Тони Савевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тони Савевски
Лични податоци
Полно име Тони Савевски
Роден во    Битола
Положба среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК АЕК Атина
Младинска кариера
ФК Пелистер
Сениорска кариера1
Години Клуб Наст. (гл-ви)*
1980-1988
1989-2001
ФК Вардар
ФК АЕК
Вкупно
181 (10)
356 (51)
537 (61)   
Репрезентација
1988-1989
1994-2000
Југославија
Македонија
Total
002 0(0)
009 0(0)
011 0(0)
Екипи под раководство
2001
2001-2002
2002-2004
2004-
ФК АЕК Атина
ФК Аполон Лимасол
ФК Омонија
ФК АЕК Атина (менацер)

1 Настапи и постигнати голови како сениор
се брои само домашна лига г.)
* Настапи (Голови)

Тони Савевски (роден на 14 јуни 1963 во Битола) — македонски фудбалер, кој бил играч од средниот ред.

Савевски e земен во фудбалски клуб АЕК.