Даниел Редклиф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даниел Редклиф
Daniel Radcliffe SDCC 2014.jpg
Роден(а)Даниел Џејкоб Редклиф
Активен1999 - сѐ уште

Даниел Џејкоб Редклиф (англиски: Daniel Jacob Radcliffe)[1][2] (роден на 23 јули 1989)[3] е британски филмски, телевизиски и тетатарски актер. Тој е најпознат по неговата улога како Хари Потер во секој од петте филмови базирани на најпродаваните романи Хари Потер и е потврдено дека ќе се појавува во последните три филма исто така.[4]


Филмови[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2001 The Tailor of Panama Марк Пендел Споредна улога
Хари Потер и Каменот на мудроста Хари Потер Американскиот наслов: Harry Potter and the Sorcerer's Stone (овој наслов се користи во Америка но кај нас се преведува исто)
2002 Хари Потер и Одајата на тајните
2004 Хари Потер и Затвореникот од Азкабан
2005 Хари Потер и Пламениот пехар
2007 Хари Потер и Редот на фениксот
Момците од Декември Мепс
2009 Journey Даниел Роберт Елдон Приказна базирана на фото новинарот Ден Елдон
Хари Потер и Полукрвниот Принц Хари Потер
2010 Хари Потер и Реликвиите на смртта Прв дел обработка
2011 Хари Потер и Реликвиите на смртта Втор дел обработка

Референции[уреди | уреди извор]