Томи Робредо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Томи Робредо
Tommy Robredo
Returning a shot.
Земја Шпанија Шпанија
Место на живеење Барселона, Шпанија
Роден на 1 мај 1982 (1982-05-01) (воз. 35 г.)
Роден во Шпанија
Спорт Tennis pictogram.svg Тенис
Висина &100000000000001800000001,80 м
Професионалец 1998
Игра со десна рака
Заработка $8,936,071
Поединечно
Победи-порази 407–254
Титули 10
Највисок пласман No. 5 (28 август 2006)
Моментално место No. 31 (20 јуни 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен QF (2007)
Ролан Гарос QF (2003, 2005, 2007, 2009)
Вимблдон 3R (2003, 2009)
УС Опен 4R (2001, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010)
Во двојки
Победи-порази 108–129
Титули 4
Највисок пласман No. 16 (20 април 2009)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен QF (2003)
Ролан Гарос QF (20092009)
Вимблдон QF (2010)
УС Опен SF (2004, 2008, 2010)
Ажурирано на: 9 ноември 2009.

Томи Робредо (шпански: Tommy Robredo) е шпански тенисер, роден на 1 мај 1982. Моментално се наоѓа на 31 место според АТП листата.

Со тенис започнал професионално да се натпреварува од 1998 година. Негов тренер р Хосе Мануел Клавет, кој некогаш бил тренер и на Фернандо Вердаско. Во 2004 година го освоил Дејвис Куп со Шпанија. Во 2006 година влегол во листата на десет најдобри тенисери на светот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]