Кејт и Леополд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кејт и Леополд“
Режисер Џејмс Менголд
Продуцент Кети Конрад
Сценарист Стивен Роџерс
Џејмс Менголд
Настапуваат Мег Рајан
Хју Џекмен
Лијев Шрајбер
Брекин Мејер
Наташа Лајони
Музика Ролф Кент
Кинематографија Стјуарт Драјберг
Монтажа Дејвид Бренер
Дистрибутер Miramax Films
Премиера25 декември 2001 (2001-12-25)
Времетраење 123 минути
Држава  САД
Јазик Англиски јазик
Буџет $48 милиони[1]
Бруто заработка $76,019,048

Кејт и Леополд (англиски: Kate and Leopold) е американска романтично-комична фантазија, во режија на Џејмс Менголд. Главните улоги ги играат: Мег Рајан и Хју Џекмен.

Содржина[уреди | уреди извор]

Кејт Мекеј (ја игра Рајан) е модерна директорка од Њујорк, која во борбата за успех во немилосрдниот свет на големите корпорации, нема време за романса. Нејзиното генијално поранешно момче Стјуарт успева да отвори врата низ времето и низ него ќе го донесе Леополд од 1867 година во сегашноста.[2] [3] [4]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Во 2011 година Хју Џекмен бил номиниран за Златен глобус за најдобар актер во мјузикл или комедија. Филмот го освоил Златниот глобус за најдобра песна за песната "Until...", напишана и изведена од Стинг. Истата песна била номинирана и за Оскар.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kate and Leopold - Box Office Data“. The Numbers. http://www.the-numbers.com/movies/2001/KALEO.php. посет. 7 август 2011 г. 
  2. „Кејт и Леополд“, Антена, број 888, 3.7.2015, стр. 16.
  3. „Кејт и Леополд“, Антена, број 887, 26.6.2015, стр. 18.
  4. „Кејт и Леополд“, Антена, број 900, 25.9.2015, стр. 15.
  5. Awards for Kate & Leopold

Надворешни врски[уреди | уреди извор]