Lift Off

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Lift Off (песна))
„Lift Off“
Сингл од Џеј-Зи и Кање Вест во соработка со Бијонсе
од албумот Watch the Throne
Издаден 23 август 2011
Формат Радио сингл
Жанр хип-хоп, Р&Б, поп
Должина 4:26
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Roc Nation, Def Jam
Композитор Кање Вест, Шон Картер, Џеф Баскер, Фарел Вилијамс, Питер Хернандез, Сил Самјуел[1]
Продуцент Вест, Баскер, Мајк Дејн, Q-Tip (co.), Фарел (co.), Don Jazzy (add.)
Хронологија на синглови на Џеј-Зи
"Otis"
(2011)
"Lift Off"
(2011)
"Niggas in Paris"
(2011)
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Otis"
(2011)
"Lift Off"
(2011)
"Niggas in Paris"
(2011)
Хронологија на синглови на Бијонсе
"Best Thing I Never Had"
(2011)
"Lift Off"
(2011)
"Countdown"
(2011)

Lift Off“ е песна изведена од американскиоте рапери Џеј-Зи и Кање Вест во соработка со американската пејачка Бијонсе Ноулс. Песната е напишана од страна на Кање Вест, Шон Картер, Џеф Баскер, Фарел Вилијамс, Питер Хернандез и Сил Самјуел, додека пак продукцијата е во рацете на Вест, Баскер, Мајк Дејн, Q-Tip, Фарел и Don Jazzy за заедничкиот албум на Џеј-Зи и Вест, Watch the Throne. За песната имаше шпекулации дека ќе се издаде како водечки сингл за албумот, содржејќи дополнителни вокали од страна на Бруно Марс. Иако, Марс никогаш не се појави на песната сепак беше испратена на модерното урбан радио на 23 август August 23, 2011.

Музички, „Lift Off“ е поп песна која што содржи барокни делови. Содржи рефрен испеан од страна на Ноулс, додека во другите верзии Џеј-Зи и Вест пеат во рап стил. Основната инструментација содржи синтисајзери, тапани и хорни. „Lift Off“ прими измешани до позитивни критики од страна на музичките критичари кои го пофалија хукот и вокалите на Ноулс.

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
Australia (ARIA) 81
South Korea Gaon International Chart 1
UK R&B (The Official Charts Company)[2] 15
UK Singles (The Official Charts Company) 48

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (2011) Album notes for Watch the Throne by Џеј-Зи and Кање Вест [PDF digital booklet]. Universal Music Group.
  2. „Archive Chart“. UK R&B Chart. The Official Charts Company. August 20, 2011. Посетено на September 4, 2011.