010-11-18. Посетено на 6 March 2011.
 76. „Hugh Jackman & His Wife Adopt a Daughter“. People. 27 July 2005. Архивирано од изворникот на 2011-03-08. Посетено на 6 March 2011.
 77. Chu, Melody (November 21, 2013). „Hugh Jackman Treated for Skin Cancer“. People (magazine).
 78. Gans, Andrew (12 December 2008). „Tony Winner Jackman to Host Academy Awards“. Playbill. Посетено на 9 November 2013.
 79. „Hugh Jackman: The Sexiest Man Alive“. People (magazine). 19 November 2008. Посетено на 9 November 2013.
 80. „Hugh Jackman gets seriously punk'd“. Celebrific.com. Посетено на 6 September 2010.
 81. "Will & Grace" Ice Cream Balls (TV Episode 2004) - Plot Summary - IMDb“. imdb.com. Посетено на 2014-02-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Мет Дејмон
People (магазин)
2008
Наследник
Џони Деп
Предлошка:S-media
Претходник
Бернадет Питерс & Грегори Хајнс
Тони награди водител
20032005
Наследник
Нема водител
Претходник
Џон Стјуарт
Академски Наградиводител
2009
Наследник
Алек Болдвин & Стив Мартин

Предлошка:Водители на Оскар 2001–2020 Предлошка:Водители на Тони наградите