Родени во јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Родени во јуни е автоматски создадена преку превклучување (трансклудирање) на рачно уредуваните страници за Родени на одреден датум во месец јуни.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица Родени во месец јуни во Категорија:Родени во јуни
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Починати во јуни и Категорија:Починати во јуни

1 јуни


1804  Михаил Иванович Глинка — руски композитор.
1815  Отон I — крал на Грција.
1907  Јан Паточка — чешки филозоф.
1926  Норма Џин (Мерилин Монро) — американска глумица.
1936  Беким Фехмиу — југословенски глумец.
1937  Морган Фримен — американски глумец.
1943  Драган Јаневски — македонски поет.
1946  Славе Димитров — македонски композитор, пејач и аранжер.
1947  Рони Вуд — англиски рок-музичар, член на групата „Ролинг Стоунс“.
1955  Душан Савиќ — српски и југословенски фудбалер.
1960  Владимир Крутов — руски и советски хокеар.
1973  Хајди Клум — германска манекенка.
1974  Аланис Морисет — канадско-американска пејачка.
1978  Александар Шапиќ — српски ватерполист и политичар.
1985  Тирунеш Дибаба — етиопска атлетичарка.
1988  Домагој Дувњак — хрватски ракометар.
1990  Марино Мариќ —хрватски ракометар.


2 јуни


1535  Лав XIримски папа.
1835  Пиј X — римски папа.
1840  Томас Харди — англиски писател.
1857  Едвард Елгар — англиски композитор.
1904  Џони Вајсмилер — американски пливач и глумец.
1904  Франтишек Планичка — чехословачки фудбалер.
1917  Нада Зекманова Јакимова — македонска писателка за деца.
1931  Хусеин Тахмишчиќ — босански поет.
1936  Цане Здравковски — македонски писател.
1940  Константин II — крал на Грција.
1941  Бил Вајман — англиски рок-музичар, член на групата „Ролинг Стоунс“.
1941  Стејси Кич — американски глумец.
1949  Владимир Луков — бугарски поет.
1950  Момчило Вукотиќ — српски југословенски фудбалер.
1960  Тони Хедли — англиски поп-пејач, член на групата „Спандау балеј“.
1961  Дез Кадена — американски хардкор-музичар, член на групата „Блек флег“.
1966  Ивица Обрван — хрватски ракометар и тренер.
1968  Талант Дујшебаев — руски и шпански ракометар.
1968  Мајк Дин — англиски фудбалски судија.
1976  Игор Ангеловски — македонски фудбалер и тренер.
1977  Степан Шевчук — руски кану-спринтер.
1978  Роберт Петров — македонски фудбалер.
1981  Николај Давиденко — руски тенисер.
1984  Тајлер Фарар — американски велосипедист.
1986  Виктор Мелантев — руски кану-спринтер.
1988  Серхио Агуеро — аргентински фудбалер.
1989  Давиде Аполонио — италијански велосипедист.
1990  Михал Квјатковски — полски велосипедист.
2003  Јусуф Демир — австриски фудбалер.


3 јуни


1664  Рахел Рејсх — холандска сликарка.
1726  Џејмс Хатоншкотски природонаучник, геолог, физичар и хемичар.
1881  Михаил Ларионов — руски сликар.
1897  Мемфис Мини — американска блуз музичарка.
1910  Полет Годар — американска филмска и театарска глумица.
1925  Тони Кертис — американски глумец.
1926  Ален Гинсберг — американски поет.
1932  Сандро Гамба — италијански кошаркарски тренер.
1939  Ијан Хантер — англиски рок-пејач.
1942  Куртис Мејфилд — американски соул и фанк музичар.
1950  Сузи Кватро — американска рок-музичарка и глумица.
1960  Јасенко Хоура — хрватски рок-музичар, член на групата Прљаво казалиште.
1964  Кери Кинг — американски хеви-метал музичар.
1980  Јоанис Тамуридис — грчки велосипедист.
1982  Елена Исинбаева — руска атлетичарка.
1985  Лукаш Пишчек — полски фудбалер.
1986  Рафаел Надал — шпански тенисер.
1992  Марио Геце — германски фудбалер.


4 јуни


1881  Наталија Гончарова — руска сликарка.
1911  Милован Ѓиласкомунистички раководител на СФР Југославија.
1929  Каролос Папуљас — грчки политичар.
1937  Пандо Колевски — македонски поет и преведувач.
1945  Ентони Брекстон — американски џез-музичар.
1947  Благоје Пауновиќ — српски и југословенски фудбалер.
1952  Бронислав Коморовски — полски политичар.
1975  Расел Бренд — англиски комичар, водител и колумнист.
1975  Анџелина Џоли — американска глумица.
1985  Лукаш Подолски — чешки фудбалер.
1990  Џецун Пемакралица на Бутан, сопруга на кралот Џигме Кесар Намѓел Вангчук.
1991  Анте Вукушиќ — хрватски фудбалер.


5 јуни


469 п.н.е.  Сократ — атински филозоф.
1341  Едмунд — Прв војвода од Јорк.
1723  Адам Смит — шкотски економист и филозоф, основоположник на современата економија.
1819  Џон Куч Адамс — англиски астроном и математичар.
1878  Панчо Вилја — мексикански револуционер.
1898  Фредерико Гарсија Лорка — шпански поет и драматург.
1901  Анастасија Николаевна Романова — најмладата ќерка на Николај II.
1931  Антун Врдољак — хрватски глумец, режисер и политичар.
1931  Жак Деми — француски режисер.
1933  Велимир Бата Живоиновиќ — југословенски и српски глумец.
1946  Стефанија Сандрели — италијанска глумица.
1947  Лори Андерсон — американска авангардна музичарка.
1955  Аки Рахимовски — хрватски пејач, член на групата „Парни валјак“.
1967  Јан Питлик — дански ракометен тренер.
1971  Марк Волберг — американски глумец.
1979  Антонија Шола — хрватска пејачка.
1981  Карлос Баредо — шпански велосипедист.
1991  Мартин Бејтвејт — дански фудбалер.
1997  Киран Тирни — шкотски фудбалер.
1998  Јулија Липницкаја — руска уметничка лизгачка.


6 јуни


1436  Јохан Региомонтан — германски астроном.
1599  Диего Веласкес — шпански сликар.
1606  Пјер Корнеј — француски драмски писател.
1799  Александар Сергеевич Пушкин — руски поет од периодот на романтизмот.
1875  Томас Ман — германски писател.
1898  Ханс Ем — инженер.
1901  Ахмед Сукарно — претседател на Индонезија.
1902  Џорџ Гејлорд Симпсон — американски палеонтолог.
1903  Арам Хачатурјан — ерменски композитор.
1926  Добрила Пуцкова — македонска глумица.
1932  Дејвид Скот — американски астронаут.
1932  Милица Стојанова — македонска глумица.
1934  Алберт II — крал на Белгија.
1935  Грант Грин — американски џез-музичар.
1941  Ладислав Баришиќ — македонски и југословенски ликовен критичар.
1944  Филип Шарп — американски биолог.
1948  Благој Ханџиски — македонски политичар.
1956  Бјорн Борг — шведски тенисер.
1959  Снежана Ѓуришиќ — српска фолк-пејачка.
1960  Стив Вај — американски рок-гитарист.
1962  Масимо Савиќ — хрватски поп-рок пејач.
1963  Федерико Андахази — аргентински писател.
1969  Фернандо Редондо — аргентински фудбалер.
1972  Норијаки Касаи — јапонски скокач со скии.


7 јуни


1848  Пол Гоген — француски сликар.
1868  Чарлс Рени Мекинтош — шкотски архитект.
1877  Петар Ацев — македонски револуционер.
1917  Дин Мартин — американски глумец и пејач.
1929  Антонио Карбахал — мексикански фудбалер.
1932  Тина Брукс — американски џез-музичар.
1933  Слободан Селениќ — српски писател.
1940  Том Џонс — велшки поп-пејач.
1942  Муамер Гадафи — претседател на Либија.
1952  Орхан Памук — турски писател.
1958  Принс — американски поп музичар.
1960  Светлана Китиќ — југословенска ракометарка.
1967  Дејв Наваро — американски рок-музичар.
1968  Хуан Антонио Пици — аргентинско-шпански фудбалер и тренер.
1970  Кафу — бразилски фудбалер.
1981  Ана Курникова — руска тенисерка.
1987  Стевен Краусвајк — холандски велосипедист.
1988  Екатерина Макарова — руска тенисерка.
1990  Иги Азејлија — австралиска хип-хоп пејачка.
1993  Џорџ Езра — англиски поп-музичар.


8 јуни


1625  Џовани Доменико Касини — италијански научник († 1712.).
1671  Томазо Албинони — италијански композитор.
1810  Роберт Шуман — германски композитор.
1867  Френк Лојд Рајт — американски архитект.
1903  Маргерит Јурсенар — француска писателка.
1905  Стефан Гајдов — македонски композитор, диригент и педагог од првата генерација македонски музички дејци († 1992.).
1921  Сухарто — претседател на Индонезија (п. 2008.).
1934  Видое Подгорец — македонски писател († 1997.).
1940  Ненси Синатра — американска поп-пејачка, ќерка на Френк Синатра.
1942  Рудигер Дорнбуш — германски економист.
1954  Грег Гин — американски рок-музичар, член на групата „Блек Флег“ (Black Flag).
1960  Мик Хакнал — англиски поп-музичар, член на групата „Симпли ред“ (Simply Red).
1961  Алка Вуица — хрватска поп-пејачка.
1962  Ник Роудс — англиски поп-музичар, член на групата „Дјуран Дјуран“ (Duran Duran).
1964  Буч Рејнолдс — американски атлетичар.
1976  Линдзи Девенпорт — американска тенисерка.
1977  Кање Вест — американски рапер и музички продуцент.
1983  Ким Клајстерс — белгиска тенисерка.
1984  Макси Переира — уругвајски фудбалер.
1984  Хавиер Маскерано — аргентински фудбалер.
1984  Миа Борисављевиќ — српска пејачка.
1985  Хосе Хоакин Рохас — шпански велосипедист.
1989  Бен Херманс — белгиски велосипедист.
1988  Рејналдо Заварке — венецуелски глумец.
1989  Травис Мајер — австралиски велосипедист.
1995  Ферлан Менди — француски фудбалер.
1997  Јелена Остапенко — латвиска тенисерка.


9 јуни


1508  Примож Трубар — словенечки протестански преродбеник († 1586.).
1661  Фјодор IIIруски цар.
1672  Петар I — руски цар († 1725.).
1781  Џорџ Стивенсон — англиски инженер и пронаоѓач на парната локомотива († 1848.).
1891  Кол Портер — американски композитор.
1939  Чарлс Веб — американски писател.
1941  Џон Лорд — англиски рок-музичар, член на групата „Дип парпл“ (Deep Purple).
1943  Кени Барон — американски џез-музичар.
1961  Мајкл Џеј Фоксканадски глумец.
1963  Џони Деп — американски глумец.
1963  Дејвид Коеп — американски сценарист и режисер.
1977  Предраг Стојаковиќ — српски кошаркар.
1978  Мирослав Клозе — германски фудбалер.
1980  Антони Геслен — француски велосипедист.
1981  Натали Портман — израелско-американска глумица.
1983  Теодора — принцеза на Грција.
1984  Весли Снејдер — холандски фудбалер.
1984  Алекс Расмусен — дански велосипедист.
1988  Сократис Папастатопулос — грчки фудбалер.


10 јуни


1819  Гистав Курбе — француски сликар.
1887  Владимир Смирнов — руски математичар.
1912  Ванчо Николески — македонски писател.
1915  Сол Белоу — канадско-американски писател, нобеловец и пулицеровец.
1921  Принц Филип — војвода од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета II.
1921  Иван Кожариќ — хрватски вајар.
1922  Џуди Гарланд — американска глумица и пејачка.
1927  Ладислав Кубала — унгарски фудбалер.
1928  Морис Сендак — американски писател за деца и илустратор.
1932  Љупка Апостолова — македонски изведувач.
1952  Пенг Бо — кинески кану-спринтер.
1956  Зоран Шапуриќ — македонски политичар и публицист.
1959  Карло Анчелоти — италијански фудбалер и тренер.
1961  Ким Дил — американска рок-музичарка, членка на групата „Пиксис“.
1965  Елизабет Харлибританска глумица, модел и кинематографски продуцент.
1966  Дејвид Плат — англиски фудбалер.
1972  Радмила Шекеринска Јанковска — македонски политичар.
1979  Светлана Захароваруска балерина.
1980  Александра Пилева — македонска пејачка.
1981  Александар Липатов — руски слалом-кајакар.
1985  Василис Торосидис — грчки фудбалер.
1999  Рафаел Леао — португалски фудбалер.


11 јуни


1431  Едмунд Тјудор — Прв Ерл од Ричмонд.
1572  Бен Џонсон — англиски ренесансен драматург.
1776  Џон Констабл — англиски уметник.
1864  Рихард Штраус — германски композитор и диригент.
1876  Јанка Каневчева — македонска револуционерка.
1899  Јасунари Кавабата — јапонски писател, добитник на Нобеловата награда во 1968 година.
1910  Жак Кусто — француски океанограф.
1912  Вилијам Базиотес — американски сликар.
1951  Маријан Бенеш — југословенски боксер.
1955  Јуриј Седих — советски атлетичар.
1958  Бери Адамсон — англиски поп и рок музичар.
1971  Владимир Грушкин — руски кану-спринтер.
1986  Фабио Дуарте — колумбиски велосипедист.
1999  Кај Хаверц — германски фудбалер.


12 јуни


1840  Јакуб Арбес — чешки писател, критичар и новинар.
1856  Спиро Гулапчев — македонски анархист.
1877  Јохан Фридрих Хегер — германски архитект.
1915  Дејвид Рокфелер — американски банкар.
1924  Џорџ Херберт Вокер Бушпретседател на САД (1988 — 1992).
1926  Амадео Каризо — арегентински фудбалски голман.
1928  Петрос Моливијатис — грчки политичар.
1929  Ана Франк — холандска Еврејка, жртва на холокаустот (п. 1988.).
1930  Столе Аранѓеловиќ — српски и југословенски глумец.
1941  Чик Кореја — американски џез-музичар.
1945  Пет Џенингс — северноирски фудбалер.
1949  Тодор Мицов — македонски поет.
1955  Мурат Мурати — македонски лингвист.
1959  Хуан Антонио Сан Епифанио — шпански кошаркар.
1965  Гвен Торенс — американска атлетичарка.
1969  Витал Хејнен — белгиски одбојкарски тренер.
1977  Николас Васкес — аргентински глумец.
1979  Диего Милито — аргентински фудбалер.
1981  Адријана Лима — бразилски модел.
1982  Марко Поповиќ — хрватски кошаркар.
1984  Бруно Соријано — шпански фудбалер.
1986  Серхио Родригес — шпански кошаркар.
1989  Андреја Гвардини — италијански велосипедист.
1992  Филипе Кутињо — бразилски фудбалер.
1996  Давинсон Санчес — колумбиски фудбалер.


13 јуни


1831  Џејмс Кларк Максвел — шкотски физичар и математичар.
1865  Вилијам Јејтс — ирски писател.
1884  Антон Дрекслер — германски нацистички водач.
1888  Томо Смилјаниќ - Брадина — македонски и српски етнограф.
1894  Жак-Анри Лартиг — француски фотограф и сликар.
1897  Паво Нурми — фински атлетичар.
1899  Карлос Чавез — мексикански композитор.
1911  Луис Алварес — американски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1915  Дон Баџ — американски тенисер.
1928  Џон Неш — американски математичар.
1943  Душко Локин — хрватски поп-пејач.
1944  Бан Ки Мун — корејски дипломат, генерален секретар на Обединетите Нации.
1947  Саво Климовски — македонски универзитетски професор и политичар.
1950  Радимир Михајловиќ - Точак — српски и југословенски рок-гитарист.
1951  Васил Дрвошанов — македонски поет.
1955  Алан Хансен — шкотски фудбалер.
1957  Ринат Дасаев — руски и советски фудбалер.
1959  Бојко Борисов — премиер на Бугарија.
1964  Шарунас Марчуљонис - литвански и советски кошаркар.
1980  Хуан Карлос Наваро — шпански кошаркар.
1980  Флоран Малуда — француски фудбалер.
1982  Кенениса Бекеле — етиопски атлетичар.
1986  Ерос Капеки — италијански велосипедист.
1986  Кеисуке Хонда — јапонски фудбалер.
1993  Кингсли Коман — француски фудбалер.
1993  Томас Парти — фудбалер од Гана.
1991  Антон Заболотни — руски фудбалер.


14 јуни


1736  Шарл Огистен де Кулон — француски физичар.
1811  Хариет Бичер Стоу — американски аболиционист и писателка.
1832  Николаус Ото — германски инженер и пронаоѓач.
1856  Андреј Марков — руски математичар.
1925  Далтон Тревизан — бразилски писател.
1928  Ернесто Рафаел Гевара де ла Серна (Че Гевара) — јужноамерикански револуционер и борец за слобода.
1930  Бора Костиќ — српски и југословенски фудбалер.
1931  Васко Липовац — хрватски сликар.
1933  Јежи Кошињски — американски писател.
1946  Доналд Трамп — американски стопанственик и политичар.
1951  Александар Сокуров — руски филмски режисер.
1961  Бој Џорџ — англиски поп-пејач.
1961  Сем Перкинс — американски кошаркар.
1961  Душан Коиќ — српски рок-музичар, член на групите „Шарло акробата“ и „Дисциплина кичме“.
1963  Тони Савевски — македонски фудбалер.
1963  Рамбо Амадеус — српски рок-музичар.
1968  Тони Смит — американски кошаркар.
1969  Штефи Граф — германска тенисерка.
1969  Џексон Ричардсон — француски ракометар.
1973  Пламен Константинов — бугарски одбојкар.
1974  Винченцо Монтела — италијански фудбалер.
1976  Масимо Одо — италијански фудбалер.
1983  Матија Гаваци — италијански велосипедист.


15 јуни


1330  Едвард Црниот Принц — син на англискиот крал Едвард III.
1479  Лиза дел Џокондо — позната како Мона Лиза.
1519  Хенри Фицрој — незаконски син на Хенри VIII.
1843  Едвард Григ — норвешки композитор.
1882  Јон Антонеску — премиер на Романија.
1882  Павел Шатев — македонски револуционер.
1899  Федерико Гарсија Лорка — шпански писател.
1922  Јусуф Реџепи — македонски лекар.
1923  Ерланд Јозефсон — шведски глумец.
1923  Ерол Гарнер — американски џез-музичар.
1930  Фахри Каја — македонски поет.
1943  Џони Халидеј — француски пејач и глумец.
1946  Бранко Балетиќ — црногорски и југословенски филмски режисер.
1953  Мери Цетиниќ — хрватска и југословенска поп-пејачка.
1953  Славољуб Муслин — српски фудбалер.
1953  Си Ѓинпингпретседател на НР Кина.
1964  Кортни Кокс — американска глумица.
1964  Михаел Лаудруп — дански фудбалер.
1969  Оливер Кан — германски фудбалер.
1969  Ајс Кјуб — американски рапер, музички продуцент и глумец.
1970  Жан Табак — хрватски кошаркар.
1980  Икер Ромеро — шпански ракометар.
1992  Мохамед Салах — египетски фудбалер.
1995  Егор Клјука — руски одбојкар.


16 јуни


1313  Џовани Бокачо — италијански писател.
1612  Мурат IV — отомански султан.
1859  Паја Јовановиќ — српски сликар.
1866  Германос Каравангелис — грчко духовно лице.
1890  Стен Лорел — англиски глумец.
1924  Лаки Томпсон — американски џез-музичар.
1937  Симеон Сакскобурготски — бугарски премиер.
1952  Јоргос Папандреу (помладиот) — грчки премиер.
1958  Зоран Предин — словенечки рок-музичар, член на групата „Лачни Франц“.
1960  Ена Беговиќ — хрватска и југословенска глумица.
1961  Витомир Долински — македонски новинар.
1966  Јан Железни — чешки атлетичар.
1967  Јирген Клоп — германски фудбалски тренер.
1970  Гоце Димовски — македонски поет.
1971  Тупак — американски рапер (п. 1996).
1986  Фернандо Муслера — уругвајски фудбалски голман.
1988  Пим Лигтхарт — холандски велосипедист.
1989  Берт-Јан Линдеман — холандски велосипедист.
2000  Бјанка Андрееску — канадска тенисерка.


17 јуни


1239  Едвард Iкрал на Англија.
1682  Карл XIIкрал на Шведска.
1703  Џон Весли — основач на Методистичката црква.
1818  Шарл Гуно — француски композитор, главен претставник на класичниот правец на француската музика во XIX век.
1882  Игор Стравински — руски композитор.
1897  Трајчо Костов — бугарски комунист.
1898  Мауриц Корнелис Ешер — холандски графички уметник.
1907  Чарлс Имс — американски дизајнер и архитект.
1915  Васил Григоров Василев — македонски борец.
1929  Тигран Петросјан — ерменски и советски шахист.
1929  Томислав Црнковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1933  Усни Доко — македонски и југословенски кајакар.
1939  Кшиштоф Зануси — полски режисер.
1940  Џорџ Акерлоф — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2001 година.
1941  Илија Чавкаловски — македонски градежник.
1958  Џело Бијафра —амрикански панк-рок музичар]], член на групата „Дед Кенедис“.
1975  Милан Гуровиќ — српски кошаркар.
1980  Наумче Мојсовски — македонски ракометар.
1987  Кендрик Ламар — американски рапер.
1980  Венус Вилијамс — американска тенисерка.
1990  Алан Џагоев — руски фудбалер.
1990  Георг Прајдлер — австриски велосипедист.
1994  Александар Барабанов — руски хокеар.
1995  Клеман Ленгле — француски фудбалер.
1999  Елена Рибакина — казахстанска тенисерка.


18 јуни


1491  Хенри VIIIкрал на Англија.
1812  Иван Гончаров — руски писател.
1866  Стамат Икономов — бугарски офицер.
1882  Георги Димитров — раководител на БКП и премиер на Бугарија.
1902  Борис Барнет — советски филмски режисер и глумец.
1918  Франко Модиљани — италијанско-американски економист, добитник на Нобеловата награда во 1985 година.
1922  Жамила Колономос — македонска револуционерка.
1935  Слободан Мицковиќ — македонски есеист и книжевен критичар.
1942  Пол Макартнианглиски пејач и текстописец.
1943  Рафаела Кара — италијанска пејачка.
1946  Фабио Капело — италијански фудбалски тренер.
1949  Лех Качињски — полски политичар.
1952  Изабела Роселини — италијанска глумица и фото-модел.
1961  Алисон Моје — англиска поп-пејачка.
1972  Митко Тошев — македонски вајар и сликар.
1974  Винченцо Монтелаиталијански фудбалер.
1982  Фабјен Лефевр — француски кајакар.
1982  Марко Бориелоиталијански фудбалер.
1982  Соња Ковач — хрватска глумица и модел.
1989  Пјер-Емерик Обамејанггабонски фудбалер.
1990  Ферхан Хасани — македонски фудбалер.
1990  Кристијан Тејлор — американски атлетичар, светски и олимписки шампион во трискок.
2001  Габриел Мартинели — бразилски фудбалер.


19 јуни


551 п.н.е.  Конфуцие — кинески филозоф.
1269  Елеонорагрофица од Бар.
1623  Блез Паскал — француски математичар, физичар, книжевник и филозоф.
1781  Џорџ Стивенсон — англиски инженер и пронаоѓач.
1834  Едгар Дега — француски сликар, графичар и вајар.
1896  Волис Симпсон — сопруга на кралот Едвард VIII.
1906  Ернст Борис Чејн — британски физиолог и биохемичар, добитник на Нобеловата награда за медицина во 1945 година.
1918  Илија Милчин — македонски глумец, режисер, јазичар и преведувач.
1937  Вилијам Пул — американски економист.
1947  Салман Ружди — британски писател со индиско потекло.
1948  Ник Дрејк — англиски музичар.
1958  Сергеј Макаров — руски и советски хокеар.
1962  Пола Абдул — американска поп-пејачка,
1966  Марјан Додовски — македонски политичар.
1967  Бјорн Дели — норвешки скијач.
1970  Владимир Пешевски — македонски политичар.
1971  Андреа Сарторети — италијански одбојкар.
1975  Берт Грабш — германски велосипедист.
1978  Дирк Новицки — германски кошаркар.
1984  Пол Дејно — американски глумец, режисер и продуцент.
1987  Саша Модоло — италијански велосипедист.
1991  Андреј Крамариќ — хрватски фудбалер.
1996  Лоренцо Пелегрини — италијански фудбалер.


20 јуни


1389  Јован — Прв војвода од Бедфорд.
1469  Џан Галеацо Сфорцавојвода на Милано.
1819  Жак Офенбах — француски композитор од германско потекло.
1909  Ерол Флин — американски глумец.
1922  Александар Сариевски — македонски народен пејач и композитор.
1928  Ерик Долфи — американски џез-музичар.
1932  Роберт Рождественски — руски поет.
1941  Стифен Фриарс — англиски филмски режисер.
1942  Брајан Вилсон — американски рок-музичар, член на групата „Бич бојс“ (Beach Boys).
1949  Лајонел Ричи — американски поп-музичар.
1958  Светозар Цветковиќ — српски глумец.
1960  Џон Тејлор — англиски поп-музичар, член на групата „Дјуран Дјуран“ (Duran Duran).
1967  Никол Кидман — австралиска глумица.
1968  Роберт Родригес — американски режисер.
1976  Жулијано Белети — бразилски фудбалер.
1978  Френк Лампард — англиски фудбалер.
1980  Фабијан Вегман — германски велосипедист.
1982  Алексеј Березутски — руски фудбалер.
1982  Василиј Березутски — руски фудбалер.
1987  Асмир Беговиќ — босански фудбалер.
1993  Сеад Колашинац — босански фудбалер.


21 јуни


1002  Лав IXримски папа.
1781  Симеон Денис Поасон — француски математичар и физичар.
1839  Мачадо де Асис — бразилски писател.
1905  Жан Пол Сартр — француски филозоф и писател.
1921  Џејн Расел — американска глумица.
1948  Јован Аќимовиќ — српски и југословенски фудбалер.
1954  Бранко Цветкоски — македонски поет.
1955  Мишел Платини — француски фудбалер.
1961  Ману Чао — француско-шпански музичар.
1973  Џулиет Луис — американска глумица и пејачка.
1973  Иван Аџиќ— српски фудбалер.
1982  Вилијам — британски престолонаследник.
1983  Едвард Сноуден — американски разоткривач.
1985  Лана Дел Реј — американска пејачка и продуцентка.
1990  Сандра Перковиќ — хрватска атлетичарка.
1990  Павел Заторски — полски одбојкар.


22 јуни


1767  Вилхелм фон Хумболт — германски хуманист, основач на Универзитетот Хумболт во Берлин.
1837  Пол Морфиамерикански шаховски велемајстор.
1898  Ерих Марија Ремарк — германски писател.
1907  Алберто Моравија — италијански писател.
1943  Клаус Марија Брандауер — австриски глумец и режисер.
1947  Пит Маравич — американски кошаркар.
1948  Тод Рундгрен — американски рок-музичар и музички продуцент.
1949  Мерил Стрип — американска глумица.
1949  Џуна — руски исцелител.
1953  Синди Лопер — американска поп-пејачка.
1960  Драган Спасески — македонски поет и сликар.
1962  Клајд Дрекслер — американски кошаркар.
1964  Ден Браунамерикански писател.
1975  Андреас Кледен — германски велосипедист.
1979  Тома Веклер — француски велосипедист.
1980  Атанас Николовски — македонски кајакар.
1984  Јанко Типсаревиќ — српски тенисер.
1987  Дени Грин — американски кошаркар.
1989  Зоран Драгиќ — словенечки кошаркар.
1996  Родри — шпански фудбалер.


23 јуни


47 п.н.е.  Птоломеј XV Цезарион — последниот крал од Птоломејската династија.
1668  Џамбатиста Вико — италијански политички филозоф и реторичар.
1889  Ана Ахматова — руска и советска поетеса.
1899  Густав Крклец — хрватски писател.
1912  Алан Тјуринг — англиски математичар и пронаоѓач († 1954.).
1915  Кузман Јосифовски - Питународен херој на Македонија.
1937  Марти Ахтисари — претседател на Финска.
1940  Вилма Рудолф — американска атлетичарка.
1941  Роберт Хантер — американски рок-музичар.
1955  Жан Тигана — француски фудбалер.
1955  Бранка Парлиќ — српска пијанистка.
1961  Ентоан Кар — американски кошаркар.
1961  Митар Суботиќ — југословенски и српски рок-музичар.
1972  Зинедин Зидан — француски фудбалер и тренер.
1981  Антони Коста — англиски пејач.
1986  Симон Шпилак — словенечки велосипедист.
1987  Нандо де Коло — француски кошаркар.
1998  Јосип Брекало — хрватски фудбалер.


24 јуни


1842  Емброуз Бирс — американски писател.
1869  Георги — грчки принц.
1895  Џек Демпси — американски боксер.
1911  Ернесто Сабато — аргентински писател.
1911  Хуан Мануел Фанџо — аргентински возач во „Формула 1“.
1928  Бранко Хорват — хрватски и југословенски економист.
1930  Иван Сламниг — хрватски писател.
1930  Клод Шаброл — француски режисер, сценарист и глумец.
1944  Џеф Бек — англиски рок-гитарист.
1959  Дерек Симпсон — јамајски реге-пејач.
1950  Мајда Тушар — македонска театарска и филмска глумица.
1951  Чарлс Стариџанглиски сценарист.
1968  Борис Гелфанд — израелски шахист.
1977  Франсин Жордишвајцарска пејачка.
1985  Крунослав Симон — хрватски кошаркар.
1991  Мутаз Еса Баршим — катарски атлетичар.
1992  Давид Алаба — австриски фудбалер.
1999  Дарвин Нуњес — уругвајски фудбалер.


25 јуни


1242  Беатриса — војвотка од Бретања.
1852  Антони Гауди — каталонски архитект.
1864  Валтер Нернст — германски физичар и хемичар, добитник на Нобелова награда за хемија.
1883  Петар Здравев — професор на Медицинскиот факултет во Скопје.
1900  Луис Маунтбатен — британски поткрал на Бурма.
1903  Џорџ Орвел — англиски писател.
1923  Сем Френсис — американски сликар.
1923  Ватрослав Мимицахрватски режисер.
1924  Сидни Ламет — американски глумец и режисер.
1926  Ингеборг Бахман — австриска писателка.
1934  Петре М. Андреевски — македонски писател.
1942  Ангел Гавровски — македонски сликар.
1956  Борис Трајковски — претседател на Република Македонија.
1960  Зорица Конџа — хрватска пејачка.
1960  Алдо Серена — италијански фудбалер.
1963  Џорџ Мајкл — британски пејач.
1966  Дикембе Мутомбокошаркар на НБА со потекло од ДР Конго.
1968  Доринел Мунтеану — романски фудбалер.
1975  Владимир Крамник — руски шахист.
1982  Вилијам Боне — француски велосипедист.
1985  Скот Браун — шкотски фудбалер.
1986  Марсел Вис — швајцарски велосипедист.
1987  Рафаел Валс — шпански велосипедист.
1997  Родриго Бетанкур — уругвајски фудбалер.


26 јуни


1730  Шарл Месје — француски астроном, автор на Месјеовиот каталог.
1805  Џузепе Мацини — италијански револуционер и демократ.
1824  Вилијам Томсон Келвин — англиски научник во полето на термодинамиката, електродинамиката, механиката и хидродинамиката.
1841  Паул Валот — германски архитект од хугенотско потекло, најпознат како автор на зградата на Рајхстагот во Берлин.
1856  Макс Штирнергермански филозоф, анархист.
1869  Владимир Ласкаревруски геолог и палеонтолог.
1892  Перл Бакамериканска писателка, добитник на Нобеловата награда.
1898  Вили Месершмитгермански авиоконструктор.
1908  Салвадор Аљендесоцијалистички претседател на Чиле од 1970 до 1973 г.
1916  Златко Прица — хрватски сликар.
1933  Клаудио Абадо — италијански диригент.
1936  Коста Пеев — македонски славист.
1947  Петер Слотердајк — германски филозоф и писател.
1955  Мик Џонс — британски гитарист.
1956  Крис Ајсак — американски поп-пејач.
1968  Паоло Малдини — италијански фудбалер.
1970  Крис О'Донеламерикански глумец.
1976  Ед Јовановски — канадски хокеар од македонско потекло.
1985  Стефан Пулис — француски велосипедист.
1987  Самир Насри — француски фудбалер.
1988  Алексеј Спиридонов — руски одбојкар.
1993  Аријана Гранде — американска пејачка и глумица.


27 јуни


1850  Јорген Грам — дански математичар.
1869  Ема Голдманамериканска анархистка и феминистка со потекло од Литванија.
1872  Хебер Кертисамерикански астроном.
1908  Жоао Гимараеш Роза - бразилски писател.
1936  Велко Силјаноски — македонски професор.
1941  Кшиштоф Кишловскиполски филмски режисер.
1942  Брус Џонстонамерикански рок-музичар, член на групата „Бич бојс“ (Beach Boys).
1943  Димитар Башевски — македонски писател.
1953  Тања Бошковиќ — српска глумица.
1955  Петер Ловшин — словенечки рок-музичар, член на групата „Панкрти“ (Pankrti).
1971  Сержињо — бразилски фудбалер.
1977  Раул Гонзалез — шпански фудбалер.
1977  Даниел Шариќ — босански ракометар.
1980  Марат Сафин — руски тенисер.
1985  Нико Розберг — германско-фински возач во „Формула 1“.
1985  Светлана Кузнецоваруска тенисерка.
1986  Лешон Мерит — американски атлетичар.
1988  Денис Ванендерт — белгиски велосипедист.
1988  Лука Мезгец — словенечки велосипедист.
1990  Тејлор Фини — американски велосипедист.


28 јуни


1476  Павле IV — римски папа.
1491  Хенри VIIIкрал на Англија.
1577  Петер Паул Рубенс — фламански сликар.
1712  Жан Жак Русофранцуски филозоф.
1849  Младен Дилевски — македонски поет.
1867  Лујџи Пиранделоиталијански писател, добитник на Нобеловата награда.
1880  Никола Киров Мајски — македонски писател.
1926  Мел Брукс — американски режисер и глумец.
1932  Драгољуб Ставрев — македонски политичар.
1952  Пјетро Менеја — италијански атлетичар.
1957  Георги Првановпретседател на Бугарија.
1965  Џон Медески — американски џез-музичар.
1966  Џон Кјузак — американски глумец.
1979  Тим Макордрок-музичар, член на групата „Evanescence“.
1981  Васил Кириенка — белоруски велосипедист.
1982  Томислав Пачовски — македонски фудбалер.
1986  Петар Ненадиќ — српски ракометар.
1991  Кевин Де Бројне — белгиски фудбалер.
1996  Дона Векиќ — хрватска тенисерка.
1999  Маркета Вондрушова — чешка тенисерка.


29 јуни


1798  Џакомо Леопардииталијански поет.
1864  Наум Туфекчиев — македонски револуционер.
1877  Петар Кочиќ — српски писател.
1900  Антоан де Сент Егзиперифранцуски писател и воздухопловец.
1911  Бернард Херманамерикански филмски композитор.
1922  Васко Попа — југословенски поет.
1925  Џорџо Наполитано — италијански политичар.
1930  Славомир Мрожек — полски писател.
1948  Јан Пајс — британски музичар, тапанар на рок-групата „Дип Парпл“ (Deep Purple).
1951  Петер Вилфан — југословенски и словенечки кошаркар, новинар и политичар.
1954  Жуниор — бразилски фудбалер.
1955  Зорица Брунцлик — српска фолк-пејачка.
1963  Калид Ел Масри — германски државјанин.
1978  Никол Шерзингер — американска пејaчка.
1988  Евер Банега — аргентински фудбалер.
1991  Кавај Леонард — американски кошаркар.
1994  Лукаш Качмарек — полски одбојкар.
1994  Леандро Паредес — аргентински фудбалер.


30 јуни


1470  Шарл VIII — француски крал.
1685  Доминикус Цимерман — германски рококо архитект.
1879  Димитар Попов — бугарски револуционер.
1906  Ентони Ман — американски филмски глумец и режисер.
1911  Чеслав Милош — полски писател.
1931  Ендрју Хил — американски џез-музичар.
1933  Томислав Ивиќ — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
1938  Мирко Новосел — хрватски и југословенски кошаркарски тренер.
1939  Павле Кузмановски — македонски академски сликар.
1963  Ингви Малмстиншведски гитарист, композитор и еден од пионерите на жанрот на нео-класичниот метал.
1966  Мајк Тајсонамерикански боксер.
1970  Елизабета Канческа Милевска — министер за култура на Македонија.
1975  Ралф Шумахергермански Формула 1 возач.
1979  Силвен Шаванел — француски велосипедист.
1983  Маркус Бургхарт — германски велосипедист.
1983  Шерил — англиска пејачка.
1985  Мајкл Фелпсамерикански пливач.
1990  Јака Блажич — словенечки кошаркар.
1990  Душан Лајовиќ — српски тенисер.


31 јуни


31 јуни (родени)