Игор Андреев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игор Андреев
Земја Русија
Место на живеење Москва, Русија
Дата на раѓање 14 јули 1983 година (37 години)
Место на раѓање Москва, Руска СФСР

Советскиот Сојуз

Висина 1,85
Тежина 80 кг
Професионалец
Игра со Десна рака, дворачен бекхенд
Заработка 4.510.376 $
Синглови
Резултат: 237–231
Титули во кариера: 3
Највисок дострел: Бр. 18 (3. ноември 2008)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 3K (2006, 2008, 2009)
Ролан Гарос ЧФ (2007)
Вимблдон 4K (2009)
УС Опен 4K (2008)
Двојки
Резултат: 59–83
Титули во кариера: 1
Највисок дострел: Бр. 59 (18 јули 2005)

Инфокутијата е последен пат надоградена на:
{{{надоградено на}}}.

Игор Андреев на Вимблдон 2013

Игор Валереевич Андреев ( руски: Игорь Валерьевич Андреев; роден на 14 јули 1983 година во Москва ) е поранешен руски професионален тенисер кој го постигнал најдобриот пласман во сингл на 3 ноември 2008 година кога го зазел 18-тото место на АТП листата.

Кариера[уреди | уреди извор]

Почнал да игра тенис на седумгодишна возраст во Москва, во спортскиот центар Спартак. Кога имал 15 години, се преселил во Валенсија каде го усовршил својот тениски талент. Тој сметал дека форхендот е неговиот најдобар удар, а површините на кои најмногу сакал да настапува биле земја и тврд гринсет (англиски: GreenSet). Негов идол за време на неговото растење бил Андре Агаси . Тој ја освоил наградата кам-бек играч во 2007 година.[1]

Во својата кариера освои три титули во сингл ( Валенсија [2], Палермо [3] и Москва [4] ) и една во двојки. Тој е познат како последниот играч кој го победил Рафаел Надал на оваа површина пред познатата Надалова серија на земја од 81 последователен триумф.[5][6]

Најголемиот успех го постигна на Гренд слем турнирите на Ролан Гарос во 2007 година кога се пласираше во четвртфиналето откако го победи Маркос Багдатис.[7]

Тој беше член на Дејвис купот на руската репрезентација, во која победи во решавачките натпревари во 2007 година против Чиле [8] и Германија [9] кои репрезентацијата на Русија ги доби со 3:2, со што се пласираше во финалето на Светската група Дејвис куп во 2007 година.

2013 година објави повлекување од професионалниот тенис, наведувајќи ги бројните повреди како главна причина што довела до оваа одлука.[10]

Во април 2018 година тој беше назначен за селектор на ФЕД Купот на руската репрезентација по повлекувањето на Анастасија Мискина од таа позиција.[11][12]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Таткото на Игор, Валериј е стопанственик, а неговата мајка Марина е домаќинка. Тој има еден помал брат, Никита, кој исто така игра тенис. Хокејот се издвојува од своето хоби и неговиот омилен тим е ХК Динамо Москва. Тој зборува на три јазици: руски, англиски и шпански.[1]

Андрејев беше во долга врска со руската тенисерка Марија Кириленко, и заедно тие неколку пати настапија на гренд слем турнирите во конкуренција на мешани двојки.[13]

АТП финале[уреди | уреди извор]

Синглови: 9 (3-6)[уреди | уреди извор]

Легенда
Грен слем турнири (0-0)
Завршно сезонско првенство (0-0)
АТП-Мастерс 1000 (0-0)
АТП 500 (0-0)
АТП 250 (3-6)
Финали на подлога
Тврда (0-1)
Земја (2-5)
Трева (0-0)
Тепих (1-0)
Финалиња според локација
Отворено (2-6)
Сала (1–0)
Исход Бр. датум Турнир Подлога Противник Резултатот
Финалист 1 11 јули 2004 година Гштад, Швајцарија Земја Швајцарија Роџер Федерер 2–6, 3–6, 7–5, 3–6
Финалист 2 19 септември 2004 година Букурешт, Романија Земја Аргентина Хозе Акасусо 3–6, 0–6
Победник 1 10 април 2005 година Валенсија, Шпанија Земја ШпанијаДавид Ферер 6–3, 5–7, 6–3
Финалист 3 18 септември 2005 година Букурешт, Романија (2) Земја Франција Флоран Сера 3–6, 4–6
Победник 2 2 октомври 2005 година Палермо, Италија Земја Италија Филипо Воландри 0–6, 6–1, 6–3
Победник 3 16 октомври 2005 година Москва, Русија Тепих (с)  ГерманијаНикола Кифер 5–7, 7–6 (7–3), 6–2
Финалист 4 14 јануари 2006 година Сиднеј, Австралија Тврда САДЏејмс Блејк 2–6, 6–3, 6–7 (3–7)
Финалист 5 13 јули 2008 година Гштад, Швајцарија (2) Земја Романија Виктор Ханеску 3–6, 4–6
Финалист 6 20 јули 2008 година Умаг, Хрватска Земја Шпанија Фернандо Вердаско 6–3, 4–6, 6–7 (4–7)

Парови: 2 (1-1)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем турнири (0-0)
Завршно сезонско првенство (0-0)
АТП-Мастерс 1000 (0-0)
АТП 500 (0-0)
АТП 250 (1-1)
Финалиња по подлога
Тврда (0-0)
Земја (0-0)
Трева (0-0)
Тепих (1-1)
Финалиња според локација
Отворено (0-0)
Сала (1-1)
Исход Бр. датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултатот
Победник 1 17 октомври 2004 година Москва, Русија Тепих (с) Русија Николај Давиденко ИндијаМахеш Бупати
ШведскаЈонас Бјеркман
3–6, 6–3, 6–4
Финалист 1 16 октомври 2005 година Москва, Русија Тепих (с) Русија Николај Давиденко БелорусијаМакс Мирни
РусијаМајкл Јужни
1–5, 1–5

Други финалиња[уреди | уреди извор]

Тимски натпревари: 2 (0–2)[уреди | уреди извор]

Исход Бр. Датум Турнир Подлога Партнери Противници Резултатот
Финалист 1 30 ноември - 2 декември 2007 година Дејвис куп, Портланд, САД Тврда (с) РусијаНиколај Давиденко
РусијаМајкл Јужни
РусијаДмитриј Турсунов
САДЕнди Родик
САДЏејмс Блејк
САДМајк Брајан
САДБоб Брајан
1–4
Финалист 2 24 мај 2008 година Екипно првенство, Диселдорф, Германија Земја Русија Мајкл ЈужниРусија Дмитриј Турсунов
Шведска Робин Седерлинг
ШведскаТомас Јохансон
Шведска Роберт Линдстед
1-2 [14]

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Igor Andreev – bio“. ATP World Tour. Архивирано од изворникот на 2018-07-18. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 2. „Andreev beats Ferrer to take Valencia Open“. Think Spain. 11. 4. 2005. Архивирано од изворникот на 2018-07-18. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 3. „Andreev se lleva el título en torneo de Palermo“ (шпански). El Universo. 2. 10. 2005. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 4. „Andreev`s Title“. VTB Kremlin Cup. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 5. „Nadal beats Andreev“. The Himalayan Times. 17. 5. 2007. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 6. „Federer ends Nadal's clay streak in Hamburg“. Reuters. 20. 5. 2007. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 7. „Andreev subdues Baghdatis to reach quarter-finals“. Reuters. 4. 6. 2007. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 8. „Russia Defeats Chile in Davis Cup“. OhmyNews International. 13. 2. 2007. Архивирано од изворникот на 2018-07-18. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 9. „Andreev powers Russia into final with United States“. Times of Malta. 24. 9. 2007. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 10. „Andreev to retire at end of season“. Tennis. 18. 9. 2013. Архивирано од изворникот на 2018-07-18. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 11. „Andreev replaces Myskina as Russia Fed Cup captain“. Fed Cup. 3. 4. 2018. Архивирано од изворникот на 2018-07-18. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 12. „Анастасия Мыскина покидает сборную России по теннису“ (руски). Коммерсантъ. 1. 4. 2018. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 13. „Tennis Birthdays – July 14, 2015“. Open Court. 15. 7. 2015. Архивирано од изворникот на 18. 07. 2018. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date=, |archive-date= (help)
 14. „ARAG World Team Cup 2008“ (PDF). Pro Tennis Live. Посетено на 18. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]