Good Life (песна на Кање Вест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Good Life“
Good life cov low res.jpg
Сингл од Кање Вест во соработка со Ти-Пејн (T-Pain)
од албумот Graduation
Издаден 2 октомври 2007
Формат ЦД сингл, дигитално симнување, USB флеш драјв
Снимен 2006
Жанр хип-хоп, електро хоп, Р&Б
Должина 3:26
Издавачка куќа Рок-А-Фела Рекордс, Def Jam
Композитор Кање Вест, Фахим Најм, Џејмс Инграм, Квинси Џонс, Адријан Дејвис
Продуцент Кање Вест, DJ Toomp, (дополнително програмирање на тапани од страна на Тимбленд Timbaland)
Хронологија на синглови на Кање Вест
"Stronger"
(2007)
"Good Life"
(2007)
"Pro Nails"
(2007)
Хронологија на синглови на Ти-Пејн
"Kiss Kiss"
(2007)
"Good Life"
(2007)
"Church"
(2007)

Оваа статија е за песната на Кање Вест. За песната на OneRepublic, погледнете Good Life (песна на OneRepublic).

Good Life“ е третиот сингл од третиот студиски албум Graduation на американскиот хип-хоп артист, продуцент и текстописец Кање Вест. Песната содржи вокали на познатиот Р&Б артист Ти-Пејн T-Pain, и користи кратки примероци од рефренот на песната „P.Y.T. (Pretty Young Thing)“ изведена од страна на Мајкл Џексон.[1] Содржи исто така и позадински вокали изведени од страна на Џон Леџенд и Не-Јо Ne-Yo како и дополнително програмирање на тапани и продукција на Тимбленд (Timbaland) и Мајк Дејн. Синглот официјално беше издаден на 2 октомври 2007 година, иако веќе заземаше место на табелите. Песната ја освои Греми Наградата за Најдобра Рап Песна на педесеттото издание на Греми Наградите.

Табели[уреди | уреди извор]

Позиции на табелите[уреди | уреди извор]

Табела (2007-08) Највисока
позиција
U.S. Billboard Hot 100[2] 7
U.S. Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs[3] 3
U.S. Billboard Rap Songs[4] 1
U.S. Billboard Pop Songs[5] 18
Australian Singles Chart[6] 21
Белгија (Ultratip Фландрија)[7] 18
Белгија (Ultratip Валонија)[8] 22
Canadian Hot 100[9] 23
Finnish Singles Chart[6] 20
German Singles Chart[6] 78
Irish Singles Chart[6] 24
New Zealand Singles Chart[6] 11
Portuguese Singles Chart[6] 43
UK Singles Chart[6] 23

Продажба и сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Услужник Сертификација Продадени копии
САД RIAA Платина[10] 1,000,000+

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (2007) Album notes for Graduation by Kanye West. Roc-A-Fella Records.
  2. „The Billboard Hot 100 – Good Life“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-02-16. Посетено на 2008-02-16.[мртва врска]
  3. „Hot R&B/Hip-Hop Songs – Good Life“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-04-26. Посетено на 2008-04-26.[мртва врска]
  4. „Hot Rap Tracks – Good Life“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-04-26. Посетено на 2008-04-26.[мртва врска]
  5. http://www.billboard.com/#/artist/kanye-west/chart-history/322005?f=381&g=Singles
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 „Kanye West and T-Pain - Good Life worldwide chart positions and trajectories“. acharts.us. Посетено на 2007-10-24.
  7. "Ultratop.be – KANYE WEST FEAT. T-PAIN – Good Life" (на холандски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
  8. "Ultratop.be – KANYE WEST FEAT. T-PAIN – Good Life" (на француски). Ultratip. ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch.
  9. „Canadian Hot 100 – Good Life“. Billboard. Nielsen Business Media, Inc. 2008-02-09. Посетено на 2008-02-09.[мртва врска]
  10. „RIAA – Gold & Platinum“. Recording Industry Association of America. Nielsen Business Media Inc. 2008-12-12. Архивирано од изворникот на 2015-12-12. Посетено на 2008-12-12.