Мартин Колер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мартин Колер
Лични податоци
Цело имеМартин Колер
Роден17 јули 1985 (1985-07-17) (36 г.)
Валенштат, Швајцарија
Висина1,77 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Рот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2007 Хадимек (стажант)
Професионални клубови
2008–2014
2015
2016-
БМЦ Рејсинг Тим
Драпак Профешанл Сајклинг
Тим Рот
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotSuiza.PNG Национален друмски првак (2012)
MaillotSuiza.PNG Национален хронометарски првак (2011)
Последна промена
1 мај 2016

Мартин Колер (германски: Martin Kohler; р. 17 јули 1985) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за професионалната континентална екиоа Тим Рот.

Тој се натпреварувал на Џиро д’Италија 2010, но се откажал во втората етапа поради несреќа. Колер победил на националното хронометарско првенство во 2011 и на националното друмско првенство во 2012 година.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Етапа 4 Тур де л’Авенир
2008
1. ГП Кибург
2011
1. MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство
2012
1. MaillotSuiza.PNG Национално друмско првенство
2013
3. Национално друмско првенство
2014
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман Тур де Романди
1. Етапа 1 (ТТТ) Џиро дел Трентино
4. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015
Jersey pink.svg Џиро СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 111 66

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „National Championship, Road, Elite, Switzerland (Men)“. Cycling Archives. Посетено на 14 март 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]