Power (песна на Кање Вест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Power“
Kanye West - Power.png
Сингл од Кање Вест
од албумот My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Издаден 28 мај 2010
Формат ЦД сингл, дигитално симнување, 12 инчен винил
Снимен 2010
Жанр хип-хоп
Должина 4:53
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Лари Грифин, Андвеле Гарднер, Кен Луис, Франсоис Бернхејм, Џин Пјер Ланг, Борис Бергман, Мајк Дејн, Џеф Баскер, Питер Синфилд
Продуцент S1, Кање Вест (ко-продуцент)
Џеф Баскер, Мајк Дејн (дополнителен продуцент)
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Forever"
(2009)
"Power"
(2010)
"Erase Me"
(2010)

Power (стилизирано POWER) е сингл од американскиот хип-хоп артист и продуцент Кање Вест, издаден како петти сингл од неговиот петти студиски албум My Beautiful Dark Twisted Fantasy. Песната е издадена на 28 мај 2010 година и содржи примерок од песната 21 Century Schizoid Man од англискиот прогресивен рок бенд Кинг Кримсон. POWER беше номинирана за Греми награда за најдобра рап соло изведба. Песната е долга 4:53 минути.

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2010) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[1] 100
Канада (Канадски Хот 100)[2] 49
Germany (German Black Charts)[3] 4
Ирска (IRMA)[4] 30
UK R&B (The Official Charts Company)[5] 10
Британски Синглови (The Official Charts Company)[6] 36
САД Билборд Хот 100[7] 22
САД Хот Р&Б/Хип-Хоп Песни (Билборд)[8] 22
САД Рап Песни (Билборд)[9] 14
Табела (2011) Највисока
позиција
Европа (Hot 100 Singles)[10] 86
Шкотска (The Official Charts Company)[11] 39
UK Singles (The Official Charts Company)[12] 38
UK R&B (The Official Charts Company)[13] 12

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Australian-charts.com – Kanye West feat. Dwele – Power". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien.
 2. "Kanye West feat. Dwele Album & Song Chart History" Canadian Hot 100 for Kanye West feat. Dwele. Prometheus Global Media.
 3. Die Deutschen Trend Charts (2009-07-17). „Die Deutschen Trend Charts“. Trendcharts.de. Архивирано од изворникот на 2012-03-29. Посетено на 2010-12-18.
 4. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK.
 5. "Archive Chart" UK R&B Chart. The Official Charts Company.
 6. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company.
 7. "Kanye West feat. Dwele Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Kanye West feat. Dwele. Prometheus Global Media.
 8. "Kanye West feat. Dwele Album & Song Chart History" Billboard R&B/Hip-Hop Songs for Kanye West feat. Dwele. Prometheus Global Media.
 9. "Kanye West feat. Dwele Album & Song Chart History" Billboard Rap Songs for Kanye West feat. Dwele. Prometheus Global Media.
 10. „European Hot 100 Singles – Power“. 2011-10-22. Архивирано од изворникот на 2011-02-27. Посетено на 2011-10-22.
 11. http://www.theofficialcharts.com/scottish-singles-chart/
 12. http://www.theofficialcharts.com/singles-chart/
 13. http://www.theofficialcharts.com/r-and-b-singles-chart/