Канје Вест

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кање Вест)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Канје Вест
Биографски податоци
Родено име Канје Омари Вест
Роден(а) 8 јуни 1977 (1977-06-08) (воз. 41 г.)
Атланта (Џорџија), САД
Потекло Чикаго, Илиноис, САД
Жанрови Хип-хоп
Занимања Продуцент, рапрер, музичар, пејач
Инструменти вокал, клавијатура, самплер, синтисајзер
Период на активност 1996–
Издавачи GOOD Music, Roc-A-Fella, Def Jam
Мреж. место kanyewest.com

Канје Омари Вест (англиски: Kanye Omari West; р. 8 јуни 1977)[1] е американски рапер. Својот деби-албум, The College Dropout го издал во 2004 година, а својот втор албум, Late Registration го издал во 2005 година, третиот Graduation 2007, а четвртиот 808s & Heartbreak во 2008 година додека пак последниот албум My Beautiful Dark Twisted Fantasy во 2010 година. Неговите први три албуми (помалку и четвртиот) добиле многу награди[2][3] како и пофалби од критичарите.[4] Сите албуми постигнале голем комерцијален успех, а три од четирите негови албуми го освоиле првото место на топ-листите во САД. Вест води и своја издавачка куќа, GOOD Music.[5] Вестовата маскота е Мечката Губитник (Dropout Bear), мече кое се појавува на корицита на три од петте негови албуми, како и на многу синглови и видео спотови.[6]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

Заеднички албуми со други артисти

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]