Микис Теодоракис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Микис Теодоракис
(Μίκης Θεοδωράκης)
Микис Теодоракис во 2004 година
Биографски податоци
Роден(а) 29 јули 1925
Занимања композитор, политичар
Период на активност 1974 - 2006
Издавачи Paredon Records
Folkways Records
Мреж. место http://www.mikis-theodorakis.net

Микис Теодоракис (грчки: Μίκης Θεοδωράκης) е грчки композитор и политичар од 1990 година, кога станал член на парламентот од партијата на Нова Демократија.

Тој е најпознат по пишувањето на музиката од филмовите Гркот Зорба (1964), „З“ (1969) и „Серпико“ (1973).