Фернандо Вердаско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фернандо Вердаско
Земја Шпанија
Место на живеењеМадрид, Шпанија
Роден на15 ноември 1983(1983-11-15)(40 г.)
Роден воМадрид, Шпанија
Спорт Тенис
Висина&100000000000001880000001,88 м
Професионалец2001
Игра солева рака
ЗаработкаUS$16,145,181
Поединечно
Победи-порази620–389
Титули7
Највисок пласманNo. 7 (20 април 2009)
Сегашен пласманNo. 28 (5 ноември 2018)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенSF (2009)
Ролан Гарос4R (2007, 2008, 2009, 2010)
Вимблдон4R (2006, 2008, 2009)
УС ОпенQF (2009, 2010)
Други турнири
Мастерс купRR (2009)
Во двојки
Победи-порази198–191
Титули1
Највисок пласманNo. 8 (11 ноември 2009)
Сегашен пласманNo. 81 (5 ноември 2018)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан ОпенQF (2009)
Ролан Гарос2R (2007)
Вимблдон3R (2008)
УС ОпенQF (2004, 2008)
Ажурирано на: 5 ноември 2018.

Фернандо Вердаско (шпански: Fernando Verdasco Carmona) — шпански тенисер, роден на 15 ноември 1983 во Мадрид. Моментално се наоѓа на 28 место според АТП листата и е четврти најдоброрангиран шпански тенисер во светот.

Со тенис Вердаско започнал да се занимава кога имал четири години. Во 2001 година станал професионалец, и годината ја завршил на 464 место. Во 2002 година завршил на 173 место.