Stronger (песна на Кање Вест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Stronger“
Сингл од Кање Вест
од албумот Graduation
Страна Б Can't Tell Me Nothing
Издаден јули 31 2007 (2007-07-31)
Формат ЦД сингл, дигитално симнување, 12 инчен сингл
Снимен 2006 (2006)
Жанр хип-хоп, поп рап
Должина 5:12
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Томас Банглатер, Гај-Мануел де Хомем-Кристо, Едвин Брдсонг
Продуцент Кање Вест (дополнителното програмирање на тапани од страна на Timbaland (Тимбленд), Мајк Дејн)
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Can't Tell Me Nothing"
(2007)
"Stronger"
(2007)
"Good Life"
(2007)
Музичко видео
Музички спот на YouTube

Stronger“ е песна изведена од страна на американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест, издаден како втор сингл од неговиот трет студиски албум Graduation. Беше продуцирана од страна на Вест заедно со Мајк Дејн и Тимбленд. Песната содржи вокален семпл од песната „Harder, Better, Faster, Stronger“ изведена од страна на French house заедно со Daft Punk, кои ги добија текстописните заслуги како и појавувањето на нивните костуми во музичкиот спот за песната.[1] Синглот првпат беше издаден во дигитална форма на 31 јули 2007 година и наскоро стана третиот број еден сингл на Вест. Песната освои и Греми Награда за Најдобра Рап Соло Изведба на педесеттото издание на Греми Наградите. Од јуни 2011, синглот е продаден во преку 4,402,000 диигитални примероци во САД.

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Позиции на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2007) Највисока
позиција
Australian Singles Chart[2][3] 2
Austrian Singles Chart 29
Canadian Hot 100 1
Czech IFPI Chart 27
Danish Singles Chart 20
Dutch Singles Chart 35
European Hot 100 Singles[4] 3
Finnish Singles Chart[5] 8
French Singles Chart[6] 3
German Singles Chart 17
Irish Singles Chart 2
New Zealand Singles Chart 1
Norwegian Singles Chart 3
Portuguese Singles Chart 30
Swedish Singles Chart 19
Swiss Singles Chart 29
Turkish Singles Chart 1
UK Singles Chart 1
US Billboard Hot 100 1
US Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs[7] 30
US Billboard Hot Rap Tracks[8] 3
US Billboard Pop Songs[9] 1

Продажба и сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација
Австралија ARIA Платина[10]
Нов Зеланд RIANZ Злато[11]
САД RIAA 4x Платина[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. (2007) Album notes for Graduation by Kanye West. Roc-A-Fella Records.
 2. "Kanye West – Stronger worldwide chart positions and trajectories". aCharts.us. Retrieved October 20, 2007.
 3. Czech IFPI Radio Top100 – Stronger. IFPI. Посетено на August 27, 2007
 4. „European Hot 100 Singles – Stronger“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2007-09-08. Посетено на 2007-09-08.[мртва врска]
 5. „Finland – Stronger“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2007-11-03. Посетено на 2008-03-08.[мртва врска]
 6. „France – Stronger“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-03-08. Посетено на 2008-03-08.[мртва врска]
 7. „Hot R&B/Hip-Hop Songs – Stronger“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2007-11-10. Посетено на 2007-11-10.[мртва врска]
 8. „Hot Rap Tracks – Stronger“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2007-12-15. Посетено на 2007-12-15.[мртва врска]
 9. http://www.billboard.com/#/artist/kanye-west/chart-history/322005?f=381&g=Singles
 10. „ARIA Charts - Accreditations - 2008 Singles“. Australian Recording Industry Association. 2008-12-31. Посетено на 2008-12-31.
 11. „Chart #1592: Stronger Gold certification“. Recording Industry Association of New Zealand. rianz.org.nz. 2007-11-26. Архивирано од изворникот на 2011-02-02. Посетено на 2007-11-26.
 12. „Kanye West – Stronger RIAA certification“. Recording Industry Association of America. Nielsen Business Media Inc. 2008-12-12. Архивирано од изворникот на 2015-12-12. Посетено на 2008-12-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]