Скарлет Јохансон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Скарлет Јохансон
Scarlett Johansson
Scarlett Johansson.jpg
Јохансон за време на снимањето на Woody Allen Spanish Project во Барселона, 2007.
Роден(а) 22 ноември 1984
Њу Јорк Сити, Њу Јорк, САД

Скарлет Јохансон (англиски: Scarlett Johansson) (родена на 22 ноември 1984) е американска актерка. Таа се прославува со улогата во филмот The Horse Whisperer од 1998 година. Подоцна добива признание од критиката за улогите во Ghost World, Lost In Translation и Girl With A Pearl Earring, од кои последните две и носат номинации за Златен глобус во 2003 година. Скарлет Јохансон е избрана за најсекси и најубава жена од неколку медиуми.