Lost in the World

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Lost in the World“
Песна од Кање Вест во соработка со Бон Ивер
од албумот My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Снимена2010
Жанрхип хоп
Должина4:16
МаркаРок-А-Фела Рекордс, Def Jam
ПеснописецКање Вест, Џеф Баскер, Малик Џонс, Џастин Вернон[1]
Продуцент(и)Кање Вест, Џеф Баскер

Lost in the World“ е песна изведена од страна на американскиот хип хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест од неговиот петти студио албум, My Beautiful Dark Twisted Fantasy.[2] Песната содржи вокали изведени од страна на Џастин Вернон од групата Бон Ивер, и исто така содржи примероци од неговите дела од 2009, „Woods“. Исто така содржи делови од песната „Soul Makossa“ напишана од Ману Дибанго, примерок од песната „Think (About It)“ изведена од страна на Лин Колинс, како и примерок од песната „Comment No. 1“ изведена од страна на Џил Скот-Херон.[3] Песната е продуцрината од страна на Вест и Џеф Баскер, кој исто така ја напиша песната со Вернон и Малик Џонс. На почетокот, песната беше издадена на 29 септември и траеше 5 минути и 54 секунди, но на верзијата на песната од албумот и беше скратен завршниот дел создавајќи се од тоа нова трака, „Who Will Survive in America“ („Кој Ќе Преживее Во Америка“).[4]

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
South Korea (Gaon Chart) 104

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (2010) Album notes for My Beautiful Dark Twisted Fantasy by Kanye West. Roc-A-Fella Records.
  2. Staff (7 август 2011). „KANYE WEST ANNOUNCES NEXT SINGLE AT BIG CHILL FESTIVAL“. Rap Up. Посетено на 7 август 2011.
  3. Credits: My Beautiful Dark Twisted Fantasy. Allmusic. Посетено на 2010 ноември 21.
  4. Concepcion, Mariel (29 September 2010). „New Kanye West Track, 'Lost In The World,' Hits Net“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. Посетено на 23 октомври 2010.