Ванче Шиков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ванче Шиков
Vanče Šikov 2011.jpg
Лични податоци
Полно име Ванче Шиков
Роден на 19 јули 1985 (1985-07-19) (воз. 31 г.)
Роден во Кавадарци, Македонија
Висина &100000000000001940000001,94 м
Позиција Централен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Австрија Виена Австрија Виена
Број 4
Младинска кариера
Тиквеш
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2003 Тиквеш 16 (1)
2003–2006 Шкода Скеча 55 (2)
2006–2007 Победа 10 (1)
2007–2008 Олимпијакос 0 (0)
2007 Керкика (позајм) 12 (2)
2007–2008 Аполон (позајм) 22 (0)
2008–2011 Етникос Ахнас 77 (4)
2011–2014 Волин 68 (3)
2014– Австрија Виена
Репрезентација
Македонија 21 12 (1)
2005– Македонија 35 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 5 март 2014.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 јуни 2014

Ванче Шиков (роден 19 Јули 1985 во Кавадарци, Република Македонија) е македонски фудбалер кој игра за Австрија Виена во австриското фудбалско првенство и за фудбалската репрезентација на Македонија.

Фудбалска кариера[уреди | уреди извор]

Ванче Шиков својата фудбалска кариера ја започнал во ФК Тиквеш од Кавадарци. Во 2002 година поттпишал за грчкиот прволигаш Шкода Скеча каде одиграл 55 натпревари и постигнал 2 гола. Во 2006 Шиков потпишал со најтрофејниот грчки фудбалски клуб Олимпијакос од Атина. По потпишувањето на договорот, во сезоната 2007-2008, Олимпијакос го позајмил Шиков на позајмица во Керкира каде одиграл 13 натпревари и постигнал 2 гола. Во 2008 година Шиков се преселил во кипарското фудбалско првенство и потпишал за тимот на Етникос Ахна каде за 3 години одиграл 77 натпревари и постигнал 4 гола.

По трите поминати години на Кипар во летото 2011 потпишал 3 годишен договор со украинскиот прволигаш Волин[1]. Откако му завршил договорот со Волин, летото 2014 Шиков како слободен играч потпишал двегодишен договор со Австрија Виена.[2]

За фудбалската репрезентација на Македонија има одиграно 35 натпревари и има постигнато 3 гола.

Репрезентативни голови[уреди | уреди извор]

# Датум Место Противник Гол Резултат Натпреварување
1 2 јуни 2010 Филах  Романија 1–0 Победа Пријателски натпревар
2 8 октомври 2010 Андора ла Велја  Андора 2–0 Победа Квалификации за ЕУРО 2012
3 7 октомври 2011 Ереван  Ерменија 4–1 Пораз Квалификации за ЕУРО 2012

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]