Давид Нинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јанко Нинов)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јанко Нинов е македонски поет.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Нинов е роден на 27 јули 1972 година во Скопје. Студирал класична филологија на Филолошкиот факултет во Скопје. Член на ДПМ од 1993 година. Автор е на книгите: Семири во сечило (поезија, 1992), Орјатско кале (поезија, 1992), Огласување на височината (поезија, 1993), Ојдипод (поезија, 1996). Добитник е на наградата на „Студентски збор“ за дебитантска книга.

Наводи[уреди | уреди извор]


  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 184.