Џерард Батлер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џерард Батлер
Џерард Батлер
Роден(а)Џерард Џејмс Батлер
Занимањеглумец
Активен1997– денес

Џерард Џејмс Батлер (англиски: Gerard James Butler, 13 ноември 1969, Пејсли, Шкотска) или попознат како Џерард Батлершкотски глумец. Џерард Батлер по професија е адвокат, но започнал да се занимава и со глумата во средината на деведесеттите години од минатиот век. Тој започнал да глуми мали споредни улоги во филмови како што се Џејмс Бонд, Утрото никогаш не умира. Овие мали улоги довеле до негово појавување на телевизски серии во САД. Вниманието кон Батлер било особено свртено по неговото појавување во филмот Фантомот од операта, а подоцна се стекнал со светска слава со филмовите 300 и Послушен граѓанин. Покрај нив, тој се појавил и во филмовите П.С. Те сакам, Островот на Ним, Рокенрола, Грдата вистина, Играч и Ловец на награди, меѓу останатите.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога Забелешки
1997 Господин Браун Арчи Браун
Утрото никогаш не умира Главен морнар
1998 Приказни на мумијата Барк
Брза храна Џеко
Мали лаги Питер ТВ
Младата личност е предводена да стане рок ѕвезда Марти Клејмор ТВ серија
1999 The Cherry Orchard Јаша
Молам Питер краток филм
Уште еден бакнеж Сем
Луси Суливан се мажи Гас ТВ серија
2000 Дракула 2000 Дракула
Цвеќињата на Харисон Крис Кумак
2001 Несоодветна работа за жена ТИм Болтон ТВ серија
Атила Атила Минисерија
Скапоцен камен на Сахара Чарлс Белами краток филм
Порота Џони Дон мини серија
2002 Пикачи Џеки Џуниор
Reign of Fire Криди
2003 Лара Кроф: Лулка на животот Тери Шеридан
Тајмлајн Андре Марек
2004 Фантомот од операта Ерик
2005 Драг Френки Странецот
Беовулф и Грендел Беовулф
Играта на нивните животи Френк Борџи
Шедоу Компани Џејмс Ешкрофт (глас)
2007 300 Леонид
Пеперутка на тркало Нејл Рандал
П.С. Те сакам Гери Кенеди
2008 Островот на Ним Џек Русо и Алекс Ровер
Рокенрола Еден Два
2009 Приказни за Блек Фрајтер Капетанот (глас)
Грда вистина Мајк Чедвеј
Играч Кејбл
Послушен граѓанин Клајд Шелтон
2010 Како да го дресираш змејот Стојк (глас)
Ловец на награди Мило Бојд
2011 Кориоланус Тулус Ауфидиус се снима
Machine Gun Preacher Сем Чилдерс се снима

Надворешни врски[уреди | уреди извор]