Георги Иванов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Георги Иванов
Космонаут
 Националност Бугарин
 Статус жив
 Роден 2 јули 1940
Бугарија Ловеч, Бугарија
 Занимање1 Пилот
 Чин генерал-лејтенант (2004) од Бугарската армија
 Време поминато  во вселената 1 ден 23 ч 1 мин
 Селекција Група Интеркосмос (1978)
 Мисија Сојуз-33
 1 претходно или сегашно.
Георги Иванов

Георги Иванов Иванов (роден како Георги Иванов Какалов на 2 јули 1940 година) е бугарски офицер (генерал-лејтенант) и првиот бугарски космонаут направил полет со вселенскиот брод „Сојуз“ 33 на 10 април 1979 година.

Награди[уреди | уреди извор]