Monster (песна од Кање Вест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Monster“
Monster-Kanye-West-.png
Сингл од Кање Вест во соработка со Џеј-Зи, Рик Рос, Бон Ивер и Ники Минаж
од албумот My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Издаден октомври 23 2010 (2010-10-23)
Жанр Хип хоп, хороркор
Должина 6:18
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Шон Картер, Рик Рос, Ники Минаж, Џастин Вернон
Продуцент Кање Вест

Monster е третиот сингл од петтиот студиски албум на американскиот хип-хоп артист Кање Вест, My beautiful Dark Twisted Fantasy. Кање Вест ја изведува оваа песна заедно со Џеј-Зи, Рик Рос, Ники Минаж и Џастин Вернон член на групата Бон Ивер[1][2]. Песната првично е објавена на 27 август 2010 година како дел од проектот GOOD Fridays. На 23 октомври 2010 година песната се појави и на iTunes.

Табели[уреди | уреди извор]

Табели (2010) Највисока
позиција
Канада (Канадски Хот 100)[3] 43
ОК Синглови (Официјални музички табели)[4] 146
САД Билборд Хот 100[5] 18
САД Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни (Билборд)[6] 30
САД Рап Песни (Билборд)[7] 15

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.mtv.com/news/articles/1650356/20101019/west_kanye.jhtml.
  2. FMQB: Radio Industry News, Music Industry Updates, Arbitron Ratings, Music News and more!
  3. "Kanye West Album & Song Chart History" Canadian Hot 100 for Kanye West. Prometheus Global Media.
  4. „CHART LOG UK: NEW ENTRIES UPDATE“. zobbel.de. 4 декември 2010. Посетено на 16 февруари 2011.
  5. "Kanye West Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Kanye West. Prometheus Global Media.
  6. "Kanye West Album & Song Chart History" Billboard R&B/Hip-Hop Songs for Kanye West. Prometheus Global Media.
  7. "Kanye West Album & Song Chart History" Billboard Rap Songs for Kanye West. Prometheus Global Media.