300 (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„300“
300Poster.jpg
Официјален постер
Режисер Зак Снајдер
Продуцент Џани Нунари
Марк Кантон
Берни Голдмен
Џефри Силвер
Сценарист Зак Снајдер
Френк Милер
Настапуваат Жерард Бутлер
Лена Хедеј
Давид Венам
Доминик Вест
Родриго Санторо
Ендру Тиернан
Жанр драма , акција
Музика Тајлер Бејтс
Дистрибутер Warner Bros
Премиера 9 март, 2007
Времетраење 117 мин.
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик англиски<
Буџет $60 million[1]
Бруто заработка $456,068,181 [1]
Кралот Леонидас во борба со војниците од Персиското царство

300 е филм од 2007 година, адаптација на романот 300, кој го напишал Френк Милер, инспириран по името 300 Спартанци. Го режирање Зак Снајдер со Френк Милер, како извршен продуцент и консулант, а ја прикажува историската битка на Термопилите.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 300“, Box Office Mojo.