Прејди на содржината

Лукаш Росол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лукаш Росол
ЗемјаЧешка Чешка
Место на живеењеПреров, Чешка
Роден на24 јули 1985(1985-07-24)(38 г.)
Роден воБрно, Чешка
Спорт Тенис
Висина1.96 м
Професионалец2004
Игра со• десна рака
• дворачен бекхенд
Заработка$ 3,310,437
Поединечно
Победи-порази92–118
Титули2
Највисок пласманБр. 26 (22 септември 2014)
Сегашен пласманБр. 85 (14 септември 2015)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен2К (2013, 2015)
Ролан Гарос3К (2011, 2015)
Вимблдон3К (2012)
УС Опен2К (2015)
Во двојки
Победи-порази65-73
Титули3
Највисок пласманБр. 37 (13 октомври 2014)
Сегашен пласманБр. 64 (14 септември 2015)
Ажурирано на: 14 септември 2015.

Лукаш Росол (чешки: Lukáš Rosol) (роден на 24 јули 1985) е чешки тенисер. Професионалнo игра тенис од 2004 година. Во моментов се наоѓа на 85. место на АТП листата и е трет најдобро пласиран чешки тенисер. Негово највисоко место на АТП листата било 26. место кое го постигнал во септември 2014.

На 28 јуни 2012 година, Росол успеал сензационално да го победи вториот играч во светот Рафаел Надал, во второто коло од Вимблдон во пет сетови.[1]

Во кариерата Росол освоил две АТП титули во поединечна конкуренција и три АТП титули во двојки. Тој бил дел од дејвис куп тимот на Чешка кој победил во Дејвис купот 2012.

Росол играл во најдолгиот АТП натпревар во историјата во двојки, заедно со Томаш Бердих, во победата над Марко Чиудинели и Станислас Вавринка во првото коло од Дејвис купот 2013. Натпреварот се одиграл на 2 февруари 2013, и траел 7 часа и 2 минути. Тоа било втор најдолг натпревар во двете конкуренции, и е веднаш зад натпреварот меѓу Џон Изнер и Николас Мау на Вимблдон 2010

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Росол е роден во Брно, Чехословачка. Во ноември 2008, тој се оженил со чешката атлетичарка Дениса Росолова (моминско презиме Шчербова).[2] Во 2011 тие се развеле.[3] Во 2013, Росол се верил со презентерката Михаела Очотска.[4] Нивниот син Андре се родил во јануари 2015.[5] Парот направил свадба во јули 2015.[6]

АТП финалиња во кариерата

[уреди | уреди извор]

Поединечно: 4 (2–2)

[уреди | уреди извор]
Legend
Гренд слем (0–0)
АТП завршен Мастерс во годината (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП 500 серија (0–0)
АТП 250 серија (2–2)
Титули по подлога
Тврда (1–0)
Земја (1–2)
Трева (0–0)
Тепих (0–0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Победник 1. 28 април 2013 Букурешт, Романија Земја Шпанија Гуљелмо Гарсија-Лопес 6–3, 6–2
Финалист 1. 27 април 2014 Букурешт, Романија Земја Бугарија Григор Димитров 6–7(2–7), 1–6
Финалист 2. 13 јули 2014 Штутгарт, Германија Земја Шпанија Роберто Баутиста Агут 3–6, 6–4, 2–6
Победник 2. 23 август 2014 Винстон-Салем, САД Тврда Полска Јежи Јанович 3–6, 7–6(7–3), 7–5

Двојки: 3 (3-0)

[уреди | уреди извор]
Legend
Гренд слем (0–0)
АТП завршен Мастерс во годината (0–0)
АТП Мастерс 1000 (0–0)
АТП 500 серија (0–0)
АТП 250 серија (3–0)
Титули по подлога
Тврда (2–0)
Земја (1–0)
Трева (0–0)
Тепих (0–0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 1. 6 јануари 2012 Доха, Катар Тврда Словачка Филип Полашек Германија Кристофер Кас
Германија Филип Колшрајбер
6–3, 6–4
Победник 2. 20 октомври 2013 Виена,Австрија Тврда Романија Флорин Мергеа Канада Даниел Нестор
Австрија Јулијан Ноул
7–5, 6–4
Победник 3. 27 јули 2014 Умаг, Хрватска Земја Чешка Франтишек Чермак Србија Душан Лајовиќ
Хрватска Франко Шкугор
6–4, 7–6(7–5)
  1. СЕНЗАЦИЈА: Росол го шокираше Надал во второто коло од Вимблдон [мртва врска]
  2. „Atletka Denisa Ščerbová si vzala tenistu Lukáše Rosola“. denik.cz (чешки). 14 November 2008. Посетено на 14 September 2015.
  3. „Atletka Denisa a tenista Lukáš Rosolovi se rozvádí“. isport.blesk.cz (чешки). 21 July 2011. Посетено на 14 September 2015.
  4. „Ochotská a Rosol: Čtyři měsíce vášně jim stačily... Zásnuby v Paříži!“. blesk.cz (чешки). 7 June 2013. Посетено на 14 September 2015.
  5. „Ochotská s Rosolem mají syna, dostal jméno André“. revue.idnes.cz (чешки). 13 January 2015. Посетено на 14 September 2015.
  6. „První oficiální fotky svatby Ochotské a Rosola: Velký den poznamenala (ne)šťastná třináctka!“. blesk.cz (чешки). 14 July 2015. Посетено на 14 September 2015.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]