Welcome to Heartbreak

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Welcome to Heartbreak“
Песна од Кање Вест заедно Kid Cudi од албумот 808s & Heartbreak
Снимен 2008
Жанр Синтпоп, електро хоп
Должина 4:23
Куќа Roc-A-Fella, Def Jam
Текст Кање Вест, Џеф Баскер, Патрик Рејнолдс, Скот Мескуди
Продуцент Кање Вест, Џеф Баскер, Плејн Пет
808s & Heartbreak список на песни
"Say You Will"
(1)
"Welcome to Heartbreak"
(2)
"Heartless"
(3)

Welcome to Heartbreak е песна изведена од американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест. Песната е направена според инспирација од разговорот помеѓу Вест и извршниот потпретседател на MTV, Дејв Сирулник, каде што Сирулник му ги покажувал на Вест сликите од неговите деца. Во песната се зборува за тоа како Вест не успева да формира свое семејство со кое што би живеел нормален живот.[1] Песната е претставена како „вовед“ во четвртиот студио албум на Кање Вест, „808s & Heartbreak“.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2008) Највисока
Позиција
U.S. Billboard Pop 100 87
UK R&B Chart[2] 33

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Welcome to Heartbreak Songfacts
  2. „Top 40 RnB Singles: 24.05.2009“. The Official Charts Company. BBC Radio 1. bbc.co.uk. архивирано од изворникот на 25 мај 2012 г.. https://archive.is/AcHX. посет. 27 мај 2009 г.