Канадски Хот 100

Од Википедија — слободната енциклопедија

Канадски Хот 100 е табела за музички синглови, неделно издавана од магазинот Билборд во Канада. Tабелата дебитираше во Билборд na 16 јуни 2007 и беше достапна за првпат преку нивните интернет услуги на 7 јуни 2007 година.[1] Со ова лансирање, го одбележа првиот пат кога Билборд создаде Хот 100 табела во една земја надвор од САД. Првата број-еден песна на табелата беше „Umbrella“ од Ријана и Џеј-Зи.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Billboard Launches Canadian Hot 100 Chart“. Billboard.biz. 2007-06-07. Посетено на 2007-06-07.
  2. Cohen, Jonathan (2007-06-07). „Rihanna Tops Hot 100 And New Canadian Tally“. Billboard magazine. Посетено на 2007-06-07.