Фернандо Вердаско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фернандо Вердаско
Verdasco in US Open 2008.png
Земја Шпанија
Место на живеењеМадрид, Шпанија
Роден на15 ноември 1983 (1983-11-15) (38 г.)
Роден воМадрид, Шпанија
СпортTennis pictogram.svg Тенис
Висина&100000000000001880000001,88 м
Професионалец2001
Игра солева рака
ЗаработкаUS$16,145,181
Поединечно
Победи-порази620–389
Титули7
Највисок пласманNo. 7 (20 април 2009)
Моментално местоNo. 28 (5 ноември 2018)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенSF (2009)
Ролан Гарос4R (2007, 2008, 2009, 2010)
Вимблдон4R (2006, 2008, 2009)
УС ОпенQF (2009, 2010)
Други турнири
Мастерс купRR (2009)
Во двојки
Победи-порази198–191
Титули1
Највисок пласманNo. 8 (11 ноември 2009)
Моментално местоNo. 81 (5 ноември 2018)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенQF (2009)
Ролан Гарос2R (2007)
Вимблдон3R (2008)
УС ОпенQF (2004, 2008)
Ажурирано на: 5 ноември 2018.

Фернандо Вердаско (шпански: Fernando Verdasco Carmona) — шпански тенисер, роден на 15 ноември 1983 во Мадрид. Моментално се наоѓа на 28 место според АТП листата и е четврти најдоброрангиран шпански тенисер во светот.

Со тенис Вердаско започнал да се занимава кога имал четири години. Во 2001 година станал професионалец, и годината ја завршил на 464 место. Во 2002 година завршил на 173 место.