Прејди на содржината

My Beautiful Dark Twisted Fantasy

Од Википедија — слободната енциклопедија
„My Beautiful Dark Twisted Fantasy“
студио од Кање Вест
Издаден22 ноември 2010
Снимен2009–10
Avex Recording Studio
(Хонолулу, Хаваи)
Glenwood Place Studios
(Брубенк, Калифорнија)
Electric Lady Studios, Platinum Sound Recording
(Њујорк Сити, Њујорк)
Жанрхип-хоп
Траење68:42
Издавачка куќаРок-А-Фела Рекордс, Def Jam
ПродуцентКање Вест (also изврш. прод.), Џеф Баскер, Бинк, DJ Frank E, Emile, Џеј-Зи (изврш. прод.), Кјамбо Џошуа (изврш. прод.), L.A. Reid (изврш. прод.), Лекс Лугер, Мајк Карен, Мајк Дејн, No I.D., Џи Роберсон (изврш. прод.), RZA, S1
Кање Вест — Хронологија
808s & Heartbreak
(2008)
My Beautiful Dark Twisted Fantasy
(2010)
Watch the Throne
(2011)
Алтернативна корица
Издадени песни од My Beautiful Dark Twisted Fantasy
 1. "Power"
  Издадена: July 1, 2010
 2. "Runaway"
  Издадена: October 4, 2010
 3. "Monster"
  Издадена: октомври 23 2010 (2010-10-23)
 4. "All of the Lights"
  Издадена: јануари 18 2011 (2011-01-18)

My Beautiful Dark Twisted Fantasy е петтиот студиски албум од американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест, издаден на 22 ноември 2010 година од страна на продукциската куќа Рок-А-Фела Рекордс. Снимачките сесии за албумот заземале место привремено во „Avex Recording Studio“ во Хонолулу, Хаваи од 2009 до 2010 година. Продукцијата на албумот била во рацете на Вест и други продуценти, како што се Џеф Баскер, RZA, No I.D., и Mike Dean, и други. По кратка пауза во својата музичка кариера, Вест работи на албумот преку комунален развој во кои се вклучени самиот тој и разни други музичари и продуценти кои придонесуваат колективно својата музика. Забележано од страна на музичките автори за своите различни елементи,My beautiful Dark Twisted Fantasy содржи музички компоненти од претходните дела на Вест и карактеристични теми во врска со вишокот на пари и славата.

Албумот дебитираше на првото место на американската Билборд 200 табела, продавајќи над 495,000 копии во првата недела од издавањето во САД. Албумот постигна респектабилни места на табелите ширум светот и издавајќи четири синглови кои имаа прилично добар успех на табелите, вклучувајќи ги американските Билборд хитови „Power“, „Monster“, „Runaway“, и „All of the Lights“. По неговото издавање,доби My beautiful Dark Twisted Fantasy доби различни признанија од страна на музичките критичари, заработувајќи пофалби за своите различни музички стилови, богатиот квалитетот на производството, и дихотомните теми на Вест. Албумнот исто така беше прогласен за најдобар албум за 2010 година во безброј критики и гласања. Албумот доби сертификација платина од страна на Снимачката Индустриска Асоцијација на Америка и, од октомври 2011, продаде над 1,210,000 копии ширум САД.

Создавање[уреди | уреди извор]

Во 2010 година, Дрејк изјави дека работи на проектот кој,[1] според Вест ќе биде „еден од најдобрите хип-хоп албуми во последните 10 години.“ Веднаш по ова, тој рече дека овој албум ќе биде продуциран од страна на познатите рапери Q-Tip, RZA, DJ Premier и Pete Rock.[2][3].

Па, најпрвин, ако погледнете назад во творештвото на Кање Вест, тој всушност направи многу за да го врати семплувањето правејќи го повторно кул, иако тој е повеќе мејнстрим артист...но неговиот албум е составен од доста тежок бит и рима. Тој целосно е направен од електронска музика. Ќе бидете изненадени од тоа што ќе го слушнете.

DJ Premier, [4]

Синглови[уреди | уреди извор]

На 28 мај 2010 година низ интернетот се рашири незавршената верзија на синглот „Power“ (стилизирано „POWER“), изведена во соработка со Dwele[5]. На 30 јуни, тој официјално се појави на iTunes. Исто така беше најавен и ремиксот на оваа песна, изведен заедно со Џеј-Зи и Swizz Beatz[6]. Синглот „POWER“ за првпат се појави во јавноста преку радиото Hot 97 на 20 август во 12:00 часот.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Бр. НасловПродуцент(и) Траење
1. Dark Fantasy“    4:40
2. Gorgeous(во соработка со Kid Cudi & Раеквон)  5:57
3. Power“    4:52
4. „All of the Lights“ (Вовед)  1:02
5. All of the Lights“    4:59
6. Monster(во соработка со Џеј-Зи, Рик Рос, Нини Минаж & Бон Ивер)  6:18
7. So Appalled(во соработка со Џеј-Зи, Pusha T, Prynce Cy Hi, Swizz Beatz & RZA)  6:38
8. Devil in a New Dress(во соработка со Рик Рос)  5:52
9. Runaway(во соработка со Pusha T)  9:08
10. „Hell of a Life“    5:27
11. Blame Game(во соработка со Џон Леџенд)  7:49
12. Lost in the World(во соработка со Бон Ивер)  4:16
13. „Who Will Survive in America“    1:38
iTunes бонус песни
Бр. НасловПродуцент(и) Траење
14. „See Me Now“ (во соработка со Big Sean (Биг Шон), Бијонсе & Чарли Вилсон)  6:03
Делукс едиција бонус ДВД
Бр. НасловДиректор(и) Траење
1. Runaway(краток филм)Кање Вест 35:00

Користени делови од други песни (семплови)[уреди | уреди извор]

Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Позиции на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2010) Највисока
позиција
Australian Albums Chart 6
Australian Urban Albums Chart[7] 2
Belgian Albums Chart (Flanders) 21
Belgian Albums Chart (Wallonia) 43
Canadian Albums Chart 1
Czech Republic Albums Chart[8] 30
Danish Albums Chart 4
Dutch Albums Chart 17
European Top 100 Albums[9] 19
Finnish Albums Chart 42
French Albums Chart 28
German Albums Chart 19
Greek Albums Chart 39
Irish Albums Chart 18
Japanese Albums Chart[10] 15
Mexican Albums Chart 87
New Zealand Albums Chart 10
Norwegian Albums Chart 7
Scottish Albums Chart[11] 24
South Korean Albums Chart[12] 2
Spanish Albums Chart 97
Swedish Albums Chart 19
Swiss Albums Chart 10
UK Albums Chart 16
UK Download Chart[13] 3
US Billboard 200 1
US Billboard Top R&B/Hip-Hop Albums 1
US Billboard Top Rap Albums 1

Сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација
Австралија ARIA Платина
Данска IFPI Злато[14]
Обединето Кралство BPI Сребро
САД RIAA Платина

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Exclaim News: Drake Gives Update on Kanye West's Good Ass Job“. Exclaim.ca. Архивирано од изворникот на 2012-05-06. Посетено на 14 јули 2010.
 2. „Kanye West's Next Album To Drop In June | Get The Latest Hip Hop News, Rap News & Hip Hop Album Sales“. HipHopDX. 8 април 2010. Посетено на 14 јули 2010.
 3. Langhorne, Cyrus (8 април 2010). „Pete Rock Calls Kanye West "Hip-Hop", Confirms Working W/ Him In Hawaii“. Sohh.Com. Архивирано од изворникот на 2012-04-03. Посетено на 14 јули 2010.
 4. „Premo says: Kanye's new album is strictly hard beats and rhyme | The Amajanese Blog“. Amajanese.blogspot.com. 9 април 2010. Архивирано од изворникот на 2012-05-06. Посетено на 14 јули 2010.
 5. May 28, 2010 05:05:00 PM CDT by Jake Paine (28 мај 2010). „S1 Explains Co-Producing Kanye West's "Power" | Get The Latest Hip Hop News, Rap News & Hip Hop Album Sales“. HipHopDX. Посетено на 14 јули 2010.
 6. Kanye West To Release „Power (Remix)“ With Jay-Z Tomorrow | Get The Latest Hip Hop News, Rap News & Hip Hop Album Sales | HipHopDX
 7. „Top 40 Urban Albums & Singles Chart“. Australian Recording Industry Association. May 8, 2011. Архивирано од изворникот на 2011-12-09. Посетено на May 14, 2011.
 8. ČNS IFPI. International Federation of the Phonographic Industry (IFPI). Посетено на 2011 март 22.
 9. European Albums – Week of December 11, 2010. Billboard. Посетено на 2011 март 26.
 10. 洋楽アルバム 月間ランキング - Oricon Style - ランキング. Oricon Inc.. Посетено на 2011 март 26.
 11. декември 04/ Top 40 Scottish Albums Archive – 4th December 2010. The Official UK Charts Company. Посетено на 2011 март 26.
 12. 가온차트와 함께하세요. Korea Music Content Industry Association. Посетено на 2011 март 26.
 13. декември 04/ „Album Download Chart“ Проверете ја вредноста |url= (help). Theofficialcharts.com. Посетено на 2011-05-14.
 14. „Certificeringer | ifpi.dk“. IFPI Danmark. Посетено на 19 August 2011.

Поврзано[уреди | уреди извор]