Филип Колшрајбер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филип Колшрајбер
Philipp Kohlschreiber 04032011 2.jpg
Земја Германија
Место на живеењеШвајцарија
Роден на16 октомври 1983 (1983-10-16) (39 г.)
Роден воАугсбург, Западна Германија
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001780000001,78 м
Професионалец2001
Игра содесна рака
ЗаработкаUS$4,265,257
Поединечно
Победи-порази205–172
Титули4
Највисок пласманNo. 22 (28 септември 2009)
Моментално местоNo. 39 (13 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен4R (2005, 2008)
Ролан Гарос4R (2009)
Вимблдон3R (2006, 2009, 2010)
УС Опен3R (2007, 20092009)
Во двојки
Победи-порази70–64
Титули6
Највисок пласманNo. 51 (10 ноември 2008)
Ажурирано на: 13 јуни 2011.

Филип Колшрајбер (германски: Philipp Kohlschreiber) — германски тенисер, роден на 24 март 1983. Моментално се наоѓа на 30. место според АТП листата.

Најдобарорангиран бил во 2008 година, кога се наоѓал на 22. место.