Drive Slow

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Drive Slow“
Сингл од Кање Вест во соработка со Пол Вал и GLC
од албумот Late Registration и The Peoples Champ
Страна Б „We Major“
Издаден 6 јуни 2006
Формат 12 инчен сингл, ЦД сингл
Снимен 2004
во The Record Plant и Chalice Recording Studios во Холивуд Холивуд, Калифорнија
Жанр хип-хоп, џез рап
Должина 4:32
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Swisha House, Asylum Records, Атлантик Рекордс
Композитор Кање Вест, Пол Слејтон, Леонард Харис
Продуцент Кање Вест
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Touch the Sky"
(2006)
"Drive Slow"
(2006)
"Extravaganza"
(2006)
Хронологија на синглови на Хајп Вилијамс
"Girl"
(2006)
"Drive Slow"
(2006)
"Break 'Em Off"
(2007)

Drive Slow“ е песна изведена од страна на американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест. Беше издадена на 6 јуни 2006 година како петти и последен сингл од шестиот албум на Вест, Late Registration. Песната содржи примерок од песната на Хенк Крафорд, „Wildflower“ и исто така во песната гостуваат Пол Вал и GLC, со бекап вокали изведени од страна на пејачот Тони „Penafire“ Вилијамс.[1] Иако прими добри музички критики за текстот и звукот, синглот не атакуваше на ниедна табела поради недостаток на емитување по радијата.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (2005) Album notes for Late Registration by Kanye West. Roc-A-Fella Records.
  2. Reid, Shaheem (2006-11-06). „Kanye West On Awards Show Bum-Rush: 'It Was Just Out Of Raw Emotion'. MTV. MTV Networks. Посетено на 2008-06-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]