Максимилијан I (Мексико)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Максимилијан
Цар на Мексико

Maximilian of Mexico bw.jpg
Портрет на Максимилијан
Цар на Мексико
На престол 10 април 1864 – 15 мај 1867
(&100000000000000030000003 години и &1000000000000003500000035 дена)
Крунисување 10 април 1864
Мексикански шеф на државата
Претходник Феликс Марија Зулоага
Наследник Бенито Хуарез
Сопружник Шарлот од Белгија
Деца
    Принц Огустин (посвоен)
    Принц Салвадор (посвоен)
Полно име
    Фердинанд Максимилијан Џозеф
Династија Династија Хабсбурговци
Татко Арчдук Франц Карл од Австрија
Мајка Принцеза Софија од Баварија
Почивалиште Империјалска крипта, Виена, Австрија

Максимилијан (6 јули 1832, Виена, Австрија-19 јуни 1867 Керетаро, Мексико) бил надвојвода од Австрија и цар на Мексико.

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил помлад брат на австрискиот цар Франц Јозеф I, служел во Австриската воена морнарица и како генерален гувернер на Ломбардиско-Венециското Кралство. Ја прифатил понудата за мексиканскиот престол, наивно верувајќи дека мексиканците го изгласале за свој крал. Всушност, понудата била план меѓу мексиканските конзервативци, кои сакале да го соборат Бенито Хуарес, и Наполеон III, кој сакал да наплати долг од Мексико и имал империјалистички амбиции таму. Имајќи намера да владее со татковинска благонаклоност, Максимилијан ги поддржал реформите на Хуарес расбеснувајќи ги конзервативците. Крајот на американската граѓанска војна им овозможила на САД да интервенираат во името на Хуарес; француските сили кои го поддржувале Максимилијан заминале по барање на САД, и армијата на Хуарес повторно го презела градот Мексико.[1]

Погубувањето на Максимилијан

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 6, стр. 29