Отворено тениско првенство на Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Отворено првенство на Хрватска
Информации за турнирот
МестоУмаг
Хрватска
ОдржувалиштеСтела Марис
КатегоријаАТП Светска серија
(1990–1997)
АТП Меѓународна серија
(1998–2008)
АТП 250 серија
(2009–сè уште)
ПодлогаЗемја
Жреб32П/32К/16Д
Награден фонд426,605 евра
Веб-сајтcroatiaopen.hr
Моментални победници
Мажи поединечноИталија Фабио Фоњини
Машкиs двојкиСловачка Мартин Клижан
Шпанија Давид Мареро

Отвореното тениско првенство на Хрватска (моментално спонзорирано од Конзум) е АТП тениски турнир кој се одржува секоја година во Умаг, Хрватска и е дел од АТП 250 серијата на АТП турнејата.

Турнирот започнал да се одржува во 1990 година под името Отворено тениско првенство на Југославија и оттогаш се одржува секоја година. Се игра на земјена подлога. Карлос Моја бил победник на турнирот рекордни пет пати; тој исто така го освоил турнирот трипати последователно. Тој последен пат го осовил турнирот во 2007 година

Резултати[уреди | уреди извор]

Поединечно[уреди | уреди извор]

Година Победник Финалист Резултат
2016 Италија Фабио Фоњини Словачка Андреј Мартин 6–4, 6–1
2015 Австрија Доминик Тим Португалија Жоао Соуса 6–4, 6–1
2014 Уругвај Пабло Куевас Шпанија Томи Робредо 6–3, 6–4
2013 Шпанија Томи Робредо Италија Фабио Фоњини 6–0, 6–3
2012 Хрватска Марин Чилиќ Шпанија Марсел Гранољерс 6–4, 6–2
2011 Украина Александар Долгополов Хрватска Марин Чилиќ 6–4, 3–6, 6–3
2010 Шпанија Хуан Карлос Фереро Италија Потито Стараче 6–4, 6–4
2009 Русија Николај Давиденко Шпанија Хуан Карлос Фереро 6–3, 6–0
2008 Шпанија Фернандо Вердаско Русија Игор Андреев 3–6, 6–4, 7–6(7–4)
2007 Шпанија Карлос Моја Романија Андреј Павел 6–4, 6–2
2006 Швајцарија Станислас Вавринка Србија Новак Ѓоковиќ 6–6 предадено
2005 Аргентина Гуљелмо Корија Шпанија Карлос Моја 6–2, 4–6, 6–2
2004 Аргентина Гуљелмо Кањас Италија Филипо Воландри 7–5, 6–3
2003 Шпанија Карлос Моја Италија Филипо Воландри 6–4, 3–6, 7–5
2002 Шпанија Карлос Моја Шпанија Давид Ферер 6–2, 6–3
2001 Шпанија Карлос Моја Франција Жером Голмар 6–4, 3–6, 7–6(7–2)
2000 Чиле Марсело Риос Аргентина Маријано Пуерта 7–6(7–1), 4–6, 6–3
1999 Шведска Магнус Норман САД Џеф Таранго 6–2, 6–4
1998 Чешка Богдан Улихрах Шведска Магнус Норман 6–3, 7–6(7-0)
1997 Шпанија Феликс Мантиља Шпанија Серхи Бругера 6–3, 7–5
1996 Шпанија Карлос Моја Шпанија Феликс Мантиља 6–0, 7–6(7–4)
1995 Австрија Томас Мустер Шпанија Карлос Моста 3–6, 7–6(7–5), 6–4
1994 Шпанија Алберто Барасатеги Словачка Карол Кучера 6–2, 6–4
1993 Австрија Томас Мустер САД Џан-Анхело Галас 7–5, 3–6, 6–3
1992 Австрија Томас Мустер Аргентина Франко Давин 6–1, 4–6, 6–4
1991 СССР Димитриј Пољаков Шпанија Хавиер Санчез 6–4, 6–4
1990 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Горан Прпиќ Социјалистичка Федеративна Република Југославија Горан Иванишевиќ 6–3, 4–6, 6–4

Двојки[уреди | уреди извор]

Година Победници Финалисти Резултат
2016 Словачка Мартин Клижан
Шпанија Давид Мареро
Хрватска Никола Мектиќ
Хрватска Антонио Шанчиќ
6–4, 6–2
2015 Аргентина Максимо Гонзалез
Бразил Андре Са
Полска Мариуш Фирстенберг
Мексико Сантјаго Гонзалез
4–6, 6–3, [10–5]
2014 Чешка Франтишек Чермак
Чешка Лукаш Росол
Србија Душан Лајовиќ
Хрватска Франко Шкугор
6–4, 7–6(7–5)
2013 Словачка Мартин Клижан
Шпанија Давид Мареро
САД Николас Монро
Германија Симон Стадлер
6–1, 5–7, [10–7]
2012 Шпанија Давид Мареро
Шпанија Фернандо Вердаско
Шпанија Марсел Гранољерс
Шпанија Марк Лопез
6–3, 7–6(4)
2011 Италија Симоне Болели
Италија Фабио Фоњини
Хрватска Марин Чилиќ
Хрватска Ловро Зовко
6–3, 5–7, [10–7]
2010 Чешка Леош Фридл
Словачка Филип Полашек
Чешка Франтишек Чермак
Словачка Михал Мертињак
6–3, 7–6(7)
2009 Чешка Франтишек Чермак
Словачка Михал Мертињак
Шведска Јохан Брунстрем
Холандски Антили Жан-Жулиен Ројер
6–4, 6–4
2008 Словачка Михал Мертињак
Чешка Петр Пала
Аргентина Карлос Берлок
Италија Фабио Фоњини
2–6, 6–3, [10–5]
2007 Чешка Лукаш Длоуги
Словачка Михал Метрињак
Чешка Јарослав Левински
Чешка Давид Шкох
6–1, 6–1
2006 Чешка Јаролсав Левински
Чешка Давид Шкох
Шпанија Гуљелмо Гарсија Лопез
Шпанија Алберт Портас
6–4, 6–4
2005 Чешка Јиржи Новак
Чешка Петр Пала
Словачка Михал Мертињак
Чешка Давид Шкох
6–3, 6–3
2004 Аргентина Хозе Акасусо
Бразил Флавио Сарета
Чешка Јарослав Левински
Чешка Давид Шкох
4–6, 6–2, 6–4
2003 Шпанија Алекс Лопез Морон
Шпанија Rafael Nadal
Австралија Тод Пери
Јапонија Томас Шимада
6–1, 6–3
2002 Чешка Франтишек Чермак
Австрија Јулијан Ноул
Шпанија Алберт Портас
Шпанија Фернандо Висенте
6–4, 6–4
2001 Аргентина Серхио Роитман
Аргентина Андрес Шнеитер
Хрватска Иван Љубичиќ
Хрватска Ловро Зовко
6–2, 7–5
2000 Шпанија Алекс Лопез Морон
Шпанија Алберт Портас
Хрватска Иван Љубичиќ
Хрватска Ловро Зовко
6–1, 7–6(2)
1999 Аргентина Маријано Пуерта
Шпанија Хавиер Санчез
Италија Масимо Бертолини
Италија Кристијан Бранди
3–6, 6–2, 6–3
1998 Обединето Кралство Нил Брод
Јужна Африка Пиет Норвал
Чешка Јиржи Новак
Чешка Давид Рикл
6–1, 3–6, 6–3
1997 Романија Дину Пескариу
Италија Давиде Сангуинети
Словачка Доминик Хрбати
Словачка Карол Кучера
7–6, 6–4
1996 Аргентина Пабло Албано
Аргентина Луис Лобо
Латвија Гирц Зелде
Австрија Удо Пламбергер
6–4, 6–1
1995 Аргентина Луис Лобо
Шпанија Хавиер Санчез
Шведска Давид Екерот
Унгарија Ласло Марковиц
6–4, 6–0
1994 Уругвај Диего Перез
Шпанија Франциско Роиг
Словачка Карол Кучера
Кенија Пол Векеса
6–2, 6–4
1993 Белгија Филип Девулф
Белгија Том Ванхуд
Шпанија Жорди Арсесе
Шпанија Франциско Роиг
6–4, 7–5
1992 Германија Давид Приносил
Чехословачка Ричард Вогел
Холандија Сандер Гроен
Германија Ларс Кословски
6–3, 6–7, 7–6
1991 Израел Гилад Блум
Шпанија Хавиер Санчез
САД Ричи Ренеберг
САД Дејвид Витон
7–6, 2–6, 6–1
1990 Чехословачка Војќех Флегл
Чехословачка Даниел Вачек
СССР Андреј Черкасов
СССР Андреј Олховски
6–4, 6–4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 45°26′52″ N; 13°31′11″ E / 45.44769° СГШ; 13.519803° ИГД / 45.44769; 13.519803